Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

pse femrat shqiptare prostituojne

Recommended Posts

Faj i familjes?

Sigurisht..martesa te kombinuara dhe mbi te gjitha ne moshe fare te vogel (15-16 vjece) Thjesht per faktin se duhet martuar!

 

Faj i shtetit?

Dhe i shtetit esht sepse nuk ndalon se pari martesat posht moshes 18 vjece si ne gjith boten dhe nuk u jep mundesin te punojn,te ken shkolle,te ken nje te ardhme!

 

Apo zgjedhje nga vete personi!

99% te femrave shqiptare qe punojn ne rruge e bejn se jan te detyruara nga njerez te tjere dhe nga varferia!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

me vje keq per disa.

Disa e bejne per palle.

Por shumica jane te detyruara ose te mashtruara dhe te detyruara gjithsesi.

Faji?! Faji mbetet jetim edhe kete radhe.

rendesi ka qe thuhet se shqiptaret e ruajne shume ndershmerine,por perbejne ndoshta nr me te madh te prostitutave ne Europe

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

rasti i femrave shqiptare qe shesin trupin e tyre nuk eshte jetim siç tha edhe Gonny por ka zanafille.

nuk duhet ti gjykojme femrat aq keq sa shpesh here ndoshta dhe pa dashur e bejme sepse nuk i dime problemet e tyre.

nuk besoj se nje femer rri ne mes te dimrit ne mes te rruges sepse ka qejfin e saj por sepse tashme ka nje te shkuar qe s'mund te mohoje dhe nje te ardhme e cila varet nga e shkuara e saj e nxituar nese mund te themi. çdo njeri ben gabimet e veta dhe krijon varesite personale.

sa nga ju pine duhan?; alkol?; marrin lende narkotike ose vese te tjera.

pse nuk shkeputeni nga to?

gjithsecili gjykon fare thjeshte te tjeret por ngurron ti beje vetes autokritike. nuk eshte gje pozitive te shesesh trupin por siç thote edhe benjamin franklin "kushdo qe mendon se paraja ben gjithçka ai vete ben gjithçka per parane".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mire more se keto i di une,...po puna eshte si me e mbull kete vrime ke i eshte hapur me kohe shoqnise shqiptare.

Si me e mbyll sipas jush?

Po i here shume djem shqiptare jane ata qe e marri inisjativen me ju ''dhan udhe''.

Jane bashkemoshatare tanet.Po per mua gja ma te poshtme nuk ka,se me ja nis motren tjetrit.Se njani ja nis tjetrit e motren e vet ja nis ai tjetri e si i duket atij?!

Ma burrnore a mu marr me ''te bardhe'' se me to.Se per shume vete a kthy ne pune e fitim.

Plage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kjo plage sipas meje faktoret qe ndihmojne ne mbylljen e saj ose ta lehtesoje ate jane shteti nepermjet forces se ligjit. Dhe nje faktor tjeter shume i rendesishem eshte ndergjegjesimi i popullit dhe sidomos ai i femres shqiptare qe te mos mbese viktime e te tille personave.

Per fat te keq gjendja ekonomike shqiptare ka bere qe vajzat sot te mashtrohen shume lehte pas makines, lekeve.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sipas mendimit tim shume nga vajzat qe prostituojne neper bote jane atje me dijeni dhe vullnet sepse nje njeri qe nuk deshiron te beje nje gje te gabuar nuk e ben as me zor e as me nder.

 

 

 

edhe une kshu mendoj....kan ikur ato koh kur vajzat vishin te shfrytezume..

tani e bejn me vetdije dhe me deshire.... pastaj kerkojn ta marrin lekun kollaj loool

me vjen keq ti them keto gjera, por eshte realiteti i socem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un them te kunderten. Vajzat prostituojne te detyruera nga tutoret e tyre. Flas per vajzat shqiptare. zemershqiptari -t mund ta ndihmoj duke i kthyer kujtesen kur nje naten ku ishim te ulur un dhe zemershqiptari ne nje lokal ne tavolinen jolarg nesh ishin 2 cuna te cilet prisnin dike. 2 cunat njihen per veprimtarine e tyre jo ligjore dhe nuk e di nese kane edhe precedente penal. Befas pas disa minutash afrohet nje vajze me nje cante te vogel poshte krahut dhe me nje cigare duke e pire. Paraqitja e jashtme mund edhe te genjeje por ngjasonte shume me nje prostitute kjo edhe nga sjellja e saj. nuk ndenjen as 5 minuta dhe pas disa telefonatash largohen pa lene gjurme.

 

Jane te pakta ato vajza qe prostituojne me deshire dhe nese e bejne me siguri jo ne rruge. Zakonisht zgjedhin lokale, pub -e ose night -te, kjo eshte gjithmone prostituim por ka nje background disi me zbutes duke sikur te ishte nje pune dhe jo si kafshe ne rruge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Re tymi?

 

Jo me pak se para 6 ditesh ne zonen e Lacit (gorrè) jane larguar nga shtepia nje vajze 16 dhe 18 vjec nen mashtrimin e disa personave te zones. Un e di kronologjine e ngjarjes ne detaje dhe fakti qe vajzat shqiptare jane prostituta me deshire bie poshte. Vajzat shqiptare mashtrohen dhe mepas perfundojne prostituta duke i derguar Ne shqiptaret motrat e shqiptareve ne rruget e botes. Nuk besoj se ka vajza qe di se do te perfundoje prostitute dhe shkon me deshiren e saj pas mashtruesve. A mund quhet "me deshire" largimi i nje vajze 16 vjec?

Si mund te grabitet nje vajze 16 vjec? Priderit e saj jane pothuajse duke luajtur mendsh. Sikur te kisha dicka ne dore do i denoja me denimin maksimal personat qe merren me kete pune, te njejtin denim sikur te kishte vrare dike. Te merresh me droge nuk eshte edhe aq e rende sepse ne fund te fundit askend nuk detyron ta marre ose ta lere.

Nuk e di por ngjarja qe ka ndodhur pak dite mepare me ka shtuar urrejtjen ndaj personave qe merren me trafikimin e qenieve njerezore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mendoj se secili ka te drejten e mendimit te lire dhe gjykimit gjithashtu! sidoqofte une jam i bindur se pak jane ato femra qe jane te detyruara qe te prostituojne ne ditet e sotme. ka veç tkurrje vullnetesh nga ana e atyre femrave qe prostituojne pasi jane mesuar me parate e thjeshta dhe ashtu duan te shtyjne derisa te munden. merrni nje shembull praktik nese fjalet e mia u tingellojne si te pakuptimta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...