Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Armend Qushku

7 gjera te Burrave qe "çmendin" Grate

Recommended Posts

7 gjera te Burrave qe "Cmendin" Grate:

1) Pse gjithmone Burrat duhet te propopzojne zgjidhje dhe te japin keshilla?

 

Burrat jane individe qe masin suksesin dhe vlerat ne baze te rezultateve te arritura dhe aftesise per te gjetur zgjidhje problemeve. Kjo sjellje derivon nga nje paraardhes i yni, gjahtari qe mbarte detyren e veshtire te mbijeteses se rraces. Truri i mashkullit ka zhvilluar keshtu nje zone qe i jep aftesine per te shenjestruar nje obiektiv, e ashtequajtura zona e te pamurit-hapsinor qe ben te mundur kryerjen e disa detyrave jetesore sikurse gjuajtja e shenjestrave dhe zgjidhja e problemeve. Nje burre eshte i bindur qe eshte i vetmi person ne gjendje te kaloje veshtiresite e veta dhe nuk shikon mundesine e konfrontimit me te tjeret, perveç ne rast se nuk eshte ekspert ne ate fushe.

Keshtu qe sygjerime te mundsheme, te pakerkuara nga femrat perceptohen si shenje e nje paaftesie te tijen per te zgjidhur problemet.

 

Perse bezdisen grate nga zgjidhjet e burrave?

 

Ne fund te dites gruaja ne pergjithesi do te bisedoje per ngjarjet e ndodhura dhe te bashkendaje ndjenjat e saj, ndersa burri eshte i bindur se ajo po i thote nje sere problemesh per te zgjidhur. Keshtu qe burri beson se po tregon interes dhe dashuri, ndersa gruaja faktin e “mos degjimit” nga ana e partnerit tregon pak interes dhe pak konsiderate persa i perket ndjenjave te saj.

 

2) Perse Burrat vazhdojne te bejne "ZAPPING" me telekomanden(pultin) ?

 

Per burrat shikimi i TV eshte i nevojshem per te zgjidhur problemet e per te gjetur zgjidhjet. Duke ndryshuar vazhdimisht kanalin ata mund te analizojne problemet e paraqitura nga çdo kanal dhe te konsiderojne zgjidhjet e mundeshme. Nje mundesi tjeter eshte se burrave u pelqen te harrojne problemet duke studiuar ato te te tjereve . Nga ana tjeter grate ndjekin programe qe merren me raportet njerezore dhe ndjenjat. Truri i tyre eshte i ndertuar per te interpretuar fjalet dhe gjuhen e trupit te aktoreve duke parashikuar se si do perfundojne lidhjet dashurore te tyre .

 

3) Perse burrat nuk ndalen kurre per te pyetur per udhezime?

 

Ne kohen kure burrave u duhej te lokalizonin gjahun kane zhvilluar artin e orientimit. Ne fakt mashkulli gjen me kollaj veriun, kjo per pasoje e nje perqendrimi me te madh te hekurit ne hemisferen e majte te trurit qe i lejon te perceptoje veriun magnetik.

Gruaja qe nuk largohet nga foleza ka mesuar te orientohet duke marre si pika riferimi disa obiekte sakta. Keshtu qe nje burre kur pranon se ka humbur eshte sikur te kishte humbur nje nga aftesite e tij kryesore.

 

Perse nevojiten 4 miliarde spermatozoo per te gjetur dhe fekonduar vezen ? Sepse asnjeri nuk do te pyese per udhezime . ( :rofl: )

 

4) Perse burrat insistojne per te lene te ngritur kapakun e waterit?

 

Deri nga fundi i shekullit te nentembedhjete banjot ishin nje kabine pas shtepise. Grate per siguri shkonin te shoqeruara . Burri vetem me shume se sa te perdore kabinen e bente pas pemeve ,shkurreve dhe sot e kesaj dite eshte akoma keshtu. Nder te tjera ,nje sjelldhje si kafshet eshte i lidhur ne meyre te veçante me markimin e territorit. Sot ka "urinals" ne mur.

 

5) Perse burrat lekunden shume kur behet fjale per te bere shoping ?

E kaluara prej gjahtari i ka dhene nje vizion prej “tuneli” burrit, dmth nje levizje lineare. Zigzagimi mes dyqaneve e vendos ne veshtiresi. Gruaja, e pajisur me nje shikim periferik me te gjere arrin te levize me natyrshem ne nje magazine plot me njerez.

Burri ne prehistori largohej, gjuante shpejt per tu kthyer menjehere ne shtepi. Grate, sikurse gje paraardheset e tyre mblidhnin ushqimin,duke dale ne grupe per te mbledhur fruta ne vende te ndryshme. Keshtu qe grate kalonin dire re tera pa ne levizje te papercaktuara, ndryshe nga grupi i burrave, edhe pse ktheheshin pa ndonje gje te bujshme ishin te gjigjsesi te kenaqura.

Per sa i takon menyres se te veshurit, ndersa grate kuroheshin per tu dukur me terheqese, burrat zhyteshin me qellim dhe visheshin keq per te trembur armiqte.

 

6) Perse burrat kane zakone personale te "shpifura" ?

 

Zakonet personale te burrave qe nuk u pelqejne grave: gishtat ne hunde, gerrhitja, larja e pamjaftueshme, mbajtja e te brendshmeve te papastra, prekja ne ijë e ne vend te pare eshte "ajernxjerrja". Rreth kesaj te fundit ka rezultuar qe:

 

-96,3% e burrave e pranojne

- 2,1% e grave e pranojne

 

-burrat leshojne 1,5-2,5 litra gaz ne dite (12 peti mesatarisht)

-grate leshojne 1-1,5 litra gaz ne dite (7 peti mesatarisht)

 

"Ajernxerrja" e tepruar mund te jete shkak i te folurit te tepert, ne menyre te veçante gjate ngrenjes. Ajri mbetet i bllokuar ne aparatin tretes , nje pjese del nga goja , pjesa tjeter leviz drejt zorreve per te dale.

Gazi qe del eshte i perbere nga:

-50-60% azot

-30-40% dioksid karboni

-5-10% metan, hidrogen.

 

Burim i rendesishem i keture gazrave jane vezet,lulelakra, qepet, hudhrat, lakrat, brokolat, krunde, buka,fasulet, birra, frutat dhe perimet.

 

Natyrisht vegjetarianet nxjerrin me shume gaz.

 

Delet dhe bagetia prodhojne 35% te gazit metan te leshuar ne atmosfere, duke shkaktuar rritjen e ngrohjes globale dhe kontribuar ne hapjen e metejshme te vrimes se ozonit.

7) Perse burrave u pelqejne barcaletat vulgare?

 

Qeshja perdorej per te paralajmeruar nje rrezik , sikurse bejne majmunet. Qeshja eshte nje zgjerim i te qarit.

Humorizmi mashkullor ka 3 qellime: te fitoje prestigj para burrave te tjere, te çdramatizoje ngjarjet tragjike dhe pasojat, te njohe te verteten rreth çeshtjeve te se tashmes.

Per shembull kur ndodh nje tragjedi ne nivel kombetar ,grate shprehin ndjenjat e tyre ndersa burrat i fshehin duke gjetur ne humor nje menyre per te "folur" pa treguar shqetesimin per ngjarjen, sepse do te ishte nje shenje dobesie.

Qeshja dhe qarja ndajne ne tru te njejtin urdher te lirimit te endorfinave ne fluksin e gjakut. Keto jane substanza kimike (te ngjashme me morfinen dhe heroinen) me nje efekt qetesues mbi trupin duke rinforcuar mbrojtjen immunitare.

Qeshja , pervec sistemit imunitar, anastetizon trupin, mbron nga semundjet, stimulon kujtesen,eshte udhezues dhe zgjat jeten. E rendesishme eshte dhe te mos ndihesh i fyer. Te tjeret nuk duhet te fyen,jeni ju qe zgjidhni nese duhet te ndiheni te fyer. Te fyheni eshte nje zgjedhje negative sokur te ndjehesh i turperuar ose ne siklet. Keto reagime tregojne nje autovleresim te paket , mungesen e kontrolit mbi sferen emocionale te vetvetes ose paaftesine per te perballuar nje situate.

Keshtu qe te fyhesh per nje barcalete mbi bashkombasit tuaj do te çoje qe te shash rrefimtarin, dhe nuk do te beje qe bashkombasit te mos fyhen nga ajo karakteristike "fyese" e tyre. Eshte sikur te ishit i bllokuar ne trafik; te zemerohesh nuk do ta lehtesoje trafikun. Nese parballoni problemin qetesisht dhe analitikisht, mund te elaboroni nje zgjidhje qe t'ju nndihmoje ta zgjidhni. Opcioni i zemerimit eshte gjithmone kunderprodhues.

 

 

Burimi : :read: Pease dhe sekretet e lidhjeve.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nqs po flasim per natyren e femres, do na duhet shekuj e shekuj nuk do te arrinim ne nje perfundim.

Dicka te tille e ka thene dhe Frojdi i cili mund te quhet njeriut qe ka studiuar me shume natyren e femres, dhe ne fund tha "Asnje here nuk e kuptova femren".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nqs po flasim per natyren e femres, do na duhet shekuj e shekuj nuk do te arrinim ne nje perfundim.

Dicka te tille e ka thene dhe Frojdi i cili mund te quhet njeriut qe ka studiuar me shume natyren e femres, dhe ne fund tha "Asnje here nuk e kuptova femren".

 

 

Behej fjale per ate qe si pelqen femres te nje mashkull :huh: .

Fale zotit sdo bej psikologun per te gjitha femrat ^_^ .

Sigurisht Freud ka dhene nje kontribut per te kuptuar seksualitetin dhe psikologjine e femres ,

por ka kerkuar informacione shtese nga biologjia dhe kimia, intuitat e shkrimtareve

dhe analizat e femrave, eksperiencen individuale dhe influencen kulturore per te dhene

nje percaktim te sakte per nje femer <_>

 

Stereotipi seksual dhe psikologjik i femres fillon kur doktori thote : " Eshte Vajze! " :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...