Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Martese shqiptare.

Recommended Posts

Po e ve doren prap ne plage.

Une kam nje shok qe eshte sapo fejuar ne shqiperi me nje vajze qe pamvaresisht çdo gjeje e ka njohur personalisht, por nderkohe ketu ka nje tjeter femer me te cilen bashkejeton ne erresire te syve te njerezve. Fejesa eshte kryer sipas standarteve te tradites veriore sidoqofte d.m.th nepermjet familjes.

 

Gjykoni e leni per te gjykuar!

 

Ndoshta ne te njejten kohe po ben te njejten gje edhe e fejuara. (jo bashkejetese).

Historia shkon akoma me keq.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po e ve doren prap ne plage.

Une kam nje shok qe eshte sapo fejuar ne shqiperi me nje vajze qe pamvaresisht çdo gjeje e ka njohur personalisht, por nderkohe ketu ka nje tjeter femer me te cilen bashkejeton ne erresire te syve te njerezve. Fejesa eshte kryer sipas standarteve te tradites veriore sidoqofte d.m.th nepermjet familjes.

 

Gjykoni e leni per te gjykuar!

 

Ndoshta ne te njejten kohe po ben te njejten gje edhe e fejuara. (jo bashkejetese.

Historia shkon akoma me keq.

 

sa per fejesen qe the sma merr mendja se e do kete vajzen (dhe pse jane njohur personalisht, kjo sdo te thote asgje varet cfare njohje kane pasur , dmth thjesht prezantim apo lindje dashurie),,,gjithesesi smendoj se e ka DASHUR NDOJEHERE SEPSE S'SHPJEGOHET DOT SE PSE AIBASHKEJETON ME TJ.

prsonalisht jam e fejuar me ritet shqipetare por gje ... me kuptimin qe mund te ndikoje ne lidhjen tone ,,,pasi jemi nojhur vete dhe fejesa ka qene thjesht nje formalitet,,,

 

ky djali sipas meje nuk eshte i denje per te fejuaren (sa per te fejuaren qe supozohet se ben me keq ate nuk e dime mqs nuk kemi asnje prove),,,nderrsa ky bukuroshi na paska nje per dimer e nje per vere....

sinqerisht dhe personalisht i urrej njerezit qe tallen me ndjenjat e te tjereve....

Share this post


Link to post
Share on other sites
sinqerisht dhe personalisht i urrej njerezit qe tallen me ndjenjat e te tjereve....

Kjo fraza mesiper ka dmth te madhe por sot po kthehet (me sa shoh un) gjithnje e me kronike.

Un dua te them se njerzit qe jane te fejuar (familjarisht) dhe kane nje lidhje tjeter jashte kesaj eshte shume shume e veshtire qe gjerat tu shkojne edhe aq mire mes atij dhe asaj (fejuarit). Nese jo kur keta jane te fejuar ose mepas ne martese.

Problemet vine jashte kur nisin dyshimet. Por kujdes se kur nisin dyshimet ne cift (qofte edhe te fejuar) tradhetia reciproke mund te jete e paevitueshme. Pra, nje lidhje mund te behet shkaterruese per vete ata.

Ne fund te fundit secili mund te kete nje plan te dyte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nese e don vajzen qe bashkjeton me te atjen ne itali ather nuk ka qen e nevojshme qe te fejohet me nje vajz nga shqipria sepse mun t jet ajo qe the qe edhe ajo ben te njejten gje por mund te jet edhe ajo qe vajza e pret dhe e don shum :triniti:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xoxi nqs je me te vertet femer(me fal qe po e ve ne dyshim personazhin tend) e ve re qe je shume objektiveper temat ne pergjithesi,sepse po ti vesh re ne shume qytete te shqiperise kane filluar te ndryshohen shume normat elelmentare te kodit te familjes.Pasi ka shume mashkuj ne pergjithesi qe duan te kene shume flirtime ose e thene shqip shume dashnore ndersa grate e tyre duhet te jene te virgjera kur i marrin si dhe vajzat e tyre te ndryhen ne kater qoshet e murit te shtepise. :paladin:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk eshte se eshte martese shqiptare apo e huaj... Martesa eshte si ta ndertosh. Ose merr dike qe dashuron dhe i detikohesh atij/ asaj dhe kaloni nje jete te bukur dhe normale ose martohesh apo fejohesh me dike qe nuk e don dhe kalon jete qejsh, koti. Atij djali tesh po i shkon jeta njashtu si e ka fillu. Neser e shoqja tesh po i shkon me dike tjeter dhe "kenaqen" te dy mandej... lum e lum mbasi te kene femije, familje te bukur qe kane per te pasur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...