Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
GenTo

Rapsodi tropojane per Sali Berishen

Recommended Posts

 

Nga Nik Camaj

 

 

1.

 

Ku e ke djalin nene Jovanka ?

 

Ne Tirane, tek Sllobodanka,

 

Na eshte kthy dhendrri n’pushtet

 

Tash do te dalim n’selamet.

 

Dobro doshli, daj Fazllici !

 

E uron Shkelzen-o-vici

 

Zdravo unuka Argite !

 

Te gezojme qe erdh kjo dite !.

 

Tash fitojme c’far t’na doje zemra:

 

Pare t’pista, prona, tendera,

 

Me rrite normen e fitimit,

 

Jem bashkue me boten e krimit.

 

2.

 

Babe Salihi jep udhezimet,

 

Si me i shtue superfitimet:

 

“Gjithsecili ne klanin tone,

 

T’angazhohet ne korrupsion !”

 

Ne mandat te pare si president,

 

Jam tregu koqe, pa mend,

 

Me duket vetja anormal,

 

Pse nuk vuna kapital !

 

Eshte momenti te fitojme sot,

 

Vitet qe na iken kot,

 

Due me u ba pasanik,

 

Me jetue si sheik!!

 

Objektiv i madh per mu:

 

Keto milionat me i fitu

 

Si ti fusim ne xhepin tone,

 

Ka metoda ti pastrojme.

 

Arme, droge e kontrabande,

 

Jane per burrat: pune e rande,

 

Ketu , Argite mos i fut hundet,

 

Kem Shkelzenin per kesi punesh.

 

More Shkelzen, t’ka baba trim,

 

Je i lind per demontim,

 

Ti Argita, bija ime,

 

Fokusou n’ privatizime.

 

Sokoleshe, ti moj malesore,

 

Na e hap studion ligjore,

 

Gjithe projektet qe ka shteti,

 

Do i perlajme t’ tana per vedi.

 

C’fare ka prona ky milet,

 

Ne mal, n’fushe a ne bregdet,

 

Turru pra, ti moj azgane,

 

Me i kalu n’llogarine tane.

 

Thuri planet me ngadale,

 

Futju bregdetit me radhe,

 

Nga Ksamili ne Velipoje

 

S’leme parcele te na shpetoje !

 

Ty Jamarber t’kam si djale

 

T’i zaptosh tokat ne Jale

 

Per Zenin kam tjeter plan

 

Jane dy mije hektare ne Seman

 

Nuk na vjen me fati ne dere,

 

Ta shfrytezojme per te fundit here,

 

Te mos mbese aset pa shit,

 

Te mos leme prone pa grabit.

 

Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,

 

Do ta shtyj ne maksimum.

 

Po te na bajne neve anetar,

 

S’mund te vjedhim si me pare.

 

Do veme kapital pa mase,

 

Do fitojme para me thase,

 

Me i pastrue sipas ligjit,

 

Kemi firmat e Fazllicit.

 

Shkina ime, moj Argite,

 

Mire i “qan” keto “sukses fite”

 

Cdo projekt qe konsulton,

 

Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.

 

Nga qe pronat ke synim,

 

Po te jap mendimin tim:

 

Toke me çmim “badiava”

 

Veç n’ Porto Romano ka.

 

Jane pronare ca katundare,

 

I genjejme me pak dollare.

 

Bejme nje Vendim historik:

 

E kthejme n’ Park Energjetik.

 

Vlera e tokes shkon n’stratosfere,

 

Rritet çmimi 300 here !!

 

Sa firmos nje V.K.M.

 

Pare te madhe fitojme ne !!

 

Shkelzeno, qepju Gerdecit,

 

Eshte mbreti i biznesit.

 

Gjithe mafjozat ma t’nderu

 

N’trafik armesh jane perqendru.

 

Eshte biznes fantastik !

 

Demontim dhe trafik.

 

Do ta bejme ne menyra te fshehta,

 

T’ mos leme gjurme ne evidenca.

 

Trafikojme edhe raketa,

 

Sa te doje Al-Qaida.

 

Ne rruge sekrete permes Cadit,

 

I cojme arme edhe Xhihadit.

 

Nuk na duhen ne uzinat,

 

Fillo, e ngre llamarinat.

 

Perdor mjetet e ushtrise,

 

Ke dhe ciken e Farise.

 

Kam mendu per proceduren,

 

Gati ke infrastrukturen.

 

Alibe e Aldo Bumce,

 

I ke vartes n’ grupin e punes.

 

Mos humb kohen me licencat,

 

Ti jep baba kompetencat.

 

Qeveria, perfshi mua,

 

Do te jete nen urdherat tua !!

 

Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,

 

Veç me mbush thaset me dollare,

 

Non-stop, n’supervizion,

 

Baxhanakut i takon.

 

Per fitimin maksimal,

 

Nuk njoh ligj, as moral,

 

Puna del me leverdi

 

Kur shfrytezohen gra e femi.

 

Keto jane pune qe leverdisin,

 

Pasunohemi me tane fisin,

 

Fitim te tille nuk ka pare bota,

 

Pesedhjete breza s’na dhemb koka.

 

3.

 

Kam kerkese nga njerzt e grues:

 

T’u jap serbve akses n’Durres.

 

Kam mendue qe per Serbine

 

Te baj aksin Lac-Morine!!

 

Kosovaret nuk i due hiç,

 

Sepse jane anti-Fazlliç.

 

Cmendurisht une kam dashni,

 

N’dajallaret e femijve t’mi.

 

Rruga qe i sherben vatanit,

 

Do kalonte grykes Komanit.

 

Ky opsion nuk me pelqen:

 

Me demton si biznesmen.

 

Une nuk jam aq rrote budalli

 

Me e ndertu nga thote Topalli.

 

Rruga bregut lumit Drin,

 

Le pa pune tragetin tim.

 

Jam i lute prej Erdoganit,

 

T’kaloje rruga bregut Fanit.

 

Keshtu, kane shansin osmanllinjte,

 

Per here te pare me shkel n’Mirdite!!

 

Pra, Kosova eshte sebepi,

 

Perfitues jane turku e serbi.

 

Do ta haje buxheti i shtetit,

 

Edhe xhepat e miletit.

 

Nga miliardat qe do hedh,

 

Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.

 

Jemi te “ndershem” ne publik,

 

Eshte projekt patriotik !!

 

Do ta nisim me nxitim,

 

Pa projekt e preventiv,

 

Keshtu nuk kapet abuzimi,

 

N’xhepat tane shtohet fitimi.

 

Gropes se zeze te korrupsionit,

 

I veme emrin “Rruga e Kombit”

 

Se ky popull eshte i trashe,

 

E ha sapun per djathe.

 

Keshtu, per dite vjedhim miliona,

 

Me parullen :“ rrofte Kosova”.

 

Plan biznesi me te mire s’ ka,

 

Miliardere ka me na ba!!

 

Eshte projekt qe suporton,

 

Cdo lloj vjedhje e korrupsion.

 

Jane pa tru shqiptaret e ngrate,

 

I mashtrojme dhe per fushate.

 

Une jam Sale talebani,

 

Me vjen ne ndihme dhe Erdogani

 

Me sebep te inagurimit,

 

Dy dite para votimit !!

 

(Dasem te madhe do te banim,

 

Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)

 

Po u ba ndonje padi,

 

E dergojme Sollakun n’shpi.

 

Me mbrojt fort korrupsionin,

 

Kemi gati “lustracionin”.

 

Kemi eksperience nga bota,

 

Sic vepronte Penelopa.

 

Keshtu do bajme me tunelin,

 

E ndertojme pastaj e shembim.

 

Sic na meson arithmetika,

 

Kete e thote edhe Argita:

 

Qe te fitohet sa me shume,

 

Duhet rrit puna n’volum.

 

Sukses-fija eshte derivat,

 

Punet e vogla japin pak.

 

Po kur shifra eshte me billiona.

 

Cahen brinjesh llogarite tona !!

 

4.

 

Nga Argita due’ i projekt:

 

Si ta fusim ARMO-n ne xhep.

 

T’u krijojme pershtypjen t’taneve,

 

Se ua dhame amerikaneve.

 

Nga Teksasi, nje firme hiçi,

 

Na e gjejne Toma e Fazlliçi.

 

Koperture n’afera krimi,

 

Rezart Taçi esht me kopili.

 

Thirre Taçin me urgjence !

 

Fillo, jepi konsulence !

 

Te startoje, me korrupsion,

 

T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.

 

Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,

 

Fonde sjell nga Azerbaijani.

 

Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,

 

Mire se te vijne nga mafia ruse !

 

Vlere fiktive veme n’ offerte,

 

Me u “pague” per 5-6 vjet,

 

Po u zbuluem nga konkurentat,

 

I nderron Ruli dokumentat.

 

Nuk e ban ai per shoqni,

 

Ai ka ketu pjesen e tij,

 

“Druri i arres” qe nje nxitim,

 

Sot e kam ortakun tim.

 

Per “OK”-n ne parlament,

 

Duhet ba nje marifet:

 

Vec te kete emerin “garanci”

 

Boshe e fallco, s’ka rendesi.

 

Grupi im parlamentar,

 

Jane ca koqe, e ca gomare,

 

S’jane te zot as “per nje pune”,

 

Miratojne ç’far u tham une.

 

Pse jane arti, politika ?!

 

I blejme ca nga opozita,

 

Kur ta mbyllim kete pazar,

 

U çojme ftesat per iftar.

 

Per parate, s’kemi siklet,

 

ARMO-n e marrim pa leke,

 

Po t’na pyese ndonje gazete,

 

“Jane pague”, por jo n’buxhet.

 

Po e teproi ndonje gazetar,

 

Do ta shpalle une tradhetar,

 

Do ia djeg gjithe pasurine,

 

Me shtypshkronje, e me makine.

 

Per transferta kriminale,

 

Kemi banken personale,

 

Me Tan Santo e Elvane,

 

Kryebandit Adrian Fullane.

 

I bajme ligjet si t’i dona,

 

Qe ARMO t’jete e jona.

 

Ky qe plani, me startuu,

 

Eshte sukses i garantuu !!

 

ESHTE PROJEKTI I FITORES !

 

JA KALOJME DHE AL KAPONES !!

 

5.

 

Merakoset nene Jovanka:

 

Motra ime, Sllobodanka !

 

Mos ma lini n’balte Fasllicin,

 

Pse e kemi Kryeministrin?!

 

Sal Berisha mban fjalimin:

 

Mos ma ngucni “gospodinin”

 

Mbyllni gojen deputete !

 

Se ua sjell ketu n’ parlament.

 

Nis veprimet paranoja:

 

O Damir, o “srdce moja” !

 

Merre çarterin per Tirane

 

Je ne bes’time n’ TV Klan.

 

Ne aeroport shtrohet tapeti,

 

Me urdher te nalte nga shteti,

 

Zbret me nderet e nje princi,

 

Dora vete: druzhe Fasllici.

 

Angazhohet i gjithe shteti,

 

Policia e prefekti,

 

Shantazhojne Sala e Liria:

 

Te rrije urte prokuroria !!.

 

Se eshte koke, per koke te mikut,

 

Eshte koka e trafikut,

 

Kontrabanda e Ballkanit,

 

Kontrollohet prej “viganit”.

 

6.

 

Fakte te reja kan dale ne drite:

 

Kush e nxori Azemin ne prite,

 

Kush e shfrytezoi arkivolin,

 

Me ba 14 shtatorin !.

 

S’e harrove o Sale, traditen,

 

Keshtu e vrave edhe Trebicken,

 

E verteta po del ne pah,

 

Kush e çoi Kosten “per gjah”.

 

Po te zbardhet prej fillimit,

 

Tragjedia e 2 Prillit:

 

Dora qe gjakosi Shkodren,

 

Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.

 

Kur Kosova ngrinte krye,

 

Behej shqipja “lesh e li”,

 

Luks i madh per Serbine,

 

Kur shtie n’kaos Shqiperine.

 

Hej Sali, miku i Fazlliçit,

 

Ia kalove Karaxhiçit,

 

Karburant i dhe Serbise,

 

Me vra djemte e Dardanise!!

 

U rrjeshtove n’krah te Rugoves,

 

Kundra trimave te Kosoves

 

I gjithe populli u çudit

 

Kur i shpallet “terroriste” !!

 

Trimat, ne lufte me dushmanin,

 

Ti, biznes me Arkanin.

 

Dosja jote ne Beograd,

 

Filloi te jape rezultat.

 

Kur Kosoves po i vinte fati,

 

Direktiven jep lugati.

 

Me urdher te UDB-se

 

I the “jo”, Rambuje-se.

 

Ti ke ba nje mal me krime,

 

Vrave popullin ne lufte civile,

 

Mbolle ngjarjen me vrastare

 

“Hiroshimen” gerdecare.

 

Tym e helm mbushe kete vend:

 

Bloze qymyri, nafte e cement,

 

Ke dhe plane me mizore,

 

Me centralet berthamore !!

 

Si familje, je ba llum

 

Ju ka vene mafia perfund:

 

Delijorgji, Medi dobiçi

 

Rezart Taçi e Fazlliçi.

 

Qe ta themi hapur fare,

 

Eshte gjithe mafia nderkombetare,

 

Kriminelet ke ortak,

 

Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!

 

7.

 

Jam Sali, Sali “qendresa”

 

Vrava, vodha gjithe sa desha

 

Per pushtet, une djeg Shqipnine,

 

Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.

 

Madje jam shume i vendose,

 

Per nje tjeter katastrofe !

 

Me barut u ba shume buje,

 

Kete here do jete me uje !!

 

Shkodren do ta bej det ,

 

Ta mbaje mend perjete !

 

Tragjedi qe s’e ka pase,

 

Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!

 

Vi nga kulla e Vicitolit.

 

Jam nga shpella e Mit Sokolit,

 

Qe ju turr topit per ment’ krese,

 

Tu mendue se eshte n’sigurese !

 

As kurkujt nuk ia kam friken,

 

E kam “tredh” une opoziten

 

N’ unison me Edi Ramen,

 

Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.

 

Le t’vazhdoje me batuta,

 

Tu tregue perralla me flutura

 

Nuk me tremb mue Johni II-te,

 

Une nuk pyes per Amerike !!

 

Derisa t’permbyset globi,

 

Me rruen trapin “Silvia Konti”,

 

Se ia marr erzin n’publik,

 

Ia kam ba nje vidioklip !

 

Me gjyqsorin skam problem

 

Aty kam une klanin tem ,

 

Bamirit ia kam ba bene ,

 

Do t’ia marr dhe KLD-ne.

 

Me i vu krimit kapak,

 

Mua m’ duhet edhe nje mandat

 

Kam nje plan te sterholluu,

 

Me lane popullin pa votue.

 

Kur te vije dita per votim,

 

Jam usta n’manipulim.

 

E ujdis dhe me Europen,

 

N’qeveri me kokelopen.

 

8.

 

Mire ia ban more faqezi,

 

Kur ka t’marre qe t’besojne ty,

 

Se çdo popull ne planet

 

Nuk do te sillte me ne pushtet.

 

Per faturen dhjetra mijera

 

Brenga, plage edhe viktima,

 

Per gjithe krimet ndaj vatanit,

 

Do ta benin si Sadamit.

 

9.

 

Hapi blloqet moj Argite :

 

A ka mbet ndonje gje pa u shit ?

 

Nga vemendja si na doli ?

 

INSIG-u , ALBPETROL-i ?!

 

Duhet te kesh n’vemendjen tate,

 

Dhe repartet ushtarake.

 

C’fare ka: toke e ndertim,

 

Ta kthejme ne perfitim!!”.

 

Te punojme ma me kujdes,

 

Po na dalin letrat n’shesh.

 

“Bomba” e pare qe faksi djalit,

 

Tash, e-mailat e Ansarit !

 

Ne publik erzin na muaren,

 

S’na paguan as faturen,

 

Me aferatt qe t’zbuloi Tema

 

Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.

 

Per cdo gje, rrofte kapari,

 

Se ta fusin si arabi

 

Ta kesh rregull n’punen tane:

 

Leket merren paradhanie !

 

Mos u ban more babe zevzek,

 

I thote t’jatit çika e vet:

 

“Vec me tenderat qe kam n’proces,

 

Jam tu e mbushe edhe nje thes !”

 

Asetet qe ti permende,

 

I kam te shkrume n’listen teme.

 

Une i bej punet me grafik,

 

I kam ne plan per kete vit.

 

Nuk pajtohem me kritikat,

 

Mos mi humb baboo meritat.

 

M’ gjej nje tjeter ne Planet,

 

Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!

 

Per cdo prone qe eshte kthy,

 

Une e Zeni kem nderhy.

 

Ne cdo projekt e investim,

 

Aty eshte dhe emri im !!

 

Koncesione e tenderime,

 

Kane kalue ne doren time.

 

S’jam mjaftue si konsultare,

 

me perqindje, jam pronare !!

 

A e ke pa si po hedh shtat,

 

QTU-ja e re ne Farke ?

 

Veper qe se ka Shqipnia,

 

Ashte tu u ba me leket e mija !

 

Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,

 

I kam une nen kontroll !

 

Po s’pagoi taksen tek une,

 

S’fiton asnje konsorcium !!

 

Fantazia ime s’ndalet,

 

Kam fillue te zaptoj dhe malet:

 

Dajt, Terbun e Velecik,

 

Tash jam ngule dhe n’Bukanik.

 

Me ndihmen e dajes Fazllic,

 

Kem ba lek e fitue miq:

 

Mishkovicin e Arkanit,

 

Dhe djalin e Sllobodanit !!

 

Kam arrite me menaxhu,

 

Procesin me te korruptu.

 

I rashe vize VITOL gjigandit,

 

Ia dhashe ARMOn Tacit mamit.

 

Edhe pse jam billionare

 

Ne shume projekte, aksionare,

 

Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,

 

Vete e deshen borgjezine !

 

Pra c’ka lidhje me terrenin,

 

E godisim bashke me Zenin,

 

Ti kujdesu vec per vedi:

 

Mos me ra nga pushteti

 

Qe t’i gezojme na pasunite,

 

Mos prano me i hap kutite.

 

Se po i hape, fiton Rama,

 

E na i konfiskon te tana !!

 

Po erdhi ai n’pushtet,

 

E sigurte: burgu na pret.

 

Krimet tona sa nje mal,

 

Nuk mjafton kodi penal.

 

Qe te shpetojme duhet me ik,

 

Ne azil politik,

 

Nese duem nje vend tamam,

 

Shkojme drejt e n’Teheran.

 

***

 

Zonje e madhe Jozefin,

 

Ke merita n’sigurim,

 

Qe kur re ne banane,

 

Ti je ba pulitikane.

 

Nga besimi europiane,

 

Ne politike je talebane,

 

Per te tjerat je hibride,

 

Nuk e flet as gjuhen shqipe.

 

Si kryetare je e dhunshme,

 

Nga fjalori: e paturpshme !

 

Histerike si nje vrasese !!

 

I njeh mire dhe lendet plasese !!

 

***

 

Kush e solli kete cunam ?

 

Kryeministri sharlatan !

 

“Hena blu” as “dielli gri”,

 

Dora vete shoku Sali !

 

Hapi syte o milet,

 

Pse fajtore jemi vete:

 

Se cdo vote per ate lubi,

 

Eshte burim per tragjedi !!

 

Moj malesia e Gjakoves,

 

Ke pas qene e pararojes,

 

Ti ke pase burra model,

 

Turp, qe nxore ate kriminel !

 

Do t’mbuloje Sale turpi i zi

 

Per afera e per tradheti,

 

Do te mbetet brez pas brezit:

 

“Kryeministri i Gerdecit”.

 

Para teje ne tradheti,

 

Jane zhyt Zogu e daja i tij.

 

Por s’kane bere te tilla pazare!!,

 

Me ujrat territoriale .

 

Kjo do te thote se n’ qeveri

 

Esat Pasha na eshte kthy.

 

Problemi qe ka sot vendi:

 

A do vi dhe Avni Rustemi ?!

 

Jeni nje tufe me kusare,

 

Me Ballinje e Selmanllare,

 

Delijorgje dhe Fazllicё,

 

Taç e mac e berishiçe.

 

Kjo eshte klike qeveritare,

 

Eshte nje bande kriminale,

 

Ruli, Basha dhe Mediu,

 

Kapobanda eshte Saliu.

 

Sa krimet i keni ba,

 

Me lekure keni me e la.

 

Do ta zbojme ne korrupsionin,

 

Bashke me Gerdec-kualicionin.

 

***

 

Moj PD - e bija e “nanes”,*

 

Paske qene ti “piçka e s’ames”.

 

N’kryesine tende ka hyp llumi,

 

Me shume turp ty po t’vjen fundi !

 

Je e mbushe me antivlera,

 

Me ministra kriminela .

 

Ne moral je e pafytyre ,

 

Boll qe ke “bethen e mire” !!

 

4246684031_bb3244c789.jpg

 

0.jpg

berisha-borat.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha.......cito mero bazen qe deri dje e lepinte b.....sali berishes.....e sot asht kundra tij thjeshte se kerkonte nje kocke me shume nga pushteti i tij.....

Sa per vjershen dhe autorin e saj skam ca me than perderi sa levdronte enverin e shante Zogun..komunist i 41

Share this post


Link to post
Share on other sites
..........

 

 

Nam fare XD .... do e bej audio ket vjershen ^_^ ....

 

 

... Sa per vjershen dhe autorin e saj skam ca me than perderi sa levdronte enverin e shante Zogun..komunist i 41

 

Sbesoj ta kem lexu keq por nuk permendej Enveri por veç Zogu , dhe besoj se Zogu nuk ka shume gjera per t'ù lavderu .... Nje fshatar prej Matit qe u vetshpall Mbret (nje lloj diktatori) dhe sundoi per 14 vite si "Mbret" , dhe nuk shof perse pasardhesit e tij duhet te kene gjithe ate respekt dhe perkujdesje nga ana e shtetit dhe politikes shqiptare , ne fund te fundit ai punoi per interesat e veta dhe shtypi me force revolucionistet e Qershorit dhe eleminoi shume atdhetare te shquar si: Luigj Gurakuqi, Bajram Curri etj...... ç'fare e ben Zogun te jete ndryshe nga sunduesit diktatorial (te tipit "mbreteror" ) qe kane sunduar neper vende te tjera ?...... Pyetje 1 milion tps : mendoni se pas ketij mandati Sali Berisha mund te vetshpallet mbret ? ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pyetje 1 milion tps : mendoni se pas ketij mandati Sali Berisha mund te vetshpallet mbret ? ...

 

Pse jo! Ashtu si vepron ai edhe mund t behej nese e linte europa.

Sinqerisht ju them (edhe pse jemi tek letersia dhe jo te politika) para 2005 kisha bindjen se nje rikthim i Berishes ne pushtet do ti permiresonte gjerat, duke pare mund te rishikonte gabimet e bera ne mandatin e meparshem. Por kjo qeveria "Berisha 2" po dhjet gjerat fare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Nuk dua te replikoj me njerez qe s'e njohin aq mire historine ose e njohin ne menyre siperfaqesore me libra te shkruajtur nga Historian te realizmit komunist.......

 

 

pse si eshte ajo historia qe din ti? apo ajo e modifikuara nga sistemi berisha?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...