Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Mjekesia popullore vs doktoret spitalore

Recommended Posts

Dini raste kur mjeksia popullore ka trinfuar ndaj asaj te doktoreve spitalore?

 

 

Nje rast qe mund te quhet trinfues edhe per shkak te vjetersise se tij eshte, sic quhet ne gjuhen popullore "Perdredhja e kerthizes". Ende sot ku ne farmaci ndodhet ilaci ndaj kesaj sintome shume nga shqiptaret i drejtohen fizioterapisteve shtepiake qe jane gra te thjeshta pa ndonje shkolle te mirefillte.

 

Ato thjeshte e kane te trasheguar nga vjehrrat ose nenat e tyre tekniken e perdredhjes apo kane guxuar te imitojne ato qe kane pare.

Teknika konsiston ne keto pika.

 

Nevojiten:

 

1 fasho ose cope pelhure (fanollate, peshqir etj..)

 

Aplikimi:

 

Personi qe vuan nga kerthiza shtrihet me kurriz dhe me fytyre lart, gjunet mbahen lart ( te mbledhur). Personi qe ben kuren me ane te dy gishtave (treguesin dhe te mesit) ben presion mbi kerthize dhe ne njejten kohe rrotullohet ne drejtimin e akrepave te ores duke bere 180° grade. Ne kete menyre kemi lekuren rreth kerthizes te perdredhur me epiqender gishtat. I mbajme ashtu te perdredhur per rreth 1 ose 2 minuta. Gjate kohes se mbajtjesse kerthizes ashtu te perdredhur, mbi gishta verejme nje rrahje (si rrahjet e zemres). Sipas personave qe bejne kete procedure rrahja e muskulit duhet te degjohet direkt mbi gishta ndryshe perdredhja nuk eshte kryer me sukses. Nese rrahja nuk degjohet poshte gishtave kete procedure duhet ta perserisim 3 - 4 here dhe ne fund lidhim me mesin me fashon duke i bere nje nyje mbi kerthize. Fashoja duhet shtrenguar fort ne menyre qe nyja te beje presion mbi kerthize.

 

 

Shpjegimi i mesiperm nuk keshillohet te merret si procedure didaktore por eshte thjeshte nje ilustrim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pershendetje z. Agron

 

Tema juaj më eshte me interes, ngase me sa duket une kam po kte problem te njejt.

 

Tani kjo si simptoma po jep lodhje dhe dhimbje stomaku, por lodhja eshte ekstremetikisht e lart, dhe nje kohe me pare disa te moshuar, kur me sygjeruan t'a kontrolloj nese kam "ikje kerthize" nuk i kuptova, po kam pyetur te tjer njerez dhe menyra per tu dalluar nese ke kte problem apo jo, qenka te shtrihesh dhe veje gishtin mbi kerthiz, nese ndegjon qe te rrah pulsi ateher ke probleme.

 

Tani qe ti kishe shtjellu pak formen tradicionale popullore,.. a ka mundesi te na tregosh se si mjeksia e sheron apo e trajton kte problem, ne krahasim me ate popullore?! (sepse deri tash nga sa kom pyetur mjeksia nuk e njeh kte problematik).. dhe mundesisht, a din gje sa eshte e sigurt kjo forma popullore dhe nese ka ndonje pasoj anesore.

 

 

Erion K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pershendetje z. Agron

 

Tema juaj më eshte me interes, ngase me sa duket une kam po kte problem te njejt.

 

Tani kjo si simptoma po jep lodhje dhe dhimbje stomaku, por lodhja eshte ekstremetikisht e lart, dhe nje kohe me pare disa te moshuar, kur me sygjeruan t'a kontrolloj nese kam "ikje kerthize" nuk i kuptova, po kam pyetur te tjer njerez dhe menyra per tu dalluar nese ke kte problem apo jo, qenka te shtrihesh dhe veje gishtin mbi kerthiz, nese ndegjon qe te rrah pulsi ateher ke probleme.

 

Tani qe ti kishe shtjellu pak formen tradicionale popullore,.. a ka mundesi te na tregosh se si mjeksia e sheron apo e trajton kte problem, ne krahasim me ate popullore?! (sepse deri tash nga sa kom pyetur mjeksia nuk e njeh kte problematik).. dhe mundesisht, a din gje sa eshte e sigurt kjo forma popullore dhe nese ka ndonje pasoj anesore.

 

 

Erion K.

 

 

Pershendetje Z. Erion

 

ekziston e ashtequajtura "ikje e kerthizes" edhe ne mjeksi, por duke qene se u diagnostikohet shumices se personave qe ndjejne dhimbje ne zonen e kerthizes nga mjeksia popullore shpeshhere ngaterrohet me semundje te tjera qe mund te jene infeksione ose infiamacione qe me kuren popullore nuk zgjidh gje pervec se e perkeqeson ate.

Aktualisht "ikja e kerthizes" quhet "ernia ombelicale" , ajo mund te jete e permasave te ndryshme , e tille qe mund te mos jete e dallueshme vetem me inspektimin e kerthizes me sy te lire. Zakonisht si shkak per krijimin e saj jane ngritjet e peshave qe bejne te mundur "shqyerjen" ne mes shtresave muskolare te barkut (duke qene pjesa me delikate zona perreth kerthizes).

 

Terapia per erniet eshte nderhyrja kirurgjike . Ato te permasava te vogela mund te zhduken vetvetiu.

Me shendet !

 

A.Q.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...