Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Hallet E Studenteve.

Recommended Posts

cilat jane hallet ose veshtiresite me te medha te shqiptareve si jashte shteti si te atyre ne shqiperi?

 

une sinqerisht e shoh shume ne veshtiresi nje student qe vjen ne itali me burse e me ate burse duhet jetoje pa te ardhura te tjera e pa nje pune edhe pse personalisht kam punuar perpara se te nisja shkollen e shpenzimeve te mia te tanishme nuk do i mjaftonin as shtate bursa bashke.

po te tjerat probleme cilat mund te jene.

ndoshta racizmi

ndoshta veshtiresite gjuhesore

veshtiresite kulturore

etj.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ke shume te drejte ,,,kur i referohesh burses,,,

personalisht eshte viti 4 qe kam marre burse dhe e kam patru shume te veshtire pasi universiteti im kushtonete 4000 euro ne vit(pasi eshte privat, dhe arsye pse jam e regjistrua ketu e kam te shpjeguar ne nje teme qe ekziston ndaj nuk po zgjatem ne kete aspekt), pra bura eshte 4000 euro ne vit dhe nder keto duhet hequr nje pjese pse konviktin pra mbetet vetem gjysma,,,e ajo gjysem nuk del per agje,,,

kam patur fatin se mgjs universiteti eshte privat nese merr te gjitha prov te kthen taksat qe paguam dhe kjo me ka ndihmuar,,

veshtiresite e tj i referohen integrimit qe jo shume here ne pranohemi shume miqesisht nga italianet (flas personalisht, kam patur raste kur ia kam kaluar mire, te tj ndoshta dhe nga zilia qe me thonin si ia del ketu, si ka mundesi qe ne nje dite jep 3 prov, si ka mundesi qe u diplomove ne kohe etj,,,)

 

gjithashtu veshtiresi hasim dhe tek dokumentat qe personalisht tani i kam futur letrat per rinovim qe ne janar dhe ne qershor kam takimin te coj fotot,,,qe do te thote ata do me japin nje leje qendrimi (PERMESSON) te skaduar pasi ne kohen qe ma japin skadon siguracioni, ,,,,

pra mund te them qe kush ka kujtuar sedo vi ne itali per studime e do beje qejf eshte gabuar rende,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

para pak ditesh holla nje teme per nje problem qe egziston rendome ne universitetet shqiptare por spaska studenta qe studiojne ne shqiperi siduket ketu ne forum ose nuk i shqeteson ai problem qe ngrita.nejse disa probleme te tjera qe shqetesojne studentat ne shqiperi jane:1)mitmarrja 2)moskorigjimi i provimeve si duhe ose fare dhe vleresimi sipas opinjonit njohjeve personale etj.3)Shitja nga ana e petagogeve te liberave te tyre me detyrim.4)dallimet krahinore.si dhe nje ser problemesh te tjera sociale si varferia ne te cilen jetojne shume student.psh-ka shume studente qe shesin trupin e tyre per te mbijetuar ose per te marr provimet.si dhe kushtet ne konvikte me nga 4 veta ne dhome 2 me 2 ,140 vete 3 dushe.mungesa e sallave te studimit mungesa e internetit falas ne shkolle sidomos etj etj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anton e kam ditur se situata e studentave shqiptare ishte mjerane por nuk e dija deri ne ç'pike.

mendoj se me e keqja ketu eshte korrupsioni pasi te vjellin aftesine(noten e merituar) e ta burgosin diku larg kur nje tjeter lartesohet pa merite.

te tjerat i imagjinoja.

 

 

chicca! e bukur firma jote:

E pyeti dashuria miqesine???Perse eksiston perderisa jam une???Miqesia iu pergjigj:- Te mbush me buzeqeshje atje ku ti le lot,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites
para pak ditesh holla nje teme per nje problem qe egziston rendome ne universitetet shqiptare por spaska studenta qe studiojne ne shqiperi siduket ketu ne forum ose nuk i shqeteson ai problem qe ngrita.nejse disa probleme te tjera qe shqetesojne studentat ne shqiperi jane:1)mitmarrja 2)moskorigjimi i provimeve si duhe ose fare dhe vleresimi sipas opinjonit njohjeve personale etj.3)Shitja nga ana e petagogeve te liberave te tyre me detyrim.4)dallimet krahinore.si dhe nje ser problemesh te tjera sociale si varferia ne te cilen jetojne shume student.psh-ka shume studente qe shesin trupin e tyre per te mbijetuar ose per te marr provimet.si dhe kushtet ne konvikte me nga 4 veta ne dhome 2 me 2 ,140 vete 3 dushe.mungesa e sallave te studimit mungesa e internetit falas ne shkolle sidomos etj etj.

 

 

Anton nuk eshte e vertete qe nuk u interesuam per temen,,por une i kam parasysh te gjitha problemet qe kane studentat ne Shqip (sepse kam shume shoqe e shoke qe studiojne),,,nuk jam pergj per vete faktin se nuk i kam perjetuar vete probleme te tilla e ndryshe eshte kur ti tregon dikush tj e ndryshe kur i perjeton vete,,,(ashtu sic mund te them per problemet qe kam kaluar ketu ne itlai, jane personale,,,)ndaj smund te pergj ne pergjithesi,,,

 

Jane te gjitha te verteta ato qe thua dhe me vjen vertet keq,pasi nese ne brezi ardhshem nuk jemi optimista dhe nuk ndihmohemi qe te ecim perpara gjithmone do ecim me mentalitetine e rrushfetit, mikut, mjerimit, perjashrtimit te klasave te varfera nga shgoqeria etj,,,,pa me thoni keshtu ecet dot perpara?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
chicca! e bukur firma jote:

E pyeti dashuria miqesine???Perse eksiston perderisa jam une???Miqesia iu pergjigj:- Te mbush me buzeqeshje atje ku ti le lot,,,

Sepse e cmoj shume shoqerine........

CHICCA- normal ti ske pse ti pergjigjesh pasi mesa shoh nuk studion ne shqiperi keshtu qe....por fjalen e kisha per ndonje student qe studion ne shqiperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mbaj mend para 3 vitesh kur isha ne Shqiperi per pushime,me fton kusherira ime qe studionte per cikel te ulet ne SHKODER...Dhe une iki me shume qejf pa e ditur se çfare tmerri do shikoja...Jetonte vete e 5 ne dhome,kishin nje furnele qe gatonin me rradhe,pjatat i lanin ne banjo ku ekzistonte nje pisllek i papare.

Gjate darkes nuk kishte rregull,sepse sa iknin dritat nje pjese e vajzave ''te rregullta'' futeshin ne dhoma e nuk dilnin derisa te vinin dritat sepse kishin frike se mos ju ndodhte ndonje gje...

Keto jane kushtet ne Shkoder,edhe pse ne Tirane nuk jane me mire...

 

Duke i paragonuar me kushtet ne konvikt ku jam une ketu ne Itali eshte si dita me naten...

Pse?

Sepse ketu as qe behet fjale te rrish vete e 5 ne dhome..Te pakten ne konviktin ku jam une,deri ne vit te 2 ke te drejte ne rrish ne dhome dopio me nje tjeter + çdo dhome ka banjon e vet.Kur je ne vit te 3 e siper çdokush ka dhomen e vet teke .-

 

Te shpresojme qe dhe ne Shqiperi shume shpejt kushtet e studenteve te permiresohen,sepse edhe pse ne nuk jemi atje te pakten e kemi ndjonje shoqe apo kusheri qe studion dhe na vjen keq per to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne peruxha ku kam studiuar nuk kishte banjo per cdo dhome atje banjot ishin te perbashketa, gjithashtu edhe dushet. Por nuk kishte ndonje problem te madh nese doje te perdorje njeren prej ketyre. Pastrueset i pastronin cdo dite dhoma, dushe, banjo. I vetmi problem ka qene me lavatricet qe rralle here ishin te lira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sikur te ishin shkollat e mira ne Shqiperi sikurse dhe kushtet, nuk do te kishim nevoje te merrnim rruget e botes per te studiuar, por do te rrinim ne vendin tone, me miqte tane e do te flisnim gjuhen tone. Une per vete nuk besoj qe ka studenta qe jetojne jashte Shqiperise dhe te mos kene mall per shoqerine shqiptare. Ne nje vend te huaj do te ndihesh perhere i huaj pavaresisht nga kushtet qe te ofrohen. Ina_84 e lexova komentin tend qe bere per konviktet ne Shkoder dhe arsyeja perse studentat qendrojne 5 vete ne nje dhome eshte sepse nuk kane mundesi ekonomike per kushte me te mira.Gjithashtu bursa qe marrin eshjte qesharake.Shpresojme ne nje te ardhme me te mire ne Shqiperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ina_84 e lexova komentin tend qe bere per konviktet ne Shkoder dhe arsyeja perse studentat qendrojne 5 vete ne nje dhome eshte sepse nuk kane mundesi ekonomike per kushte me te mira.Gjithashtu bursa qe marrin eshjte qesharake.Shpresojme ne nje te ardhme me te mire ne Shqiperi.

 

Eshte shume e vertete Sara per ato qe thua..Me te vertete qe eshte gjynah qe shteti nuk po ben asgje per studentet...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...