Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Hapet ligji i flukseve ne Itali per emigrantet e paligjshem

Recommended Posts

Sonte ne mesnate (30 nentor) do te hapet regjistrimi per ndermarresit shqiptare ose italiane qe deshirojne te marrin punetore duke i pajisur me dokumente sipas ligjit te ri mbi flukset. Ne kuotat do te perfitojne edhe shqiptaret ndersa numeri total i te gjithe te huajve qe do te kene mundesi te perfitojne nga ky ligje do te jete 170,000 vete.

Regjistrimi per ndermarresit hapet sonte ne oren 12 te nates ne adresen www.interno.it, por ata do te kene mundesi te regjistrohen deri me 15 dhjetor.

Pas regjistrimit ata do te marrin nje email konfirmimi mbi regjistrimin e tyre dhe mepas do te kene mundesi te shkarkojne modularet per personin qe deshirojne ta pajisin me dokumente. Shkarkimi i modulareve behet me ane te nje programi te vecante qe eshte ne qarkullim ne disa adresa italiane te informacionit (psh www.corrieredellasera.it) por qe do te mund te shkarkohet edhe nga adresa e interno.it nga mesnata e sotme.

Pas plotesimit te moduleve ata duhet te presin daten 15 dhjetorin per ti derguar ato me ane te ketij programi nepermjet internetit.

Duke permbledhur proceduren mund te themi:

1.) Regjistrimi i pune-dhenesve ne adresen interno.it (pas mesnates se dates 30 nentor).

1.a.) Gjate regjistrimit nevojitet nje adrese e rregullt email per marrjen e konfirmimit te regjistrimit nga ku do te konfirmoni regjistrimin tuaj.

2.) Shkarkimi i programit nga interno.it ose corriere.it dhe mepas do t'ju nevojitet te beni login (identifikoheni duke shkruajtur adresen email) dhe te shkarkoni modularet duke ju referuar llojin punesimit (badante "shtepiake", ndertim etj..) dhe mepas ti plotesoni.

3. Pas plotesimit duhet te prisni daten 15 dhjetor ti dergoni ato me ane te programit qe keni instaluar.

 

Marre nga Veriu Lajme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...