Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Simba

A do te ja arrije OBAMA !

Recommended Posts

Barak Obama erdhi ne fuqi si president jo fetem si njeriu i pare me ngjyre ne krye te pentagonit por edhe si njeriu qe premtoi se do mundohej te ndryshonte ameriken dhe do zgjidhte shume probleme qe shqetesojne SHBA por jo vetem.Dhe ne fakt hadhet qe shqetesojne sot bameriken dhe boten nuk jane aspak te vogla.Vetem dificiti vjetor i SHBA per vitin qe kaloi shkon ne 40 miliard dollare.Por pervec krizes ekonomike qe ka mberthyer SHBA dhe boten mbare Obama do duhet te perballet edhe me nje ser ceshtjesh te tjera te trashiguara nga presidenca e GEORGE w BUSH sic jane Avghanistanin,Iraku, apo edhe gjendja vazhdimisht e trazuar ne lindjen e mesme.Vec ketyre edhe nje ser Vendesh si Rusia,kina,India,lindja e mesme etj do te shohin me vemendje zhvillimet dhe do presin te perfitojne nga nje dobesim i mundshem i amerikes.

 

Un personalisht jam shume skeptik se obama do te beje ate ndryshim (change) qe ai ka predikuar dhe qe ne fund te fundit erdhi ne fuqi si president........arsyet ?

Jane pergjithesisht ato qe u thane me siper edhe tek veshtesite dhe aftesite e obames si kryetar shteti.Te qeverisesh nuk mjafton vetem te flasesh bukur por duhet edhe t'ia arrish atyre qe thua.Dhe sic thote nje shprehje shqiptare:nga e thena ne te bere i ndan ne mes nje det i tere....

 

Gjithsesi te shohim.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai do te mundohet te ndryshoje kursin dhe jo gjerat qe per tani shqetesojne ameriken. Me pak fjale do te mundohet qe ai dhe presidentet e tjere qe do te vijne te perqendrohen me shume mbi hallet e saj te brendeshme se sa "cfare po bejne filipinet". Sigurisht qe nuk do te harroje pikat kyce si rusia, kina e vendet arabe. Nese ai ka vendosur te beje leshime ne politiken e jashtme ai ben gabim nese ben te njejten gje edhe brenda amerikes sepse hija e terrorizmit nuk meshiron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E kam ndjekur shpesh fushaten presidenciale Obama-Mc Cain dhe sinqerisht qe ne fillim me ka pelqyer Obama.Ndoshta te gjithe ato premtime qe PR USA ka bere,se besoj se do mundohet ti relizoje te gjiyha x vete faktin qe jemi ne nje periudhe te forte krize ek,dhe x me teper lufta ne irak,rripin e gazes,konflikti me rusine etj.Por siç thuhet ''Shpresa vdes e fundit''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...