Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
GenTo

mendoni te ktheheni ne shqiperi mas studimeve?

Recommended Posts

Per ju studente qe jetoni e studjoni jashte shqiperise..... Mbas mabrimit te studimeve a mendoni te ktheheni ne shqiperi dhe a ju ofron shqiperia mundesite e praktikimit te asaj per te cilen po studjoni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gonny ka te drejte sepse te studiosh ne vend te huaj ne gjuh te huaj nuk eshte e lehte dhe eshte normale se pastaj njeriu predendon dicka me shume. Nuk them te marr 1000-1500 euro po te pakten qe te jetoj mire mos te numeroj qindarkat ne fund te muajit do kthehesha ne Shqiperi qe diten e dipllomes... (eh sikur po endrrat mesit endrra)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kjo eshte nje pyetje shume e bukur.

pergjigja nuk eshte e lehte.

une mendoj se gjerat ne shqiperi nuk do ndryshojne derisa "shumekushi" i shkolluar neper bankat e botes te kthehet e tu hape syte.

shqipetaret e shiperise kane pare peshku ne sy e nuk arrijne te shohin se kritike eshte situata.

dikush duhet te sakrifikoje por... kush?!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
QUOTE (thomas @ Nov 22 2005, 02:11 PM)
dikush duhet te sakrifikoje por... kush?!

Nuk besoj se asnjeri nga studentet shqiptare jashte mund te harroje netet pa gjume para provimeve apo ato mbylljet ne dhome per dite te tera per te pergatitur nje provim qe ndoshta e ben shume mire po ke harruar ndonje doppie apo nuk ke gjetur fjalen e duhur ne momentit kur e ke shkruar dhe profesori te ngel...i kerkon shpiegime dhe te thote : nuk eshte faji im qe ti je i huaj, provoje heren tjeter se ke mundesi ta japesh kur te duash...

Eh thomas nuk eshte e lehte qe mbasi te kalosh momemte te tilla te bie ndermend ti hedhesh tutje te kthehesh ne shqiperi me 200 mije lek rroge(nese je me fat)...qe nuk e di a do te shtyje deri ne fund te javes...po per 3 javet e tjera ca do besh...ca do ju thuash femijeve te tu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

po po...provoje ti thomas me ik ne shqiperi me marr 100 mije lek te vjetra rrog ne muaj jeto nja 2-3 muj e pastja nese ti thua qe jetohet vi edhe un mbas teje.... eshte e lehte me fol po asnje nuk e ben....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mendimin tim, ne vend te huaj kur mbaron shkollen , pagat qe te ofrojne jane me te larta se pagat qe do te te ofronin ne Shqiperi. Eshte e vertete se si ne vendin tend nuk mund te ndihesh ne asnje vend te botes, por kur vendi yt nuk arrin te te sigoroje nje page per mundin qe ke bere per te mbaruar shkollen, atehere eshte e kote qe ti te besh dicka per vendin tend. NJe shprehje thote " secili per vete, zoti per te gjithe."

Share this post


Link to post
Share on other sites

eternita te jap te drejte, sepse edhe une jetoj ne italime familjen dhe kam bere jeten time tesh ketu, dhe te filloj edhe njehere nga fiillimi eshte e veshtire, sepse tani ne shqiperi nuk ka te ardhme, dhe une nuk mund te jetoj ne nje vend ku akoma eshte mentaliteti i kohes se lek dukagjinit, nn ci penso proprio

kjo nuk do te thote qe une mohoj shqiperine, jo, jm krenare qe jm shqiptare, sepse cdo shtet ka anet e mira dhe te keqija,

jam mire ne itali dhe nuk e ndiej aspak veten e huaj spse kam vere bazat, ketu eshte jeta ime,

ciao ciao biggrin.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...