Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Xgatitja'' Tave peshku''&Tave kosi

Recommended Posts

Besoj se ne shume familje shqiptare tava e peshkut dhe ajo e kosit jane pjata te preferuara.

Pergatitja e ketyre pjatave nuk ka aspak veshtiresi por shume kujdes...

Per taven e peshkut mund te perdoret,;;;qejfulli,krap,,,ose peshk i madh.

TAVE PESHKU

Perberesit x 4 persona:

peshk i madh,6 kokrra qepe,,,salse domate,,1 luge miell,,,,4 thelba hudhra,,,kripe,, 1 luge kafe sheqer+2 luge kafe uthull

PERGATITJA::

Skuqim qepen,leshojme salsen e domates per 5 min.Marrim pak miell(1 luge) e shkrijme me uje nje nje gote dhe e hedhim ne tepsi,leshojme edhe kripen.

Marrim 4 thelba hudhre i ngrijme ne copa shume te vogla dhe i perziejme te gjitha bashke,leshojme dhe 2 gota uje dhe i perziejme per pak.

Pastaj i hedhim ne tepsi siper vendosim peshkun te lare me kujdes dhe te prere copa-copa,i hedhim pak kripe siper.

Dhe i fusim ne furre ne temp 250' per rreth 35 min duke e pare here pas here dhe duke e kthyer peshkun dhe nga ana tjeter qe te piqet mire.

5 min para se ta nxjerrim nga furra marrim nje luge kafe me sheqer e shkrijme me uje e perziejme me 2 luge uthull dhe i hedhim ne tepsi dhe i leme jo me shume se 5 min.

 

 

TAVE KOSI

per tave kosi perdoret vetem mishi i qingjit ose i pules...

 

Perberesit per 4 persona::

600 g mish qingji,,5 kokrra veze...3 luge miell, ,,,1 tas me kos

PERGATITJA::

Ziejme mishin e qingjit per rreth 15 min,e veme ne tepsi.Marrim 5 kokrra veze dhe i tundim me 3 luge miell hedhim dhe 2 garuzhde(d,m,th luge e madhe) me lengun e mishit dhe 1 tas me kos.

Te gjitha keto i perziejme dhe i veme ne tepsi me mishin.Hedhi dhe pak kripe e piper.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...