Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
-madeinlezha-

Forca Beselidhja

Recommended Posts

Trajneri lezhjan, duke folur p?r gjendjen e skuadr?s s? tij, thot? se ajo ka mang?si n? shum? drejtime 01-03-2005

 

Lorenci: Bes?lidhja ka nevoj? p?r investime

 

Sporti Shqiptar

 

 

Ndeshja e s? shtun?s q? kaloi me Erzenin, ka nxjerr? n? pah shum? mang?si t? skuadr?s lezhjane. Trajneri Nikolin Lorenci, ndon?se ka mbetur i k?naqur nga loja e t? tijve, thekson se Bes?lidhjes i duhet nj? mb?shtetje m? e fuqishme financiare, pasi bashkia e vetme nuk mund t'i p?rballoj? shpenzimet. Sipas trajnerit lezhjan, q? Bes?lidhja t? paraqitet sa m? mir? n? kampionat, formacionit t? saj i duhet nj? organizator i mir?fillt? dhe nj? sulmues goli. Ja intervista e plot? e trajnerit Lorenci: ? Lorenci, Bes?lidhja ka humbur nj? ndeshje n? trasfert? me nj? ekip thuajse modest. Si e vler?soni loj?n e skuadr?s suaj? ? Erzeni nuk ?sht? ekip modest, pavar?sisht nga pozicioni q? ka n? klasifikim. Futbollist?t shijakas, edhe n? faz?n e par?, kan? luajtur shum? mir? n? Lezh?, prandaj edhe un? e kisha parashikuar si nj? ndeshje t? v?shtir?. Megjithat?, skuadra luajti me d?shir? dhe u vendosur mir? n? fush?, me ndonj? p?rjashtim t? vog?l. Reparti i mbrojtjes p?rgjith?sisht i kreu mir? detyrat. Festa e p?rurimit t? fush?s dhe sportdash?sit vend?s ndikuan p?r mir? te loja e Erzenit, nd?rkoh? q? ne kishim shum? mungesa n? formacion. P?rve? tre futbollist?ve cil?sor? t? larguar k?t? faz?, kishim edhe lojtar? t? d?mtuar. Ata q? u aktivizuan, e b?n? mir? pun?n e tyre dhe un? mund t? p?rmend kontributin e P?rloshit, Bruk?s dhe Zenunit. Bes?lidhja ka nj? p?rb?rje fare t? re dhe me mang?si financiare, megjithat?, kemi krijuar nj? kolektiv t? mir?. Po vuajm? munges?n e nj? organizatori t? mir?fillt? dhe nj? lojtar goli. ? Sa ka ndikuar dhe po ndikon koha e keqe n? p?rgatitjen e skuadr?s? ? N? k?t? drejtim, Bes?lidhja ?sht? e d?nuar, pasi reshjet jan? t? shumta. Aneksi st?rvitor, me pak shi del fare nga funksioni, sepse p?rmbytet. ? Si shpjegohet kjo gjendje e aneksit, kur dy her? ?sht? investuar p?r rregullimin e tij? ? V?rtet jan? realizuar dy investime, por ato nuk kan? qen? efektive. Kjo sepse aneksi ?sht? n? bregun e Drinit dhe thuajse n? nj? kuot? me lumin, k?shtu q? kullimi i tij ?sht? tep?r i v?shtir?. N? k?to kushte kemi qen? t? detyruar t? punojm? n? Sh?ngjin, ku mund t? b?jm? vet?m p?rgatitje fizike, pasi puna me topin nuk realizohet. ? Si? e that? m? lart, Bes?lidhjes k?t? faz? i jan? larguar tre lojtar? titullar?. Si e mendon trajneri Lorenci ecurin? e m?tejshme t? Bes?lidhjes? ? Sikur t? mos mjaftonin largimet e faz?s s? par?, tani u larguan edhe tre titullar?, Dushku, Prela dhe Beka. Largimet e tyre e kan? d?mtuar mjaft skuadr?n, megjithat?, ne po punojm? p?r t? formuar nj? kolektiv sa m? kompakt. Por skuadra ka pasur edhe disa probleme q? nuk jan? b?r? t? dituar. Bes?lidhja ?sht? shk?putur dy jav? nga procesi st?rvitor gjat? muajit janar. Skuadrat q? konkurrojn? n? lig?n e par? kan? zhvilluar nj? minifaz? p?rgatitore t? plot? dhe jasht? vendit, nd?rsa ne nuk jemi st?rvitur fare p?r shkaqe financiare. Ndeshja n? Shijak zbuloi mang?sit? teknike t? pun?s me topin, por un? do t? vazhdoj t? punoj p?r t? rritur treguesit fizik? dhe tekniko?taktik?. ? Bashkia ju ka mb?shtetur financiarisht. Po ndonj? sponsor a do t? ket? Bes?lidhja? ? V?rtet bashkia dhe kryetari i saj, Gjok? Jaku, kan? b?r? maksimumin p?r t? financuar Bes?lidhjen, madje skuadra jon? nuk u shp?rb? vet?m n? saj? t? financimit t? bashkis?. Na ka premtuar disa her? Artur ?ela, por ende nuk ?sht? realizuar asgj? p?r k?t? faz?. Mendoj se ?sht? e pamundur q? bashkia t'i zgjidh? t? gjitha k?rkesat e futbollit, prandaj disa her? u kam b?r? apel biznesmen?ve lezhjan? p?r mb?shtetje. Duhen edhe sponsorizime t? tjera, pasi ekipi ka nevoj? p?r 2?3 lojtar? cil?s

 

 

 

marre nga SPORTI SHQIPTAR

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogradeci dhe Bes?lidhja ndahen miq?sisht

 

 

Motivimi i pogradecar?ve p?r ta fituar ndeshjen e djeshme me Bes?lidhjen ishte n? maksimum. Ata ishin shprehur gjat? jav?s se do t? k?rkonin ta mbyllnin me fitore n? fush?n e tyre, por nuk ia arrit?n dot q?llimit, pasi nuk mund?n ta ?anin mbrojtjen e kujdesshme t? Bes?lidhjes. Fillimi i ndeshjes nuk pati ndonj? gj? t? ve?ant?, por u vu re se Bes?lidhja kishte ardhur n? Pogradec p?r t? rr?mbyer pik?. Terreni disi i r?nduar nuk i lejoi ekipet t? dilnin n? loj?n e tyre dhe gjith?ka u p?rqendrua n? mesfush?, nd?rsa mbrojt?sit mjaft pozicional? lezhjan? nuk i lejuan sulmuesit vend?s t? rrezikonin. Futbollist?t vend?s, megjith?se u p?rpoq?n, gjat? gjith? pjes?s s? par? nuk arrit?n t? shpalosnin teknik?n e tyre. Mund t? p?rmenden vet?m gjuajtjet e Perloshit dhe Ngjel?s, t? cilat nuk e ndryshuan rezultatin. Portier?t, n? pjes?n e par? mbet?n thuajse spektator?. Di?ka m? ndryshe n? pjes?n e dyt?, ku vend?sit p?rmir?suan disa gj?ra n? loj?n e tyre. Ata k?mb?ngul?n t? dep?rtonin n? zon?n kund?rshtare dhe mund t? themi se iu afruan shum? golit, por rreshtimi i p?rforcuar i miqve n? mbrojtje b?ri q? rrjetat t? mbeteshin t? paprekura. Miqt? nga Lezha preferuan kund?rsulmin me an? t? Perloshit dhe Geg?s, por edhe mbrojtja pogradecare me Kolonj?n, Musk?n dhe Ba?in q? ishte dhe lojtari m? i mir? n? fush?, nuk lejuan afrimin e kund?rshtarit n? zon?. N? loj?n e Pogradecit pati edhe ndonj? zhvendosje taktike dhe La?ka, Pengu dhe Ngjela, u ndodh?n n? pozicione t? favorshme sh?nimi, por mund t? themi se edhe fati nuk ishte me liqenor?t. N? k?t? takim duhet vler?suar edhe portieri Koci, q? ishte n? nj? dit? t? mir?, nd?rsa zgjimi i vend?sve ishte tep?r i vonuar.

 

Deklaruan

Ilir Daja, trajner i Pogradecit: "Mendoj se sot e administruam loj?n dhe krijuam situata goli, por nuk arrit?m t'i shfryt?zojm? ato. Ky fund kampionati pati vet?m nj? arritje p?r ne: q?ndrimin n? kategorin? e par?."

Nikolin Lorenci, trajner i Bes?lidhjes: "Erdh?m me mungesa n? Pogradec, por ishim t? motivuar p?r t? marr? nj? pik?. Mendoj se ishte nj? loj? korrekte dhe Bes?lidhja taktikisht luajti m? qart?.

.......................................................................................................................

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

15-05-2005

 

Bes?lidhja, poker golash ndaj Bylisit

 

 

Me fitoren e thell? 4-0 ndaj Bylisit, Bes?lidhja e ka p?rfunduar kampionatin e kategoris? s? par?. Ajo e kishte vler?suar maksimalisht ndeshjen me ballshiot?t, pasi synimi i vend?sve p?r t? fituar u pa q? n? fillim, megjith?se n? pamje t? par? gjith?ka dukej e leht?, shto k?tu edhe faktin se n? faz?n e par? lezhjan?t pat?n fituar n? Ballsh 9-0. Bes?lidhja e zhbllokoi shpejt rezultatin me sulmuesin Gega, i cili u vodhi nj? top mbrojt?sve miq dhe me nj? goditje t? fort? brenda zon?s sh?noi golin e par?. Kishin kaluar vet?m 5 minuta loj? dhe Bes?lidhja vazhdoi t? sulmonte p?r t? sh?nuar gola t? tjer?. Pjetrushi nga distanca shkarkoi t? djatht?n e tij, por topi u p?rplas n? travers?, nd?rsa n? minut?n e 17-t? P?rloshi nuk gaboi. Pasi mori nj? top t? sakt? nga Gega, sh?noi edhe golin e dyt?. Tri minuta para p?rfundimit t? pjes?s s? par?, P?rloshi sh?rbeu p?r Altin Bruk?n, i cili sh?noi p?rs?ri n? port?n e Nexhipit. K?shtu, me rezultatin 3-0 n? favor t? vend?sve u mbyll pjesa e par?, e dominuar t?r?sisht nga Bes?lidhja. Skuadra lezhjane luajti mjaft mir?, nd?rsa P?rloshi ?sht? tep?r elegant me veprimet e tij. Mesfusha e kontrolloi loj?n, duke qen? e pranishme sa n? sulm dhe n? mbrojtje. Mbrojtja ishte tep?r e sakt?, ku u dalluan Marku dhe Zenuni. Nd?rsa miqt? u shfaq?n si t? mpir? dhe pa shpirt gare. Mesfusha ballshiote thuajse nuk b?ri asgj?, nd?rsa sulmuesit Malasi, Ruko dhe Jahaj ishin hija e vetes. Futbollist?t miq, megjith?se luanin mir? me topin, n? momente t? ve?anta ishin t? lodhur dhe pa d?shir?. Edhe pjesa e dyt? nisi me nj? rast t? humbur p?r Bes?lidhjen. Cafi p?rball? Nexhipit nuk arriti t? sh?nonte. Futbollist?t lezhjan? vazhduan t? shp?rdoronin raste t? shumta. Gega, ?oku dhe P?rvathi ishin autor? t? k?tyre shp?rdorimeve. I pari nuk sh?noi as me port?n e boshatisur, nd?rsa Zenuni nuk u tregua i sakt? nga pika e bardh? e penalltis? n? minut?n e 82-t?. Duhet th?n? se Bes?lidhja nuk e m?shiroi ekipin mik, por ishte portieri ballshiot ai q? nuk i lejoi vend?sit t? sh?nojn?. Ai ishte futbollisti m? i mir? n? fush? p?r miqt?. Ndeshja u mbyll me nj? gol t? bukur t? realizuar nga ?oku, i cili goditi rrafsh me tok?n dhe 4-0.

 

Deklaruan

Nikolin Lorenci, trajner i Bes?lidhjes: "I b?m? nj? mbyllje t? bukur kampionatit. N? pjes?n e par? treguam vlerat m? t? mira tonat, nd?rsa n? pjes?n e dyt? aktivizuam futbollist? t? rinj, q? mendoj se premtojn?. Tani po mendojm? t? nd?rtojm? nj? Bes?lidhje m? cil?sore p?r vitin tjet?r. Them se jemi n? rrug? t? mbar?."

Vladimir Bushi, trajner i Bylisit: "Ishte nj? loj? e hapur p?r t? dy ekipet, ku ne zhvilluam nj? pjes? t? par? jo t? mir?. N? pjes?n e dyt? korrigjuam mjaft n? loj?n ton?. Bes?lidhja shfaqi shpirt gare, luajti m? mir? se ne dhe e meritoi fitoren."

 

................................................WwW.VeRiU.CoM............................................

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...