Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

RENIA E FLOKEVE

Recommended Posts

Keto muaj, si pasoje e ndryshimit te stines dhe ndryshimit te gjakut, kemi edhe ndryshim ne renien e flokeve. Ne kete faze renia e flokeve eshte me madhe edhe te meshkujt edhe te femrat. Prandaj rekomandohet qe ne kete periudhe te perdoret shampo kunder renies se flokeve, i shoqeruar me ampula kunder renies, dhe njeheresh duhet qe te behet masazh i mire i lekures se kokes se paku njehere ne dite dhe mundesisht te evitohen preparatet per rregullimin e flokeve, sic eshte geli, shkuma, llaku etj. Krahas renies se flokeve ne kete periudhe kohore shtohet edhe yndyra dhe zbokthi i flokeve, per kete arsye duhet te perdoren edhe shampo te cilat e i largojne keto dy probleme. Personat (meshkujt dhe femrat) te cilet kane floke te gjata, zakonisht mendojne se floket bien per shkak te gjatesise se tyre dhe bejne nje hap te gabueshem duke i shkurtuar ato. Jo, ne fakt te keto raste, pervec larjes me shampo kunder renies se flokeve, kunder zbokthit dhe yndyres, preferohet qe nje apo dy here ne dite floket te krihen me kreher me dhembe te rralle, me qellim qe te largohen floket e rene.

 

Ato qe vuajne nga renja e flokeve ose tullaclleku,mund te aplikojne nje paste (pomade) te bere me vaj ulliri te ngrohte ,nje luge gjelle mjalte,nje luge çaji pluhur kanelle,dhe ta mbajne ne koke per rreth 15 min dhe pastaj te lajne flokun.U zbulua se ishte efektive edhe kur mbahej per 5 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites
..................

 

Ato qe vuajne nga renja e flokeve ose tullaclleku,mund te aplikojne nje paste (pomade) te bere me vaj ulliri te ngrohte ,nje luge gjelle mjalte,nje luge çaji pluhur kanelle,dhe ta mbajne ne koke per rreth 15 min dhe pastaj te lajne flokun.U zbulua se ishte efektive edhe kur mbahej per 5 min.

 

kure popullore kjo ? :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites
..................

 

Ato qe vuajne nga renja e flokeve ose tullaclleku,mund te aplikojne nje paste (pomade) te bere me vaj ulliri te ngrohte ,nje luge gjelle mjalte,nje luge çaji pluhur kanelle,dhe ta mbajne ne koke per rreth 15 min dhe pastaj te lajne flokun.U zbulua se ishte efektive edhe kur mbahej per 5 min.

 

Mos e ke ngaterruar me ndonja recete guzhine moj :P :D se na more ne qafe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...