Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Inva Mula koncert në Beograd, pritet nga kryeministri Vuçiç

Sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula, do të interpretojë nesër për herë të parë në skenën e Teatrit Kombetar të Beogradit.

Me këtë rast, media serbe po i bën jehonë interpretimit të sopranos shqiptare Inva Mula në teatrin e Operës së Beogradit, ku do të luaj rolin e Mimit në Operan ''La Boheme''

Për të nderuar prezencën e saj, kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç është takuar personalisht me sopranon Inva Mula, për t’i uruar asaj mirëseardhjen. 

Ky prezantim skenik i artistes së madhe shqiptare Inva Mula në Shtëpinë e Operës së Beogradit vlerësohet të jetë i rëndësishëm, pasi që prej vitit 1945, në këtë skenë nuk është ngjitur ndonjë artist shqiptar.

Gazetat serbe si B92 evidentojnë faktin se sopranoja shqiptare ka një karrierë ndërkombëtare dhe se ka në repertorin e saj rolet më të njohura të operës botërore.

Inva Mula është e ftuar speciale në këtë shfaqje, që realizohet në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar së fundmi mes Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë dhe atij serb.

Përditësuar me 24 Maj 2016

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus 1? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin