Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Cfare rendesie perben ngjyra tek dashuria?

Recommended Posts

A mendoni se ndikon ne nje dashuri ngjyra e partnerit pra, a do te lidheshit me nje (zezak, kinez etj) person i cili i perket nje rrace tjeter?

 

Per mendimin tim... ndoshta per lidhje kohore por per lidhje qe zgjasin ne jete sme shkon ndermend fare. Kjo jo se un jam racist por dua qe partnerja ne 99% te rasteve te jete shqiptare, besoj se cdo gje ka bukurine e vet prandaj te flasesh shqip, te komunikosh lehte dhe te kesh shume gjera te perbashkta kjo besoj se eshte e rendesishme ne jete.

Thone se dashuria te ben te verber , por un kam nje shprehje tjeter se Dashuria te ben budall... sepse shume here pendohesh per zgjedhjet qe ben ne jete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

edhe une keshtu mendoj qe lidhja midis dy njerezve duhet te jete midis dy njerezve te te bjejtes rrace dhe ngjyre.(eternita ; shqiptar jam bukurosh e pe vete edhe prej veriut jam pra kur te duash mund te dergosh babin per te lypur doren time) me falni qe dola nga tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (notis @ Friday, Mar 11, 2005 08:35 pm)
edhe une keshtu mendoj qe lidhja midis dy njerezve duhet te jete midis dy njerezve te te bjejtes rrace dhe ngjyre.(eternita ; shqiptar jam bukurosh e pe vete edhe prej veriut jam pra kur te duash mund te dergosh babin per te lypur doren time) me falni qe dola nga tema

Notis se kemi pase zakon ne te lupi vajza djalin apo..., po mire nese te lyp une doren, ti vjen vetem apo me te dashuren... wink.gif biggrin.gif Bukurosh ti...? se ke pa vedin ndonjhere ne pasqyre ti tongue.gif. hihihihih laugh.gif

na falni se dolem nga tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (notis @ Saturday, Mar 12, 2005 07:30 pm)
ok ok ke te drejte por jam beqar e nuk kam te dashur edhe me duhet nje vize per me ardhe me te lype tek babi yt

Ti je mashkull duhet te jesh aq i shkathet se ti gjesh nje vize vetes, wink.gif apappap sa shpejt i ra mohes te dashures. dry.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Eternita @ Saturday, Mar 12, 2005 08:20 pm)

Ti je mashkull duhet te jesh aq i shkathet se ti gjesh nje vize vetes, wink.gif apappap sa shpejt i ra mohes te dashures. dry.gif tongue.gif

hej o poce nuk i rashe mohit asaj sepse ajo nuk ekziston por per pune te vizes po pres se edhe 4 muaj mbeten edhe mos u ban merak se po nu erdha me te lyp mos me thoshin notis tongue.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (notis @ Saturday, Mar 12, 2005 09:17 pm)
QUOTE (Eternita @ Saturday, Mar 12, 2005 08:20 pm)

Ti je mashkull duhet te jesh aq i shkathet se ti gjesh nje vize vetes,? wink.gif apappap sa shpejt i ra mohes te dashures. dry.gif? tongue.gif

hej o poce nuk i rashe mohit asaj sepse ajo nuk ekziston por per pune te vizes po pres se edhe 4 muaj mbeten edhe mos u ban merak se po nu erdha me te lyp mos me thoshin notis tongue.gif tongue.gif

Ahahahaha....Te rafte pika qa kam qeshe. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif o poc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Eternita @ Saturday, Mar 12, 2005 10:04 pm)

Ahahahaha....Te rafte pika qa kam qeshe. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif o poc.

hej lene se kena dal jashte teme e tash po na qet jashte gonny edhe puna eshte se ka te drejte tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

me falni per nderhyrjen e paimagjinueshme timen! u kerkoj ndjese te gjitheve ju qe shprehni mendimet tuaja; beni mire! shumica nga ju jeni jo vetem raciste por me shume,"skinez".po te ishte hitleri gjalle do ju vinte ne krye te partise se tij.

ju qe doni te degjoni te flitet shqipja juaj e dashur, ta nuhatni ate, ta prekni ate; si do te benit sikur t'u mungonte njera nga shqisat e mesiperme e te ndiheshit te refuzuar nga shoqeria shqiptare, ku juve jetoni?!... te refuzuar sepse ata e mendojne sikur juve:(duan te degjojne nje shqipe qe ju s'e flisni, flasin nje shqipe qe s'e degjoni ose nga pamja e jashtme nuk dukeni i/e tille)....

pastaj e gjithe bota juaj eshte aty ku jetoni.

pse ti sillemi reth e rrotull?

po qe se ti jeton ne emigrim,aty do ti ngulni rrenjet tuaja. ju'a thote dikush qe e ka mbartur kete kryq e qe e ka ndier racismin ne shpinen e tij. racisem jo per shkak te ngjyres por te gjuhes e zakoneve. nuk do sgjatem shume sepse po me ndjekin racistat por u lutem t'i harroni ca budalliqe e te lini zemren te komandoje trupin e veprimet e juaja dhe jo nga arsyeja....meggithese do te lendonte te shihje dike te familjes te shoqeruar me nje te nje ngjyre tradite apo kombesie tjeter.

mundohuni te kuptoni pse po shkruaj keshtu!

me respekt dhe dashuri,etj.

thomas

ciao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

thomas ke shume te drejte!

 

nuk perben problem ngjyra pasi kam jetuar ne nje kolegj me studente nga e gjithe bota Centro internazionale studenti esteri dhe kishte dhe nga afrika dhe te them te drejten nuk kam ndier ndonjehere ndonje ndjenje diferencimi per asnje person qe banonte aty,eshte tjeter qe nuk me pershtatej asnjeri etj etj po nuk kam thene asnjehere qe ka ndonje problem ndjyra,feja,rraca etj etj

 

vite me pare duke qene nje katoloke e devotshme thoja qe nuk do lidhesha kurre me nje njeri te nje rrace apo feje tjeter po ce do qe ne disa raste eshte mire kur komandon zemra dhe pse i dashuri im eshte mysliman (qe ska shkuar asnjehere ne xhami po nejse)ia kalojme shume mire dhe nese ndonjehere kemi ndonje problem mes nesh kjo nuk vjen nga feja,rraca apo ngjyra..

 

 

pra do ishte mire qe te cmonim njeriun dhe jo ngjyren ,rracen apo besimin...

 

me respekt

chicca smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ngjyra ka rendesi(ne disa raste teper)kjo per shkakun se reflekton ndenje qe ne persona te veçante ka efekt shume te fuqishemRendesia e ngjyres percaktohet nga efekti i ndenjes dhe shijes qe ndikon tek persona te ndryshem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

thomas ja paske fut kot.

Ngjyra perben rendesi kjo jo nga fakti qe jemi racist ose jam racist por kjo ka beje me nje zgjedhje personale te personit ne fjale. Nuk eshte racizem nese un bej nje zgjedhje ndryshe apo jo. Nuk eshte racizem nese them qe: Mua me pelqen te njihem vetem me vajza shqiptare ose dua te kaloj jeten me nje vajze nga zona ime. Normale.

Mos i ngaterro gjerat o roje...

Hajt ciao!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...