Jump to content
Veriu Forum
g°n

Perfitimi ekonomik, Shtepite farmaceutike dhe Mjeku

Recommended Posts

Do ta kishit menduar se mjeku mund ta perkeqesoje shendetin tuaj me dashje?

E ndoshta ajo cfare mund te lexoni meposhte mund t'ju shqetesoje sadopak. Nese ne Amerike mund te vdesesh sepse nuk keni sigurimin shendetesor, ne Evrope mund te vdesesh sepse mjeku mund t'ju pershkruaj ilace qe nuk i keni te domosdoshme vetem e vetem qe ti beje xhiro shtepive farmaceutike. Mund te ngjasoje banale kjo, por nje histori e tille ka ndodhur ne itali ku mjeket u pershkruajne pacienteve ilace qe kushtojne shume shtrenjt pa pasur nevoje per to. Ne kembim, mjekeve, perfaqesues te Shtepive Farmaceutike (ato qe prodhojne ilacet) u jepnin shuma te majme, dhurata te shtrenjta, udhetime neper bote etj...Ose ndodh qe nje mjek te pershkruaje ilace te vetem nje shtepie farmaceutike (psh Bayer).

Dicka e ngjashme ndodh edhe ne shqiperi ku mjeket japin receta pa kryer kontrolle dhe pa bere analizat e nevojshme e c'eshte me kryesorja pa arritur ne nje rezultat konkret se nga se vuan pacienti. Receta permban nje thes me ilace e shpesh here i njejti ilac vetem se me emer ndryshe ose marke ndryshe. Sepse nqs nuk te ben efekt njeri do te beje tjetri nderkohe qe pacienti rrezikohet nga reaksioni i barnave qe mund tju dergoje deri ne vdekje.

RASTI
Personalisht kam pasur rastin te perballem me dicka te tille ku nje fare Doktori ne spitalin e lezhes me dha nje recete me 4 lloje ilacesh ku 3 ishin antibiotike e vetem per nje dhimbje fyti (bajamet). Normalisht merret nje antibiotik cdo 24 ore nese dhimbja nuk eshte aq e rende dhe nese dhimbja e fytit eshte e forte atehere merret nje ne cdo 12 ore. Mjeku i spitalit kishte pershkruar 4 antibiotike ne 24 ore dmth 4 fish me shume nga c'kisha nevoje. 

Sot abuzimi me antibiotiket ne bote eshte alarmante sepse bejne aq dem sa mire per shendetin dhe te marresh 4 ose 5 antibiotike ne dite eshte sikur dhe hedhesh nje granate per vrare nje mize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oboboobobo... sa mire ja bej une qe nuk marr asnje lloj ilaci.. di dhe une nje rast qe nje familjar i imi ka cu gocen ta vizitoje sekishte temperature dhe i kane dhane nje lloj ilaci qe kur i jati i femijes qe ishte ne itali ka shkuar ta bleje ne farmaci, farmacistja e ka pyet per cin e donte dhe kur i ka thene se e do per nje femije 6 muajsh eshte tmerruar... ky lloj ilaci i ka then mbyt dhe kalin jo femijet. babai i femijes ka shkuar urgjentisht ne Shqiperi dhe kur i ka kerkuar llogari pediatrit ai i eshte pergjigj se nuk e dinte se  do e merrte ilacin ne itali se ktu ne shqiperi nuk bejne gje se te skaduara jane... kjo gje eshte e tmerrshme po ishalla na run Zoti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...