Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Euro 2020 ndez motorët për kompeticionin e prapambetur

Kemi ardhur në fund të një sezoni të gjatë dhe të komplikuar. Pas përfundimit të kampionateve, EURO 2020 i shumëpritur do të fillojë, i shtyrë vitin e kaluar për shkak të Covid. Pas dorëheqjeve të Dublinit dhe Bilbaos, Komiteti Ekzekutiv i UEFA u detyrua të revolucionarizojë kalendarin dhe të ndryshojë vendet e disa ndeshjeve. Ndeshjet e planifikuara në Vendin Bask do të luhen në Sevilje, ndërsa ndeshjet e planifikuara në kryeqytetin Irlandez do të luhen në Shën Petersburg dhe Londër. Kryeqyteti anglez do të presë gjithashtu të gjithë Final Four. Më poshtë është kalendari i plotë i Kampionateve të ardhshme Evropiane.


Grupi A

11 qershor, Turqi-Itali (Romë)

12 qershor, Uells kundër Zvicrës (Baku)

16 qershor Turqi-Uells (Baku)

16 qershor Itali-Zvicër (Romë)

20 qershor Zvicër-Turqi (Baku)

20 qershor Itali-Uells (Romë)


Grupi B

12 qershor Danimarkë-Finlandë (Kopenhagë)

12 qershor Belgjikë-Rusi (Shën Petersburg)

16 qershor Finlandë-Rusi (Shën Petersburg)

17 qershor Danimarkë-Belgjikë (Kopenhagë)

21 qershor Rusi-Danimarkë (Kopenhagë)

21 qershor Finlandë-Belgjikë (Shën Petersburg)


Grupi C

13 qershor, Maqedoni Austro-Veriore (Bukuresht)

13 qershor, Hollandë-Ukrainë (Amsterdam)

17 qershor, Ukrainë-Maqedoni Veriore (Bukuresht)

17 qershor, Hollandë-Austri (Amsterdam)

21 qershor, Maqedonia e Veriut-Hollandë (Amsterdam)

21 qershor, Ukrainë-Austri (Bukuresht)


Grupi D

13 qershor, Anglia v Kroacia (Londër)

14 qershor, Skoci-Rep. Çekisht (Glasgow)

18 qershor, Kroaci-Rep. Çekisht (Glasgow)

18 qershor, Angli v Skoci (Londër)

22 qershor, Kroaci v Skoci (Glasgow)

22 qershor, Republika Çeke-Angli (Londër)


Grupi E

14 qershor, Poloni-Sllovaki (Shën Petersburg)

14 qershor, Spanjë v Suedi (Sevilje)

18 qershor, Suedi v Sllovaki (Shën Petersburg)

19 qershor, Spanjë v Poloni (Sevilla)

23 Qershor, Sllovaki v Spanjë (Sevilje)

23 qershor, Suedi v Poloni (Shën Petersburg)


Grupi F

15 qershor, Hungari-Portugali (Budapest)

15 qershor, Francë-Gjermani (Mynih)

19 qershor, Hungari-Francë (Budapest)

19 qershor, Portugali-Gjermani (Mynih)

23 qershor, Portugali-Francë (Budapest)

23 qershor, Gjermani-Hungari (Mynih)


Faza e nokautit

Raundi i 16-të

26 qershor: Amsterdam dhe Londër

27 qershor: Budapesti dhe Sevilja

28 qershor: Kopenhagen dhe Bukuresht

29 qershor: Londër dhe Glasgow


Finalet e çerekut

2 korrik: Shën Petersburg dhe Mynih

3 korrik: Baku dhe Roma


Gjysmëfinale

6 dhe 7 korrik: Londër


Fundi

11 korrik: Londër

Përditësuar me 16 Maj 2021

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus 1? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin