Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

pse femrat shqiptare prostituojne

Recommended Posts

Nje nga fenomenet me problematike eshte edhe ushtrimi i prostutuimit ne rruge, night, etj...

Pse ndodhe kjo?

Faj i familjes?

Faj i shtetit?

Apo zgjedhje nga vete personi?

 

Ne nje vend ku ne shqiperi jemi akoma viktima te zakoneve (hakmarrja, morali, nderi) ndoshta nganjehere edhe i drejte. Por kur behet fjala per te tilla gjera te gjithe heshtin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk besoj se prositucioni eshte zgjidhje e dikujt vetem nese ajo femer eshte e semure nga truri....Me sa kam degjuar vajzat shqiptare qe jane prostituta i bejne me zor qe te dalin ne rruge... Shumica fejohen dhe martohen ne Shqiperi pasraj kur shkojne jashte i nxjerrin burrat e tyre ne rruge.

Faji i familjes? Nuk ka si te jete , ato fejojne gocen me cunin e huj dhe kur marrin vesh pastaj se i kane vajzat ne rruget e botes... Por kane faj qe i martojne te reja , i lene pas shkolla dhe pa tru vetem hajt ta heqim shpie, se mos mbete mbrenda..

Faji i shtetit? Dhe shteti ka faj ketu kur lejon te vajzat te martohen qe 14 vjece, pra nen moshe po flas per shtetin tone. Kurse per shetete e huja eshte gabim qe lene te shfrytzohen femra me zor.

Pse ndodh kjo gje? Nga varferia, nga pa zgjuersia, nga mentaliteti i dobet, nga lack of school, lack of knowing what life is (se s'po gjej fjalet e duhura shqip)

Share this post


Link to post
Share on other sites
QUOTE (Eternita @ Nov 13 2005, 06:38 PM)
Nuk besoj se prositucioni eshte zgjidhje e dikujt vetem
Faji i familjes? Nuk ka si te jete , Por kane faj qe i martojne te reja , i lene pas shkolla dhe pa tru vetem hajt ta heqim shpie, se mos mbete mbrenda..
Faji i shtetit? Dhe shteti ka faj ketu kur lejon te vajzat te martohen qe 14 vjece, pra nen moshe po flas per shtetin tone. Kurse per shetete e huja eshte gabim qe lene te shfrytzohen femra me zor.
Pse ndodh kjo gje? Nga varferia, nga pa zgjuersia, nga mentaliteti i dobet, nga lack of school, lack of knowing what life is (se s'po gjej fjalet e duhura shqip)

Ai shkrimi i yt bie nje cik ne konflikt me vet veten.

E si nuk eshte faji i familjes kur vajzen e martojne me persona te panjohur????

E si nuk eshte faji i shtetit ku vajza martohet dhe dergohet ilegalisht jashte shteti...

Pastaj duke pare shume fenomene ....mund te themi me mire te jete zgjedhje e vete personit, keshtu te pakten eshte e ndergjegjshme dhe lire per cfare ben.

Biles ne gjermani ka pas dal nje dekret per legalizimin e prostitutave pra te mos punojne me ne te zeze po ne rregulla duke paguar takse shtetit.

 

Pastaj vajzat e shqiperise mbyten ne nje pike uje ne pergjithesi, sa shofin dike me makine nuk ju intereson me se kush eshte ose me cfare merret. mjafton te hedhesh sy ose te pyetesh nje njeri tek gjimnazet dhe cdo gje merr pergjigje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Ne keto dite ti s'mund te njohesh vellain apo kusheririn tend, dhe merre me mend tjeret... nje shembull kot...e dashura jote si te njohu ty, nga nje i panjohur tani jeni te dashur...

- faji i shtetit eshte sikur thashe me pare, por as shteti nuk mund te shkoj prape cdo individi te kontrolloje sec cfare po ben me gruan ai person...

- Pse vajzat mbyten me nje pike uji? Kush njihet me thuaj ti sot ne keto dite? Se ka nje makine te mire ndoshta ai eshte djali shume i mire apo dhe i keq... (pylle pa derra s'ka)E sheh c'po behet ne Shqiperi sot, kush e kush e merr me re dhe me te bukur, keshtu pra dhe vajzat duan te gjejne nje djale qe ta done, me makine aq me mire, me para aq me mire, kerkush nuk ka nje te ardhme te sigurte, pastaj me ca pashe une shumica e djemve ne Shqiperi kishte makine, dmth femrat sipas teje ose s'duhet te dahruojne ose duhet te gjejne nje djale te varfer ne menyre qe mos te shkojne rrugeve te Italise. Pls tani...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jo, me kupto un spo them se duhet te gjejne ne djale te varfer (edhe pse ndoshta ne shpirt eshte 100000 here me i mire se nje i pasur).

Por nuk kuptoj se pse duhet te futet tek motivet kryesore makina perderisa nje makine behet me pak lek dhe nuk tregon pasuri.

Ketu eshte faji i femrave 100% dhe as i familjes as i shtetit.

Ku i late ju kto qe thoni zakonisht: 'E dua djalin te jete i sinqerte, simpatik dhe besnik'

Zakonisht pra jo ne te gjitha rastet nje djale i pasur nuk i ka te gjitha keto cilesi.

Nje djale qe sillet nga gjimnazet me makine te bukur sma merr mendja se e ka fituar me djersen e ballit.

Pra matuni 100 here dhe zgjidhni 1 here.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gonny ka te drejte se un nuk e di se si nje femer mund te lidhet me nje person qe rrin gjith diten tu u sjelle rruges pa marre asnje pergjegjesi ne jeten e vet dhe per me shume me nje makine super lluksoze qe nuk i dihet prejardhja...apo ato cuna qe rrine gjith diten lokal ne lokal me xhepat plot me lek...ku i marrin kto lek kur nuk punojne....ju a japin prinderit....????

Jo ,nuk e besoj se nje puntor normal i shtetit shqiptar merr 150-200 mije lek te vjetra ne muaj.....Nje mjeshter ne ndertim merr rreth 400 mije lek ne muaj duke i dal shpirti ne te nxehte a ne te ftohte duke mos pase kurre sigurine se a do arrije te shkoje deri ne fund te muajit me aq lek...dhe djemt shqiptare te parfumosur ne maksimum me makina te tipit te fundit pa prek pune me dore qenkan djem te mire....jo nuk e besoj... mad.gif mad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk thone kot se te vajza ka pjese dhe qeni. Asnje nuk e di se ? fare e pret kur martohet. Si mund ta dije nje vajze 14-15 vje? se ?'do te thote te dalesh neper trotuaret e europes, kur ajo s'njeh asgje nga jeta. Prinderit per mendimin tim jane fajtore u takon atyre te interesohen se ku e fejojne vajzen e mbi te gjitha t'ju japin nje shkollim te mjaftueshem ose nje zanat qe ajo te jete e zonja e vetes dhe te mos kete frike nga jeta te dije ti vendose ajo vete se ? eshte e mire per ate dhe te dije te thote :stop!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

goni komplimente!

goni e the bukur! prostitucioni shume here eshte zgjedhje.

ky fakt ne shumicen e rasteve ndodh ne adoleshenc kur vajza nuk ka nje horizont te gjere persa i perket ketij drejtimi dhe gabon pastaj eshte e veshtire te terhiqet.

kjo gje ndodh edhe me meshkujt(jo prostitucioni por gabimi ne adoleshence). djalit i peshon me pak gabimi por nuk duhet te ishte keshtu. sa djem marrin rruge te keqija ne jete e pastaj falen fare thjeshte nga shoqeria shqiptare,nderkohe qe vajzat e kane gjithmone pas shpine gabimin.

pastaj edhe djemve do t'u pelqente te benin "gigolo" por jo te gjithe munden.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une mendoj se shumica e bejn sepse duan dhe pjesa tjeter kush e di ckan ndermend. Por une njoh shume vajza qe punojn neper klube nate dhe kur i pyes pse ata me thone se duan dhe ju pelqen kta vajza jane 18 vejec dhe shoqet e mia. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Zjuardesa @ Mar 6 2006, 09:02 AM)
Une mendoj se shumica e bejn sepse duan dhe pjesa tjeter kush e di ckan ndermend. Por une njoh shume vajza qe punojn neper klube nate dhe kur i pyes pse ata me thone se duan dhe ju pelqen kta vajza jane 18 vejec dhe shoqet e mia. smile.gif

Ne rralle te pare mirserdhe ZJUARDESA, dhe ja kalofsh sa me mire ne kete forum,

dhe sa i perket , atyre qe punojne neper klube eshte gje krejt ndryshe, me ata vajza qe punojne trotuareve, shumica e tyre qe jane neper trutuare jane te detyruare te bejne ate pune dhe nuk eshte per zgjidhje te tyre, kurse ata qe punojne neper klube ajo eshte zgjidhje e tyre, sepse ndoshta duan te fitojne leket duke ekspozuar trupin e tyre, nejse ndoshta jam edhe gabim por keshtu e mendoj une.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une desha te shtoja dicka ne lidhje me kete teme.Asht e vertete se shume nga kto vajza jane te detyrume me e ba ate pune por un te siguroj qe shumica e ban se ju kruhet vete me e thane troc.Kur te jesh ne rruge e ke boll kollaj me marr ne tel policine e me i thane qe filani me rrah e me qet ne rruge.Une njof nga ato qe ju kane fut 'tutorin' ne burg e kto kane pagu lek me e qite jashte e per kto me t thane te drejten s me vjen aspak keq.Kurse per sa i perket atyne qe jane neper night club ajo ashi 1 pune si 1 tjeter,nuk te detyron kush me e ba.

 

 

p.s WELCOME Zjuardesa ....... bash qef ne shoqerine e antereve te VERIU PORTAL

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mendoj se per sa i perket prostitucionit eshte dicka teper e perhapur ne shoqerine tone dhe mendoj se ka vajza te cilat jane te detyruara te punojne ne rruge ndoshta per nje arsye apo tjeter disa jane te detyruara edhe nga familja dhe kjo eshte mese e vertete disa te tjera fitojne buken e gojes me kete pune ndersa persa i perket night clubeve ka vajza qe jane nen moshe dhe krijone karta identiteti fallco per tu futur ne club ju puth vlonjatja mendoj se kam te drejte

Edited by gento

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po tani nese deshironi te merrni raste ekstreme gjej sa te duash un po.... psh:

Nje goce nga tropoja pasi e mori i fejuari ne itali ai e nxorri ne rruge... kaloi ca kohe dhe merr ne telefon vajza dhe i thote se keshtu keshtu ma beri i fejuari. Vendos te kthehet ne shtepi vajza dhe kur iken ne shtepi i thote e ema "Ua sa pak lek na solle moj, me ca do jetojme ne.. ee.." dhe e ema i thote te rikthehet ne itali.

Ngjarje e vertet kjo.

 

Persa u perket night club apo klubeve te nates eshte nje diskutim icik ndryshe. Ju te gjithe jeni shqiptare!? Cili/a nga ju pranon qe motra e juaj ta beje ate pune?! Cdo njeri nga ju eshte me se 100% e sigurte qe nese sheh nje shqiptare ne night club gjeja e pare qe ju shkon ndermend eshte "Kurv".

Puna eshte te rrish shtrember dhe te flasesh drejt!

 

 

 

 

_________________________

BeniTale mire e ka ajo re tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

kam pershtypjen se aresyet qe femrat shqipetare prostituajne jane te shumta dhe mjaft te dhimbshme.

e para ka nga ato femra qe e bejne me vetedijen me te plote ..(nuk mund te paragjykoj pasi eshte zgjidhje personale)

ka nga ato qe fatekeqesisht genjehen nga fatii tyre ose me mire nga vellezerit tane shqipetare (sepse nuk vine italianet apo gjermanet etje ti marrin me zor ti nxjerrin ne rruge).qe ketu fillon problemi sepse ka ndonje qe per dashurine e madhe qe ndien per personin qe e nxhejrr ne rruge (dhe ska pse te justifikohet duke bere nje krim te rende vetvetes )pranon te veteflijohet ,

ka te tjera qe nga frika detyrohen te dalin ne rruge (kjo ka te beje me jeten,per familjen etj...)

 

mgjth aresyet jane te shumte dhe per fatin e keq sdo mund te eliminohet dhe pse shume emisione shume qendra mundohen ti shpetojne te gjorat femra nga kjo rruge kjo do mbetet dicka shume e veshtire pasi perderisa ka akoma kliente qe kerkojne ...eshte e kote te dalesh e te kerkosh te mbyllen dyert e prostitucionin.cmimi eshte dhe do jete shume i madh per fatin e keq te shume motrave shqipetare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...