Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Larg syve e larg zemres.

Recommended Posts

Po e ve doren prap ne plage.

Une kam nje shok qe eshte sapo fejuar ne shqiperi me nje vajze qe pamvaresisht çdo gjeje e ka njohur personalisht, por nderkohe ketu ka nje tjeter femer me te cilen bashkejeton ne erresire te syve te njerezve. Fejesa eshte kryer sipas standarteve te tradites veriore sidoqofte d.m.th nepermjet familjes.

 

Gjykoni e leni per te gjykuar!

 

Ndoshta ne te njejten kohe po ben te njejten gje edhe e fejuara. (jo bashkejetese).

Historia shkon akoma me keq.

Share this post


Link to post
Share on other sites
me mir i bie te lej ate vajzen nga shqiperia dhe te vahdoj te bashkjetoj me vajzen qe e ka tani <_>

pse mo goc ai duhet te leje te fejuaren sa her gjen dashnore ne xhiro??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zemra qe eshte e hapur per shum kend nuk ka vend vetem per nje,keshtuqe ai te zgjedh ate qe ndjen se e do me shume apo kuptohet me mire me te,edhe nese duhet ta lere te fejuaren me mire tani se sa me vone,sepse ate qe e ka me afer eshte mundesia ta doje me shume.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zemra qe eshte e hapur per shum kend nuk ka vend vetem per nje,keshtuqe ai te zgjedh ate qe ndjen se e do me shume apo kuptohet me mire me te,edhe nese duhet ta lere te fejuaren me mire tani se sa me vone,sepse ate qe e ka me afer eshte mundesia ta doje me shume.

 

 

Kristjana: je shprehur si nje ekonomiste e vertete, me frazen "ate qe e ka me afer eshte mundesia ta doje me shume". Sa banale behet ndjenja e dashurise ne kete shprehje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kristjana: je shprehur si nje ekonomiste e vertete, me frazen "ate qe e ka me afer eshte mundesia ta doje me shume". Sa banale behet ndjenja e dashurise ne kete shprehje.

 

perse ti mendon se nuk eshte ashtu,kot nuk thuhet LARGE SYVE LARGE ZEMRES.

edhe ma thuaj ti se si behen martesat sot.

edhe ai shoku nese nuk do te shikonte interesin(dhe qejfin e familjes ndoshta) nuk do shikonte shqipetare,por do e mbante ate qe e ka zgjedhur te bashkjetoj me te sepse nuk mendoj se dikush do bashkjetonte me dike qe nuk do ti pelqente.

Bye

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kristjana: je shprehur si nje ekonomiste e vertete, me frazen "ate qe e ka me afer eshte mundesia ta doje me shume". Sa banale behet ndjenja e dashurise ne kete shprehje.

 

perse ti mendon se nuk eshte ashtu,kot nuk thuhet LARGE SYVE LARGE ZEMRES.

edhe ma thuaj ti se si behen martesat sot.

edhe ai shoku nese nuk do te shikonte interesin(dhe qejfin e familjes ndoshta) nuk do shikonte shqipetare,por do e mbante ate qe e ka zgjedhur te bashkjetoj me te sepse nuk mendoj se dikush do bashkjetonte me dike qe nuk do ti pelqente.

Bye

 

Kristjana,

Atij te cilit i dedikohet kjo teme eshte nje shok i vjeter i imi me te cilin nuk bashkandaj zgjidhjet qe ai ka bere ne jete. Ai nuk bashkejeton me ate italianen per faktin se eshte i dashuruar me te por sepse keshtu eshte me rehat. Ai pamvaresisht se eshte nje shoku im eshte nje tip jo i rakomandueshem per shoqerine. Gjithashtu nuk eshte fejuar me ate gocen ne shqiperi per thjesht nje fare detyrimi kundrejt familjes por ngaqe ai keshtu parapelqen ndoshta per thjeshte faktin se synon te beje nje loje te dyfishte.

Sidoqofte nuk pranoj pohimin tend mbi dashurine e ekonomizuar edhe pse ndoshta ne rastin konkret mund te ishte qene keshtu.

Dashuria eshte nje ndjenje shume e thelle dhe kurre nje çeshtje ekonomike. Ato ndoshta çka ne karakterizojme si dashuri ne ditet e sotme jane vetem kleçkat shtatanike te mimitizuara ose te maskuara si dashuri. Dashuria pamvaresisht nga mendimet tona eshte shume e rralle por sigurisht shume e bukur.

Me fal qe kembengula!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kristjana,

Atij te cilit i dedikohet kjo teme eshte nje shok i vjeter i imi me te cilin nuk bashkandaj zgjidhjet qe ai ka bere ne jete. Ai nuk bashkejeton me ate italianen per faktin se eshte i dashuruar me te por sepse keshtu eshte me rehat. Ai pamvaresisht se eshte nje shoku im eshte nje tip jo i rakomandueshem per shoqerine. Gjithashtu nuk eshte fejuar me ate gocen ne shqiperi per thjesht nje fare detyrimi kundrejt familjes por ngaqe ai keshtu parapelqen ndoshta per thjeshte faktin se synon te beje nje loje te dyfishte.

Sidoqofte nuk pranoj pohimin tend mbi dashurine e ekonomizuar edhe pse ndoshta ne rastin konkret mund te ishte qene keshtu.

Dashuria eshte nje ndjenje shume e thelle dhe kurre nje çeshtje ekonomike. Ato ndoshta çka ne karakterizojme si dashuri ne ditet e sotme jane vetem kleçkat shtatanike te mimitizuara ose te maskuara si dashuri. Dashuria pamvaresisht nga mendimet tona eshte shume e rralle por sigurisht shume e bukur.

Me fal qe kembengula!

 

Nuk ka gje per kembenguljen tende sepse per te shkembyer ide eshte forumi,mirepo un mendoj se me ke keqkuptuar sepse nuk jam un ajo qe e ka bere banale ndjenjen e dashurise por ai ''miku yt''dhe shum te tjere si ai,e nder ta ka edhe femra nuk ka dyshim per kete.

E kjo te shtyne te mendosh per dashurine ashtu si thua ti e ekonomizuar ,por un vetem do kisha thene qe shpresoj se edhe ajo e fejuara e miku tend te mos jete e dashuruar ne te fejuarin e saj sepse nje njeri me vese te tilla nuk e meriton dashurine e askujt.

E sa per mua DASHURINA eshte nje ndjenje e vecante,e qilter ,e paster...... Per mua te duash dhe te te duan do te thot sikur te ndjesh ngrohtesine e diellit nga te gjitha anet apo te perjetosh parajsen toksore.

Byeeeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...