Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Kush genjen Alexa apo Google Analytics?

Recommended Posts

Si pothuajse cdo adrese edhe ne kemi nje sherbim te google qe mat trafikun e adreses. Mora shkas nga nje artikull i Top channel ku lavderohej se ishte faqja e pare shqiptare ne internet etj... etj...

Per te pare se sa te verteta jane pohimet e matesve te trafikut te adresave, analizova te dhenat e Alexa dhe ato te Google analytics dhe ja rezultatet per aol.al:

 

Nga vjen trafiku?

 

Alexa

  • 78.9% Albania
  • 6.2% Serbia and Montenegro
  • 15.0% OTHER
Google

 

1.Serbia 32,83%

2.Albania 58,60%

3.Italy 37,75%

 

Sinqerisht sipas meje Alexa ja fut kot sepse eshte e pamundur te matet trafiku pa pasur asnje lloj reference ose sic njihen si TrackBack ne gjuhen e internetit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sondazhi punon punon. Shikohet vetem vetem nga ata qe nuk kane votuar.

 

Per sa i perket temes. Un aty kam sjell vetem nje cope te statistikave sepse te gjitha ndryshojne mes Google dhe Alexa qe nuk jane ndryshime te vogla por me shifra krejtesisht te kunderta me njera tjetren.

Per nje monotorim sa me te sakte duhet se sben nje callback ne adrese ndryshe cdo monotorim eshte thellesisht i pasakte duke u bazuar vetem ne trafikun e ISP-ve.

 

Perkundrazi, tani qe po lexoj se si Alexa rrjeshton popullaritetin e adresave web, marr vesh se bazohet ne "ranking" te toolbar-it te saj qe instalohet ne browserat. Por sa vete e kane te instaluar nje toolbar te tille? As 10% e vizitoreve nuk e kane ate.

Dicka te ngjashme e ben edhe Google por ama ka sherbimin Analytics qe te jep mundesine e monotorimit te trafikut direkt me ane te callbakcs te kodit qe ndodhet ne faqe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...