Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Armend Qushku

Perpeçi i Pashkeve

Recommended Posts

Mbaj mend daden teme qe e bate kyt amelsine shume t'mir kur vite koha e Pashkve por nuk e kam pyet kurr per receten.

 

Nuk e di a din kush nji recete te sakte te perpeçit. ?

 

Kam gjete nji recete en internet por nuk di a asht ajo qe duhet; sidomekene po e shkruej ketu ma poshte.

 

Perpeç

 

1) 15 lug gjellet mill

2) uj

3) 7 luge gjellet t'lyn (unyre e shkrime)

4) 10 voe (veze) (kam nigju se disa e bajne deri me 20 kokrra ve ose ma shume)

5) 1 got ujit tamel

6) 1/4 kg djath delesh ose djath dhish

7) kryp

 

Pergatitja

 

Perzij, mbi tavoline ose ne vendin ku pergatit amelsinat, 15 luget e millit me uj derisa t' bahet brum i fort, si brum buket. Vazhdoj me e shtyp e me e rrah kyt brum derisa te mos te njitet ma per duer. Mandej jepi brymit formen e kremviçit (salamit) dhe kepute n'afersisht 25 copa. Hape secilen cope me dore si pite sa te jete madhesa e taves ku don me pjeke prpeçin dhe venosi mandej pitet njana mbi tjetren.

Secila pite duhet me u ly me unyre para se me u vu njena mbi tjetren ne menyre qe mos te njiten, por nuk duhet ly me yndyre as ana e pites qe asht mbi tavoline e as syprina (siperfaqja) e pites t'pare. Nepi brumit te piteve qe i ke vu njena mbi tjetren formen e rrumbullaket (ose forme tjeter) simbas formes te taves ku don me e pjeke.

 

Merre nji tave e lyje fundin me yndyre, mandej ven ne te brumin e piteve qe ke ba.

 

Mandej merr nje tas dhe perzij mire ne te s'bashkut 10 voet (vezet) me 7 lug yndyret me 1/4 kg djath delesh ose dhish dhe me 1 got qumesht. Hedhi edhe pak kryp. (simbas dishires). Mandej hidhe kyt perzimje mbi taven ku ke vu brumin e piteve dhe piqe ngadale ne furre tuj e kontrollue here mbas heret qe perpeçi mos te digjet.

 

 

He kush don perpeç :dance13fm0uv: !

 

hehehe

 

po desht me ba laknor duhen kungujt ne vend t'veve :rofl:XD .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...