Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Komentoni fjalimin e Papes ne gjermani

Recommended Posts

Sic e dini Papa ka bere nje fjalim ne gjermani ku a pohuar se feja Muslymane eshte perhapur me ane te luftes.

 

Sa e vertete eshte kjo?

A eshte i drejte rebelimi i vendeve arabike?

Nevojitej ky pohim nga ana e Papes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemi eshte se as pohimi i Papes por dhe as reagimi i botes islame nuk ishin te drejta.Fjalimin e Papes secili e shikon dhe e interpreton si ja ka qefi dhe si i intereson me teper,dikush mezi pret qer te behet nje levizje e vogel dhe 'o burra' kercenime te gjithe botes jo islame me vrasje djegie e shkaterrim.Po te kishte dashte me ofendu myslimanet ( gje qe mendoj se nje Pape nuk mund ta beje) kishte gjete menyra dhe kohe me te pershtatshme dhe per me teper nuk do u kishte kerkuar falje dhe organizuar takim me te gjithe ambasadoret e vendeve islamike (perfshi ketu edhe Shqiperine qe nuk e di c hyn ne kete mes). Por sic u pa jo te gjithe myslimanet reaguan ne te njejten menyre.Disa thane qe ishte nje pohim i gabuar dhe qe sidoqofte nuk i takonte Papes ta bente dhe mirepriten faljen qe ai u kerkoi,kurse disa Trima kercenuam me vdekje te gjithe te krishteret kudo ishin ne bote..... nuk dua ti hyj nje debati te tille po keta o nuk jane myslimane ose jane nga ata myslimane qe vertet ju intereson te kete lufte dhe duan te mbizoterojne boten.... GABOHENI MIQ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pershendetje

 

Papa sipas mendimit tim nuk ka bere ndonje gabim ne fjalimin e tij , mgjth qendron ajo qe Papa kur ishte teolog kishte te drejte te shprehej si te donte dhe pa problem,tani gjerat kane ndryshuar se Papa eshte njeriu pare i Kishes, dhe smund te shprehet aq drejtperdrejt, pasi dihen konseguencat....Pra te gjithe e dime se feja myslimane ka disa gjera qe duhen kritikuar, dhe eshte e vertete ajo cka ka thene Papa, por eshte e vertete dhe ajo qe myslimanet kane Kuranin dhe ashtu sic eshte ata vetem e lexojne, ndersa katoloket kemi Ungjillin qe e lexojme dhe e komentojme.( nuk po bej dallime ne merite pasi rrespektoj cdo besim fetar , dhe duke qene nje zgjedhje personale nuk gjykoj asnjeri) , por problemi qendron dhe tek ata qe e degjojne pra nuk bejne interpretimin por kuptojne ate qe degjojne,,,sipas meje ketu qendron indenjimi i besimtareve mysliman,,,qe bejne dhe gabin nga njera ane,,,pasi jemi njerez dhe gabime mund te bejme, dhe Jezu Krishti ka then "lum, ai qe di te fali"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papa nuk pohoj.... vetem citoj thenien e perandorit bisant...

 

Pak rendesi ka, nese pohoi apo citoi. Me gjithe ata perandore qe ka bota pikerisht thenien e Bizantit e gjeti ai.... do pak mend se fjalimi ishte provokues.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pak rendesi ka, nese pohoi apo citoi. Me gjithe ata perandore qe ka bota pikerisht thenien e Bizantit e gjeti ai.... do pak mend se fjalimi ishte provokues.

 

 

1-TE POHOSH ----DO TE THOTE TE MIRATOSH ATE QE THONE TE TJERET!!!

 

2- TE CITOSH ----DO TE THOTE TE LEXOSH ATE QE ESHTE E SHKRUAR!!!

 

3-TE MOS KUPTOSH ---DO TE THOTE ME MIR TE JESH I TRASH NE KOKE SE SA I DJALLZUAR!!! OSE

 

INDROKTRINIM MARKESISTOEVNERJANISTDJALLZOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

1-TE POHOSH ----DO TE THOTE TE MIRATOSH ATE QE THONE TE TJERET!!!

 

2- TE CITOSH ----DO TE THOTE TE LEXOSH ATE QE ESHTE E SHKRUAR!!!

 

3-TE MOS KUPTOSH ---DO TE THOTE ME MIR TE JESH I TRASH NE KOKE SE SA I DJALLZUAR!!! OSE

 

INDROKTRINIM MARKESISTOEVNERJANISTDJALLZOR

 

Hera e pare qe shkrimet tuaja ka nje kuptim edhe pse jane temes.

Besoj se PAPA nuk eshte i detyruar as te lexoje (citoje) as te pohoje (pranoje) gjera qe nuk eshte dakort ai apo kisha katolike.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...