Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
AAAA

Ministri Hollandez Premtoi Ratifikimin E Marrëveshjes Së Stabilizim-asociimit Mes Shqipërisë Dhe Be-së, Në Fillim Të Vitit 2008!

Recommended Posts

 

 

 

 

 

 

Ministri hollandez premtoi ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe BE-së, në fillim

 

të vitit 2008!

 

 

Timmermans: Shqipëria, ndryshime entuziazmuese

 

 

Ministri hollandez për Çështjet Europiane, Frans Timmermans, nuk e fshehu dje entuziazmin për ndryshimet pozitive që ka bërë Shqipëria përsa i përket procesit të integrimit në BE dhe NATO. Gjatë një takimi që zhvilloi dje me Kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, dhe ministren e Integrimit, Majlinda Bregu, ministri hollandez premtoi ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe BE-së, në fillim të vitit 2008. Ecuria e procesit të integrimit të Shqipërisë në BE, zgjidhja e statusit të Kosovës, rritja e bashkëpunimit bilateral mes vendeve dhe prania më e madhe e biznesit hollandez në Shqipëri, ishin disa nga çështjet kryesore që u diskutuan në takimin që ministri hollandez Timmermans zhvilloi me ministren e Integrimit, Bregu. Ai vlerësoi maksimalisht rolin e Shqipërisë në zgjidhjen e statusit të Kosovës dhe stabilitetin në rajon. Ai shprehu bindjen në rolin e faktorit ndërkombëtar për arritjen e një marrëveshjeje mes palëve. Nga ana e saj, Bregu e njohu ministrin hollandez me hapat e deritanishëm në procesin e integrimit, duke shtuar se qeveria shqiptare e ka në krye të axhendës së saj procesin e integrimit dhe po punon për të përmbushur kushtet që rrjedhin prej tij. Procesi i integrimit të Shqipërisë në BE dhe NATO, si dhe rritja e bashkëpunimit mes dy vendeve ishin gjithashtu në qendër të takimit që Timmerman zhvilloi me kryeparlamentaren Topalli. Ajo e njohu shkurtimisht anëtarin e kabinetit hollandez me zhvillimet më të fundit në Shqipëri. Duke u ndalur te reformat në fushën e drejtësisë dhe të ekonomisë, Topalli tha se mazhoranca është e vendosur të vazhdojë me guxim reformat e nisura, në forcimin e shtetit të së drejtës dhe në krijimin e një klime të favorshme ekonomike për investime të mëdha. Nga ana e tij, ministri Timmermans tha se ishte impresionuar nga ndyshimet e bëra në Shqipëri, vitet e fundit. Ai garantoi mbështetje maksimale për Shqipërinë në proceset integruese. Lidhur me ratifikimin e MSA-së, ministri i Integrimit Europian të Mbretërisë së Hollandës tha se tashmë është thjesht një çështje teknike dhe se nuk ka asnjë pengesë politike. Nga ana e saj, ministrja e Integrimit u shpreh e kënaqur që ndërkombëtarët kanë deklaruar se çështja e Kosovës është një çështje e Europës dhe jo e ndarë prej saj. Ajo theksoi se statusi i Kosovës duhet zgjidhur njëherë e mirë dhe se BE duhet të ketë një zë unik për këtë çështje. "Shpresojmë që të marrë fund sa më shpejt kjo statusquo dhe Kosova të shpallet e pavarur", tha Bregu. Lidhur me kohën se kur do të mund të integrohet Shqipëria në BE, Bregu tha se vëmendja e qeverisë dhe Ministrisë së Integrimit është përqëndruar në përmbushjen e kritereve të Kopenhagenit, reformave ekonomike dhe politike, të cilat i hapin rrugën anëtarësimit në BE. Duke u ndalur në bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve, ajo propozoi nënshkrimin e memorandumeve dypalëshe, ndërsa ministri hollandez për Çështjet Europiane ofroi ekspertizë në fusha specifike si energjitika dhe ambienti.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une zoteri jame Shqipetare (dhe nuk zbatoj ate thenjen qe prej nate sime vjeherr flej me mullegjiun)

 

per ju nuk me intereson !! si Shqipetare,une jame interesuar per kombin dhe kur kame mundesi ne kohe

 

lexoj gazeta,intervista,qe cekin interesat komtare ,ka edhe gazeta me interes internacjanal ,por une nuk i jap

 

kohe ase edhe nje sekonte posi nuk me intereson internaconalizmi proletare dhe veqanrisht ai enverjan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tash une si i pashkolle qe jam e kam pak si te veshtire te merrem vesh me ty se vetem kur ban copy/paste shkruan shqipen me rregullat e drejtshkrimit.

Une te thashe qe keto jane lajme te kopjume nga 'Rilindja Demokratike' dhe te vendosuna ktu.

Edhe une kur ve lajmet ne kete sit baj te njejten gja por e para i ve te seksioni i lajmeve dhe e dyta citoj burimin e lajmit.Nuk hap teme sa here qe kapin diken me droge apo tu vjedh pula.

Besome,nuk u intereson shqiptareve per letrat qe merr Berisha prej Gordon Brown apo se filan minister na e mshteti ne me Msa-ne ose ai tjetri na tha jeni tu punu mire me reformat,jane rrena me mush faqet e gazetave.

More zotni shiptaret duan drita e uje,jo pluhun syve e marrveshje e letra dashniet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tash une si i pashkolle qe jam JU JENI PLOTESISH I FITUAR ,PRA PERFAQESUESI I KOMITETI QENDROR TE PARTIS PER FSHATIN PARTIA e kam pak si te veshtire te merrem vesh me ty PASI FLISNI GJUHEN E INSITUTIT MARKESIS LENINIST ,JUSE PERENDIN TE JU KUPTOJ XHAXHI KURE TI KERKONI NDIHME PER ME JU DERGUAR TEK SHTEPIJA SE HUMBISNI NEPER FSHAT se vetem kur ban copy/paste shkruan shqipen me rregullat e drejtshkrimit.NJERZIT QE NUK DINE TE FLASIN SHQIPE NGATROHEN NEPER SHENJA PIKESIMI!

Une te thashe qe keto jane lajme te kopjume nga 'Rilindja Demokratike' ESHTE 1000 HERE MA SHQIPETARE SE GAZETA JUAJ SERBO FILE (ORGAN I PARTIS SOCJALISTE) dhe te vendosuna ktu QE TE JU BEJE EDHE JUVE SADOPAK SHQIPETARE.

Edhe une kur ve lajmet ne kete sit baj te njejten gja por e para i ve te seksioni i lajmeve dhe e dyta citoj burimin e lajmit ZEDHENSI I PATIS SOCJALKOMUNISTE.Nuk hap teme sa here qe kapin diken me droge KAPOT E DROGES GJENDEN NE SELIN E PARTIS SOCJALKOMUNISTE apo tu vjedh pula FSHATARET ME BINDJE TE MAJTA JANE PROFESJONIST PER VJEDHJE PULASH.

Besome,TE GJITHE TE PO BESET BEJNE THIRRJE PER BESIM nuk u intereson shqiptareve per letrat qe merr Berisha prej Gordon Brown apo se filan minister PRA JU KOMUNISTAVE NUK JU ITERESOJ MARRDHANJET ME BRETERIN E BOTES POR ME SOMALIN ATJE I KENI VLLEZERT POLITIK na e mshteti ne me Msa-ne ose ai tjetri na tha jeni tu punu mire me reformat,jane rrena me mush faqet e gazetave HAJDE HAJDE MOR SHKENCTAR.

More zotni shiptaret duan drita e uje,jo pluhun syve PO PER 8 VITE PARTIA JUAJ MORE ZOTENI PSE NUK I BERI TE GJITHA KETA QE THONI ,PASTAJ TANI JU DOLI GJUMI LETRAGJK JU TE KUJTOHENI ,QE ME URDHER TE PESHKUT TE REALIZONI ...e marrveshje e letra dashniet E KENI FJALEN PER DASHURIQKAT E EDUSHKES ME HOMOSEKSUALET QIFUT!.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

AAAA a di si i thojne anej ka Napoli : Hai rot ' u' cazz dmth na cave trapin ..... ik pirdhu ti me gjite Salen,me Fatosin,me Edi Ramen e tan zagart qe te majne gjalle frymen tane politike.

 

Ky eshte nje forum (lloj software -i qe sherben per shkembimin e opinioneve dhe mendimeve mes personave) dhe si i tille u sherben Anetareve per shkembim opinionesh.

1. Forumi nuk sherben per propogande apo personalizimin e temave.

2. Duhen respektuar mendimet e te tjereve ndryshe nese ju keni gjithmone te drejte nuk eshte e nevojshme te hapesh tema sepse Ne nuk kemi hapesire te shprehim ate qe duam.

3. Nqs ju keni dicka per ta diskutuar ose bashkendare ndonje opinion jeni i mirepritur perndryshe asnje nga Ne ka nevoje per leksione politike apo i cfaredo lloji qofte ai.

 

Kjo Teme Mbyllet per thyerjen e pikave te mesiperme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...