Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

cfare eshte dashuria?

Recommended Posts

 

 

shume shkrimtare, poet,filozof,teolog etj, shprehin mendimet e tyre persa i perket dashurise.

....ju si mund ta pershkruani ate?

....me cfare mund ta krahasoni?

cfare ndjeni personalisht kur jeni te dashuruar? ...ose si beni ta kuptoni se jeni te dashuruar e nuk eshte vetem nje simpati e vecante, shoqeri e vecante?

cfare ka dashuria ndryshe nga ndjenjat e tjera si: simpatia, shoqeria, seksi?

 

............................................ nga thomas.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do te them cfare me kane thene, besoj e permbledh ate qe kam ndiere dhe une.

 

Ti nuk je nje person ne vete qe jeton, ti je ne mua perbremda trupit tim. Ti merr fryme ne mua, une shikoj me syte e tu, une degjoj ne veshet e tu, une jetoj me jeten tende. Ti je engjelli qe me mbron nga e keqja, je ti qe me ben te mendoj dy here para se te bej dicka te keqe apo te mire. Ti je engjelli i bardhe qe shikoj kur une ulem te flej, je engjelli qe me hap syte kur zgjohem. Je fryma, qe me jep jete. Nuk te dua per seks, as nuk dua te prek fare pasi po ta mendoj se do te lendoj, une do vdes. Dua vetem te jesh imja, dua te shoh kur ha, pi, punoj, kur ngas makinen, kur jam merzitur apo jam i lumtur. Dua qe sa here je merzitur te mbehstesesh koken tek mua, ne kraharorin tim ashtu sic ben dhe un te marr fryme thelle si cdo here. Te dua aq shume saqe falenderoj Zotin cdo dite qe te kam afer, dhe kam shume frike nga e ardhmja, pasi e di qe kur do nje njeri marresisht sic te dua une, e humbet.

 

Man sa mire qe akoma e mbaj mend te gjithen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

eternita.

e mban mend sepse beson (mendoj) ne secilen fjale qe ke thene.

nuk di vetem pse ke dashur ta mbydhesh me ate fund tragjik.

mund ta kishe evituar.

nuk duhet te jesh pesimiste.

sidoqofte pergjigje e bukur.

me pelqeu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (thomas @ Saturday, May 21, 2005 06:19 pm)
eternita.
e mban mend sepse beson (mendoj) ne secilen fjale qe ke thene.
nuk di vetem pse ke dashur ta mbydhesh me ate fund tragjik.
mund ta kishe evituar.
nuk duhet te jesh pesimiste.
sidoqofte pergjigje e bukur.
me pelqeu.

Ngaqe e kam besuar e mbaj mend. Tragjike? aspak ishte zgjedhja ime, pasi ashtu duhej bere. Por me ka mbetur me kujtese se ma ka thene drejtperdrejte , mu perballe, dhe zakonisht kjo vetem shkruhet ne leter.

Well, te shkuara, te harruara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (thomas @ Saturday, May 21, 2005 07:12 pm)
eternita
te kerkoj te falur!
me duket sikur vura doren ne plage.
me vjen keq nese qita fantazmat e tua prej raftit.
excuse me!

hahahah lol mos ta keshe problem sikur thashe, te shkuara te harruara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te thena:

Me mire te vdes se te humbas ty.....

Ti je jeta ime........

Dua te jem pergjithmone i yti....

etj.....

pra, une mendoj se dashuria krahasohet me gjene me te shtrenjte qe na eshte dhene "Jeta".

Dashuria eshte si nje mure me tulla i cili ndertohet pa llac (krahasim ndoshta banal) qe mund te shembet nga momenti ne moment per shkak te nje tulle qe e vendosim gabim.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

dashuria eshte e gjitha ?fare ju thate por dhe me teper.

dashuria nuk mund te pershkruhet me fjalet tona te varfera.

jezu krishti thoshte: dashuria eshte te duash dike tjeter me shume se vetveten, te mendosh per dike tjeter me shume se per veteveten, te japesh jeten tende per te dikuj tjetri etj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dashuria per mua eshte nje ndjenje e cila te ben te ndiesh mire por ne shume raste te ben te vuash aq shume sa nuk mund ta imagjinoje askush per vec atyre qe e provojne dhe une ne ket moment jam duke e ndier ket dhimje te madhe sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

uhhhhhhhhhhhh.........

Lexova ate qe keni shkruajtur ju me siper.....mund te them vetem dicka se te gjitha jane te verteta ....Eternita e pershkrujti mrekullueshem ate qe ndjehet...qe perjetohet...gjithashtu edhe Goni ka te drejte se nje tull po u vu keq ne pallat rrezikon te shembet...duhet te jemi ne me forcen e dashurise qe duhet te dime ta ndertojme me kujdes "pallatin" tone...Kam degjuar diku (nuk e di se ku) se te duash do te thote "Te qash me mu ,por jo per mua" besoj se nuk ka nevoje per shpjegim...sipas meje dashuria eshte gjeja me e madhe qe Zoti i dha njeriut....se po te mos ishte ajo nuk do ishte as jeta....se vete jeta eshte DASHURI.

 

 

 

 

 

 

ps.Gento.......Te dua me shum se cdo gje tjeter ne bote... puthje2.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Eternita @ May 22 2005, 01:00 AM)
hahahah lol mos ta keshe problem sikur thashe, te shkuara te harruara.

Dashuria eshte nje moll dhe ate nje moll shum shum e embel qe kurr nuk te len te qet por njekosisht eshte edhe nje jete qe pa te nuk ka kuptim . pra dashurija eshte shendet i sistemit nervor qe kur te fillon ta duash dike te gjitha qelizat e sistemit nervor filojn ta kercejn shoten.. nese realizohet e nese nuk realizohet vdekje per se gjalli ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

QUOTE (Zjuardesa @ May 2 2006, 12:29 PM)
dashjuria eshte kur zemra te pushon dhe mbet pa fjal

dmth me vdek mo ... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
QUOTE (gasarb @ May 15 2006, 09:13 AM)
Dashuria shpesh here eshte kthyer ne nje keqkuptim mes 2 personash,dhe ne keto raste nuk duhet te zgjate shume se perfundon ne .........martese..dhe fundi dihet pastaj.

cdo te thuash me kete ti?

Atehere sipas teje nuk duhet martuar asnjehere me asnje?!

Atehere un te them qe po nuk dashurove personin eshte e kote qe martohesh me te sepse te tjerat nuk kane vlere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...