Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Emri Me I Bukur Shqiptar

Recommended Posts

emri me i bukur dhe me domethenes jane dy.emra te bukur ka plot por me dothenes per mua eshte emri ilir.ky emer identifikon shqiptaret anemban kufirit shqiptar.sipas nje hipoteze banoret vendas te vendit tone ne ate kohe e quanin veten te lire pasi jetonin te pamvarur nga fqinjet si maqedonasit etj dhe keshtu mendohet se ka ardhur ky eme nga te lire,ilir...nje emer tjeter mjaft domethenesa eshte LIRIDONA,pra DONA {DUAM} LIRI.Me falni se u zgjata shume

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cili eshte x ju emri me i bukur shqiptar qe ka nje kuptim dhe domethenie te veçante? ^_^ ^_^

nese keni degjuar ne pazar me siguri qe keni vene re se emri me i bukur eshte o gomar!!! :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Pellumbi emra te bukur ke permendur ,edhe mua me pqlqejn shume.

Po perse o burr i botes nuk permende edhe ndonje emer femre sepse emra njerezish jan edhe ata.

Un do theksoja emrin:

Maria

Zoja

Marta

Kristina

Tereza

Donika etj.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
ndoshta do me gjeni antik por mua me peqejne emrat e vjeter e me te perdorur shqiptare si psh:

mark

pjeter

gjeke

leke

pashk

simon

martin

gjergj

luvigj

anton

pal

kole

nike

tome

gjoke

sokol

marash

etj

 

mark (emri i gjyshit tim, te lumte, te parin ma ke vene)

 

O Pellumb Syku, po ti thuaj me pelqejne emrat malesor se ti vetem emra malesoresh ke vene ketu, e te gjith kusherit e mi paske vene aman, a thu te gjith i njeh?

 

Per mu emra te bukur e me kuptim i vejne kosovaret. Liridona, Besjon, Besfort ecc. jane te gjith emra me kuptim te forte edhe tingellojne bukur.

 

 

A ke marre leje ne bashki qe ke permendur emrin tim(anton) ti........ :) .bej shaka se edhe mua me duket i bukur emri im...

Ne fakt nje emer qe i ka karakterizuar ne shekuj shqiptare anembane kufirit ka qene emeri LIRIDONA = DUAM LIRI.Kjo per arsyen se shqiptaret kane luftuar gjithmone per lirine e tyre........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...