Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Shqiperia e madhe kjo fraze qe sillet ne adresat s

Recommended Posts

Shqiperia e MADHE

A mendoni se shqiperia mund te bashkohet ndonjehere me kosoven apo ka qene dhe do vazhdoje te mbetet nje ideologji?

Nese te Bashkuar: me mire me kosoven apo pa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Bashkim kufijsh? S'e di cfare ndryshimi ka kur po shkojme drejt Europes.

 

Tani te bashkuar jemi, njerzit kalojne te lire, po ashtu tregtia e lire po zbatohet, cka kerkoni me teper? Bashkim kufijsh? S'eshte e nevojshme per momentin, por edhe po te ndodhe, duhet bere nje referendum midis dy popujve...

 

A duhet te bashkohet Shqiperia me Kosoven?

 

T'ia lejme kohes kete gje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mendimin tim kane kalu shume vite e dekada qe dhe kane ndryshu shume gjera qe i perkasin bashkimit te shqiperise.Sipas meje edhe koovaret po t ju drejtohej kjo pyetyje them do kishin edhe ata hezitimin e tyre me gjithe ndjenjen e patriotizmit qe ata kane.Ne ne mujshim me u rujt mos me na marre kush naj cope anej ka jugu jena mire se me i marre kujt gja a me u bashku me ken s ja kena leverdine.... Thjeshte me mire kshu sic jena user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eshte teper trishtuese qe te hapesh kete teme dhe te lexosh mendimet dhe opinjonet e disave qe jo vetem nuk manifestojne qe te kene njohurite minimale por nuk kane as deshiren qe te jene kontribues ne menyren me pasive siç jane nje shenim ne kete faqe te portalit.

Eshte nje sentence qe thote "kur nuk di se çfare te flasesh me mire hesht".

 

Termi "Shqiperi e Madhe" eshte nje term abuziv dhe i perdorur ose nga naivet ose nga dashakeqet e qeshtjes Shqiptare. Jo me kot palet e interesuar qe bejne nje propagende te ethshme kunder çeshtjes shqiptare perpiqen qe ta fusin ne fjalorin politik si term per te trembur opinjonin e tyre te brendshem dhe faktoret politik nderkomtare ne menyre qe te mos zgjidhet asnjehere çeshtje e pazgjidhur shqipetare.

Termi i sakte eshte Shqiperi Etnike qe nenkupton te tere territoret ku shqiptaret perbejne shumicen. kjo nuk perfshine vetem Shqiperine administrative (te 1913), Kosoven ne kufijte e sotem por afersisht dhe territore te tjera ku shqiptaret jane shumice kosova lindore, maqedonia perendimore, çameria dhe krahinat e shqipetare ne mal te zi.

Pra shteti i sotem shqipetar eshte nje pjese e territoreve te shqipetareve.

Ndarja e shqiperise ne 1913 eshte nje padrejtesi e pashoqe dhe ka pas ndikim te madh ne te tere zhvillimin e Shqiperise dhe te rajonit .Nga njera ane kemi nje shtet te cunguar(ky cungim nuk eshte thjeshte nje cungim territoresh por eshte me nje ndikim teper negetiv ne te gjitha fushat ekonomike, politike, kulturale etj). Nje shtet i tille nuk ka dhe nuk mund te kete asnje shanc per te nxjerre ne pah vetite e tij dhe per te realizuar prespektivat e nje zhvillimi normal. Historia e shekullit 20 e vertetoi kete. Shteti i cunguar Shqiptar nuk qe ne gjendje qe te realizoje objektivat e tij dhe prandaj ne jemi ne kete gjendje qe jemi sot.

po keshtu dhe shtetet fqinje qe moren ne menyre te padrejte pjese te vendit tone u perfshine ne ciklin e zhvillimeve qe kondicionohet nga nevoja per te bere te tyre diçka qe nuk u perkiste.

Keshtu:

Greket ne menyre te vazhdueshme ndertuan dhe mbajne ne kembe nje skeme kriminale te asgjesimit te shqiptareve kjo nga njera ane beri te mundur shpopullimin e çamerise nga shqiptaret por e futi dhe vete shtetin dhe kombin grek ne ciklin e krimit.

Mali i Zi, Serbia dhe me vone Jugosllavia ndertuan dhe zbatuan nje skeme te tyre barbare te asimilimit.Jane te famshme planet e çubrilloviqit I dhe II dhe te rankoviçit dhe me e famshme eshte realizimi i tyre.

sot kemi nje panorame te dhimbshme te rezultateve te punes se ture kriminale.

Shqiptaret e malit te zi nga dominues ne teritoret e tyre jane ne minorance, Plava dhe Gucia gati jane shpopulluar nga shqiptaret, ne Nish Vrane e Prokumlie nuk flitet me shqip, Kosova Lindore nuk jane me 100 %shqiptare, pjese te tera te Maqedonise perindimore nuk flasin me shqip (ne Manastir ku me 1908 eshte bere dhe kongresi i alfabetit shqiptaret numrohen me kokrra).

Perkunder ketij terori te pashembullt shqiptaret megjithese pa asnje perkrahje dhe institucion te tyre bene nje rezistence te pashembullt duke aktivizuar ne menyre instiktive genin e tyre dhe fakti qe per gati 90 vjete rezistuuan dhe jane ne kete situate qe jane sot eshte nje mrekulli e genit te tyre dhe nje dhurate e paçmuar e vete ZOTIT.

Ne keto kondita eshte teper mjerane te diskutosh se a duhet te kete nje Shqiperi apo dy, tre etj.

Ne duhet dhe do te respektojme te gjitha modalitetet dhe procedurat nderkombetare por ne zemrat tona dhe ne realitet duhet te kete nje dhe vetem Shqiperi ashtu qe vete Zoti e dha dhe e ka ruajtur. Vetem atehere do te jete e mundur qe ne te arrijme objektivat tona si shtet dhe si komb per tu zhvilluar dhe per te zene vendin tone te merituar ne rradhen e kombeve te civilizuar.

Kete realitet duhet ta njohin dhe ta pranojne dhe fqinjet tane sepse vetem keshtu do te arrihet qe te vendosen marredheni te qeta dhe ta kthejme ballkanin ne nje vend normal. Teoria e Forces me shqiptaret eshte provuar ne menyren me barbare dhe megjithe rezultatet e pjesshme ne perfundim doli e deshtuar tani eshte radha e se vertete te drejtes dhe bashkepunimit.

Jam i bindur se vetem partneriteti dhe bashkepunimi jane rruga e se ardhmes.

Ps:sa per kryeqytetin nuk eshte fare problem, sipas te ndjerit Dr.Rugoves mund te zgjithet fare lehte" I veme vizoren dhe e leme ne mes",

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mendimi ime eshte se shqipetaret do vije nje dite qe te bashkohen te gjithe se bashku me ose pa pelqimin e fqinjeve por jo ne kete 10 vjeqar sepse politika dhe ekonomija shqiptare eshte jo e favorshme ne keto momente ky eshte mendimi ime

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...