Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Fejese E Detyruar

A ekziston fejesa e detyruar?  

15 members have voted

 1. 1. Zgjidhni nje pergjigje

  • Po ekziston!
   9
  • Jo nuk ekziston!
   0
  • Vetem ne 10% te rasteve
   4
  • Me shume se 10% rasteve
   2


Recommended Posts

Nqs prinderit do donin t'ju fejonin me force pa deshiren tuaj...a do ta pranonit?!

 

Mendoj se ne pergjithesi kane ikur koherat kur te fejonin qe ne djep apo pa deshiren tende,,,sigurisht qe ekzistojne mbleserite por kjo sdo te thote fejese e detyruar por thjesht nje prezantim,

personalisht jam fejuar pa deshiren e prinderve ,,,

bej shaka,,,ishte nje fejese e kerkuar nga une me pranimin e prinderve,,,, :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Besoj se ne disa zona te thella ekziston akoma fejesa e detyruar po shume rralle...cdo gje behet me deshire askush nuk mund te thoje se ato te mite duan te me fejojne se po nuk i dha po si vajza si djali askush nuk i merr as nuse as dhenderr per vete....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ndoshta ne skutat e thella te maleve ekzistojne akoma familje te ndrydhura nga dogmat e padrejta te detyrimit martesor ose te fejeses qe ne djep siç tha edhe nje nga antaret e forumit por jo ne ambjentet qe une tani frekuentoj, ne shqiperi, ku kane vene re se detyrimet martesore sjellin fruta te padeshiruara, arsyetisht.

Nuk besoj se une do te pranoja kunder vullnetit tim te martohesha pasi do ishte absurde, por une jam mashkull dhe sado te kerkoj te imagjinoj, nuk mundem te imagjinoj mendjen e zemren e nje femre qe shume here thoshte "po".

Shpresoj qe ky kapitull absurditetesh te jete mbyllur pasi ne nje te neserme jo te larget mund te behem une ajo zgjedhje e gabuar e padeshiuruar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well it is kind of too late for me, por egziston dhe vazhdon te ndodhe per fat te keq. Ato prinder qe i detyrojne vajzat e tyre te martohen me dike qe nuk duan they dont care about their kids they just want them out the house and they dont deserve to be parents...

Share this post


Link to post
Share on other sites

po sot per sot them se 90% e prinderve u kerkojne vajzave te tyre nese jane dakort qe te marrin filan person.

Nuk eshte e vertet Eternita qe ata prinder nuk i duan vajzat e tyre dhe duan vetem ti heqin qafe nga shtepia.

Shqetesimi i prinderve shkoj pertej. Ata mendojne qe nese ia leme ne dore vajzes te zgjedhe ata kane frike qe mund te bejne nje zgjedhje te gabuar dhe te marrin personin e gabuar. Dhe zgjedhje te gabuara kemi sa te duash. Mentaliteti i kaluar ka ndihmuar gjate ketyre viteve te mbaje te shtrenguar disesi situaten dhe te mos degjeneroje ne divorce e gjera te tjera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per Zoten mor Gon ne Shqiperi ke edhe prej atyne prinderve qe dun vetem me i heq qafe prej shpije demek se u plaken shpi vajzat por ai eshte gabimi me i madh qe mund te beje nje prind me femijen e vet sepse e merr ne qaf per gjith jeten dhe behet pergjegjes per jeten e keqe te femijes se vet dhe ben mekatin me te madh sepse disa njerez nuk munden me e duru ket lloj presioni sikurse ajo vajza e shkrete prej Rroboshte qe cila vari veten mas tre dite martese me nje burre 20 vjet me te madh se ajo i cili krejt kollaj mud te ishte baba i saj per moshen qe ka dhe tani me thuj mu car babet eshte ai qe e marton vajzen pa deshiren e saj dhe me nje njeri i cili i ka 20 vjet perpara dhe ajo nuk e pelqen. Tashi do kisha dashte me pa fytyren e babes asaj vajzes e me e pyt si ndjehet tash masi e martoi vajzen ma se miri tu e cu ne varr e shpresoj ti jete liru shpija tash se ja ken plake vajza 25 vjec... Drite i bafte shpirti asaj shkretes se per cfare priderish paska pase ajo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asnjehere nuk do te pranoja te fejohem vetem se pinderit me kerkojne nje gje te tille.Nese prinderit do te me detyronin te fejohesha me nje x preson qe nuk eshte i pershtateshem per mua nuk do pranoja kurre sepse do jem une ajo qe do kaloj jeten time me ate dhe jo prindert e mi.Nese nuk ndiej asgje per nje person nuk lidhem dhe aq me pak te fejohem me ate person."ME MIRE SE BASHKU ME "ZEMREN TIME" NE FERR SE E NDAR NE PARAJSE..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

notis, shembujt qe ti merr nuk tregojne realitetin per te cilin po flasim. dmth nuk po flasim per vajza qe u ka ik koha (sic thone ne shqipri). Un edhe mesiper theksova qe nuk egziston fejesa e detyruar (te pakten ne 90% te rasteve) por egziston ajo e imponuar ose e influencuar pra fejesa ndodh per shkak te x thashethemeve pozitive qe i vijne familjes se vajzes. Nje rol i rendesishem por jo gjithmone pozitiv eshte ai i nenave te vajzave qe shpesh jane ato qe kryejne veprimet kryesore qe vajza e tyre te fejohet me x person. Burreria pothuajse ka mbetur ne tavoline ose thjeshte formalitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Per Zoten mor Gon ne Shqiperi ke edhe prej atyne prinderve qe dun vetem me i heq qafe prej shpije demek se u plaken shpi vajzat

 

Eshte e vertete,sepse 3 kusherira te brezit te 2-te nga mami qe jetojne ne veri,perkatesisht ne Rreshen,ne Puke,dhe tjetra ne nje fshat te Shkodres qe nuk ia di emrin,dhe qe kane perkatesisht moshat 18,18,20 jane martuar me disa persona pa i dashur qe rrijne ne kurbet,qe kane leke...dhe qe kane nga 10 -15 vjet me te medhenj...

çfare te them me teper,jemi ne 2008 dhe akoma ndodhin keto gjera,jam e sigurt dhe keto femra futen ne kete thes.Edhe pse me vjen shume keq per to por ne veri eshte veshtire qe nje pjese e atyre familjeve te ndryshojne.Me duket paksa e veshtire....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehehehhe! :rock: do duhet pak kohe qe ato gjera qe i perkasin zakoneve apo kanuneve te zhduken krejtesisht!

Por shume kane edhe anen e tyre te mire (specifikoj jo ato qe jane pa detyrim por ato qe jane me prezantim dhe vetepelqim) vete fakti i futjes te miqesive edhe gjera tjera ne mes ben nje lidhje pak me te forte....

Por siç thuhet per deri sa te me preke mua s'eshte puna ime :rock: :rock:

Me vjen shume keq per shume shoqe te njohura.... (shume nga gocat e klases fillore i kam me tre kalamaj tani :sarcastic:.

Por thuhet se eshte e shkruar diku , cte them :rtfm: , ishin femije fare kur jane martuar ato... 15-17 vjeçe... :girl_crazy:

 

:shok: :yahoo: :bb2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...