Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Rreformat ne arsimin Shqiptar.

Recommended Posts

Ne 2007 u aplikuan rreforma te reja per arsimin shqiptar. Polemika te medha qene hapur e disi tani u paquan.

 

Si i gjykoni ju keto rreforma?

Une kam nje kusheri qe po ben fakultetin ekonomik kundra vullnetit te tij dhe domosdo qe ai ma ka shtjelluar si diçka jo te mire kete gje.

Cila mendoni ju se do ishte zgjidhja e persosur si psh, ndertimi i universiteteve te reja etj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

qeveria e zotit berisha po ben perpjekje per liberalizimin e universiteteve ne vend ku jane hellur dhe hapat e pere si shtimi i numerit te pranimeve ne universitet,futja e sistemit te bolonjes akreditimi bursave per nxenesit super dhe dregimi i tyre jashte per specializim me leket e shtetit me kusht qe ata te punojne shqiperi te pakten per nje perillue 5 vjecare.sa per hapjen e pergjithshme te universiteteve ku te gjith te fillojne ne degen e preferuar eshte e pamundur spse nuk ka auditore dhe staf petagogjik te mjaftueshem....poreshte edhe nje problem tjeter sepse ketu nese do hiqeshin konkurset dhe shkolla do ishte e lire per te gjith do ishte e demshme pasi do mbaronin arsimin e larte turli lloj njerzish qe rrezik nuk dine as te shkruajne emrin e tyre.....pasi ne ne shqiperi mjafton te fusesh kembet ne universitet pasi heret a vone ne nje menyre ose tjeter shkollen do e mbarosh keshtu qe.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...