Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Fjalori shqiptare nje nder fjaloret me te piste

Recommended Posts

Kishit degjuar ndonjehere qe Ne kur flasim (sidomos meshkujt) se cfare fjalesh flasim.

Po te marrim nje leter dhe ti shkruajme nese i lexojme skandalizohemi. Fjalori shqiptare eshte nje nder fjaloret me te piste qe egziston ne europe te pakten, sharje dhe shprehje nga me te ndryshmet.

 

Cfare lloj censure eshte kjo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

JO Goni e ke gabim se kemi fjalorin me te piste ne europe. Eshte e vertet se fjalori jone i perditshem eshte mjaft i piste por kjo eshte nje pasoje e atij 50 vjetshit qe kena ngel mrapa dhe ku shumica ska marrun njo edukate te cilen ta ushtroje dhe gjithashtu dhe ngjarjet ne vite pas komunismit kane ndikuar ne prishjen e njerezve dhe kur te arrish te vrasesh nje njeri fjala e piste te duket me se normale. Ti GONI duhet te vish ketu ne Greqi dmth qe e mbajne veten qe kane kulture 2000 vjecare dhe se jane perpara vendeve te thera europiane etj etj do te shohesh se qe nga femija 5 vjec cofte femer ose mashkull shajne nga mjesi deri ne darke dhe jo midis shoqerise por edhe ne familje shahen me njeri tjetrin sikur te ishin te huaj dhe gjithashtu ketu ne greqi shajne dhe shume me ZOT e me KRISHT dhe kjo eshte nje gje shume e ulet sepse ata mbahen edhe si njerezt te kishes dhe dmth pervec Ortodoksise nuk egziston besim tjeter dhe te gjitha tjerat jane rrjelloje e satanizmit si musulmanet dhe sidomos katoliket i uurejne me shume se te gjithe dhe prandaj them se nuk jemmi ne te paret qe kemi fjalor te piste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

per fat te keq vertete ne si djem si vajza perdorim nje fjalor qe nuk i ka hije nje personi te kulturuar por kjo ndodh ne te gjithe boten...edhe ketu ne itali ti shohesh si shahen apo ti degjosh cfjale thone skandalizohesh...kane nje te mire qeme zote nuk para shajne shume gjeja qe urrej me shume tek njerzit... unsure.gif unsure.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

eshte e vertete qe ne shqiptaret kemi nje fjalor shume te piste por nuk eshte e vertete qe eshte me i pisti. ka nje liste te madhe gjuhesh perpara.

mendojeni mire.

franca, anglia, hollanda,italia, danimarka e te tjera kane te gjitha fjalor me te piste se ne. ne shiperi flet me vullgaritet vetem rinia kurse ne gjuhet e ne kombet e tjera e flasin gjuhen e piste pothuajse e gjithe popullsia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eshte e vertete ju meshkujt ne shqiperi keni fjalor shum te "pist" une ne itali kam degjuar por aman si perdoren ke ne jo......juve edhe kur doni te na beni ndonje kompliment, bini shum ne banalitet, dhe shum her duke perdorur llafe te pista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pse mo ISA ne itali nuk ju thone vajzave ke fi...a

 

nuk besoj te jet llafe ofenduse apo e piste, pastaj italianet ndalohen aty....nuk ikin me tytje.....kurse ne shqiperi....jane halla narujt.....pastaj ky eshte mendimi im

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fi*a = Ne itali kuptohet organi gjenital i femres. Ka edhe raste qe mund te perdoret si e bukur por ne 99% te rasteve eshte vulgar.

Un dua te marr nje shembull te vajzave shqiptare ne itali qe po ti degjosh kur flasin italisht me shqiptare apo italiane ta shpifin fare. Kjo per faktin qe flasin disa fjale qe po ti perkthesh ne shqip jane shume banale por qe i thone ne gjuhen italiane arsye kjo qe mendoj un eshte: se femrat duke e perdorur italisht 1. duket me e integruar ne gjuhen italiane dhe banaliteti eshte nje lloj integriteti sipas tyre, 2. fjala banale e thene ne italisht eshte me pak e vene re nga shqiptaret qe mund ta degjojne, 3. menyre e te folurit dhe zanafille e kutpimit te fjales te marre nga televizori ku fjala c*zzo perkthehet dreq dhe si rezultat mendohet si e tille.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une kur them fjale te pista ndjehem i lireshem.Kur jam ne ambjent te vecante me nivel,nganjehere ndjehem keq se me vjen te them ndonje e sduhet ta them.

E pse?

sepse do te me quajne ''i paedukate e ''vulgar'' etj.

tani si tja bejme?

uuuu e gjeta; mos me frekuentu ambiente me nivel.. :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une kur them fjale te pista ndjehem i lireshem.Kur jam ne ambjent te vecante me nivel,nganjehere ndjehem keq se me vjen te them ndonje e sduhet ta them.

E pse?

sepse do te me quajne ''i paedukate e ''vulgar'' etj.

tani si tja bejme?

uuuu e gjeta; mos me frekuentu ambiente me nivel.. :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

 

Po i paedukate do mbesesh kudo qe do ti perdoresh :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une i pa edukate?! <_< :D :D :inatosur:

Une jam mec i mere.

u sma nin,sa per ate pune se ska njeri ne bote qe si perdor ato fjale.Pjese e fjalorit jane.

Kush fol ashtu sot eshte ne mode. OW yeahhh :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :tease: :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites
per fat te keq vertete ne si djem si vajza perdorim nje fjalor qe nuk i ka hije nje personi te kulturuar por kjo ndodh ne te gjithe boten...edhe ketu ne itali ti shohesh si shahen apo ti degjosh cfjale thone skandalizohesh...kane nje te mire qeme zote nuk para shajne shume gjeja qe urrej me shume tek njerzit... :unsure: :unsure:

me vjen keq breshka se di se ne c,vend jeton ti ,por une mund te them qe italianet kane fjalorin me te piste ne bote !(porco dio )ca do te thot ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
me vjen keq breshka se di se ne c,vend jeton ti ,por une mund te them qe italianet kane fjalorin me te piste ne bote !(porco dio )ca do te thot ?

Une nuk thashe qe nuk shajne hic po jo aq sa ne .....pastaj ti ke gjithmone dicka per te shtuar keshtuqe vazhdo....ke rruge te lire :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

nuk eshte e vertete absolutisht qe ne shqiptaret kemi nje nder fjaloret me te piste.

une edhe pse ne itali kam shoqerine time shqiptare ketu ne itali e jo te gjithe jane te kulturuar ose te shkolluar por sidoqofte gjuha jone e folur nuk eshte aq shume e banalizuar akoma nga fjalet e pista qe ajo permbledh sa kjo qe perdorim ne gjuhen italiane.

gjithashtu nga çka kam degjuar, as gjuha italiane nuk eshte ajo me e pista. me e pista thohet se eshte ajo francezja pastaj anglishtja e amerikanizuar pastaj italianja diku me pas ndoshta renditemi ne pastaj.

shume fjale te pista qe di ne italisht nuk e kane perkthimin fare ne shqip duke e folur me mire gjuhen shqipe.

mund te thohet se edhe shqipja ka fyerje qe nuk perkthehen gje qe eshte e vertete por ka nje ndryshim te madh fjalesh mes ketyre dy gjuheve.

disa fjale te pista ne gjuhen italiane tani perdoren si gjuhe e mirefillte gje qe ne shqip eshte me pak e perhapur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un memendoj se vitet e fundit eshte be pak e piste fjalori shqipetare...por jo nje nder fjaloret me te piste.

Si tregoj mesiper Pllumbi esht gjuha franceze qe mban rrekord dhe mbrapa ajo ang.americane, por edhe kjo gjuha italiane nuk i largohet shume ktyne dyjave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne qofte se jeni me te vertete shqiptare, sma merr mendja se ka rradhe e hic familje shqiptare qe perdorin fjalore te ndyte ne shtepi keshtu qe mos ja veni fajin 50-viteve te kaluara por degjenerimit qe dojne te perdorin vete njerezit ne familje qe me ardhjen e demokracise

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...