Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Eduard123

Cili Mendoni Juve Eshte Vendi Me I Pershtatshem Per Emigrantet Shqiptare ?

Recommended Posts

Me ka ra rasti te jetoj ne kater vende evriopiane ,

dhe per mendimin tim vendi me i pershtatshem

per emigrantet me duket GB-britania e madhe (Anglia)

po ju c,mendoni,jepni opinionet tuaja ne qoftese deshironi ?

 

 

pershendetje te gjithve

 

zoti u bekofte te gjithve !!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne fakt asnje. Ska si vendin tend.

Mepas varet se per cfare behet fjale kur flasim per pershtatje ekonomike, sociale, familjare etj... Psh italia mund te jete pershtatje familjare sepse per 1 ore mund te jesh ne shqiperi tek te afermit ose mundesi te levizesh me makine drejt shqiperise. Por nuk eshte sociale per shkak te diferencave qe bejne ktu ne itali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
maah edhe amerika ka nis te behet si italia vetem se nuk shkohet me gomone.

Gono eshte ma keq se me gomone me ardhe ne Amerike se ke 16 ore ne avion edhe nja 6 ore tu prit neper aeroporte por gjithsesi ketu eshte number one si vend me beso.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vetem Amerika eshte vendi me i mire per gjithe shqiptaret...

Ju e dini me mire se jeyoni atje po se ku e ka te miren nuk e di.... Prite zot me te ndodh dicka te shpia ben 1 jave me ardh...ose mos te qofte zoti me u smure atje se me ca di une te len me dek po spate lek ma keq se ne shqipni....me hanger hahet da schiffo...mvaret mvaret jo se italia eshte me mire se ktu po vdesin per buk italianet imagjino ne te huajit po te pakten sherbimet pubblike jane te gjitha ne maksimum.... Gjithsesi mbetem e mendimin "ku eshte balta me e embel se mjalta, ne SHQIPERI"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mire thu ti breshke se balta eshte me e embel se mjalta ne Shqiperi por edhe ajo balte ta binte majet hundes mas nja tre muajsh ne shqiperi se kur te mungojne kushtet minimale UJE DRITA ca dreqin ke me ba atje vec kur nuk ka robi ka shkon. Vertet Amerika eshte larg por prespektiva per jeten me ece perpara egziston ma shume se ne asnje vend tjeter te botes dhe gjithashtu jeta ketu eshte shume me e lire se e Europes dhe gjithashtu mundesh me ardhe ne Europe mrena dites prej e jo nje jave

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mire thu ti breshke se balta eshte me e embel se mjalta ne Shqiperi por edhe ajo balte ta binte majet hundes mas nja tre muajsh ne shqiperi se kur te mungojne kushtet minimale UJE DRITA ca dreqin ke me ba atje vec kur nuk ka robi ka shkon. Vertet Amerika eshte larg por prespektiva per jeten me ece perpara egziston ma shume se ne asnje vend tjeter te botes dhe gjithashtu jeta ketu eshte shume me e lire se e Europes dhe gjithashtu mundesh me ardhe ne Europe mrena dites prej e jo nje jave

 

Po or burr. Masi te kena uje, drita, e rruge tash po nisim me than skena asnji makin ske ca ban ne shqipni. Meqe jena rrit ne New York e kena pak te veshtire me u ambjentu ne shqipni. Baba e Nana jon jetojne atje e na smun rrim as 1 jave. Shume i drejte ky arsyetim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Goni ti ku jeton?????? Pse nuk kthehesh ne shqipni me jetu?? Tashi une kam nejte gati nje vit atje mas shume vitesh larg edhe nuk pashe nje prespektive per jeten ne shqiperi edhe e vetmja prespektive ishte m u marre me pislliqe . Une nuk them qe sme merr malli me shku atje sepse e mendoj ate vend 24/24 ore e 7/7 por atje nuk ke cka me ba se nuk jetohet me buke e djathe . Njeriu mendon me ece perpara per me u dhane nje te ardhme te mire femijve por te ardhme ne shqiperi per momentin nuk ka edhe pse e them me keqardhje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

une kam 2 dite qe jam ne shqiperi e me thane te drejten ma shume se 1 jave po nuk pate me ca me u marre nuk rrihet.Ne jena msu me pase diten xanun kur nuk jena ne shqiperi dikush ne pune,dikush ne shkolle a diku tjeter.Ktej duhen o lek me thes ose 1 aktivitet qe me i nejt mrapa.... do me kishte pelqy me jetu ne gjermani apo ne vendet nordike thjeshte me e provu ngaqe me kane fole mire.

Hajt tung i here se ktej ka lezha asht tu fry ere. Qiao Qiao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un skam ardh ne itali sepse kam drita, uje e rruge dhe nuk rri per keto arsye. Perkundrazi ndihem i paafte sepse nuk kam arritur te hap nje biznes ne vendin tim sado i vogel te ishte ai. Njoh njerez ne shqiperi qe nuk kane emigruar dhe kane arritur te krijojne nje jete te mirfillte.

Un do shtoja qe shume nga ne kane emigruar thjeshte per te ikur nga shtepia dhe pa arsye te qarta se cfare do te bejne me jeten e tyre. Vazhdojme te jetojme ne emigrim thjeshte per vijim te asaj cfare po bejme, vazhdojme te pyesim veten apo shoket se do vazhdojme jeten jashte apo do kthehemi e ne fund po mundohemi te gjejme arsyet me banale per mos u kthyer.

Share this post


Link to post
Share on other sites
hollanda , e rujt zoti at ven e din genti se ku e kam fjalen une hahaha.....

Tash pa ofendim por Hollanda njihet per GAY e HASHASH . Ju lutem behuni me konkret se per cilet dege terhiqeni ma shume tie Gento????? :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

 

 

 

 

PS. GENT sma ha menja se e ke ndryshu pllaken moj bitch....

Share this post


Link to post
Share on other sites
hollanda , e rujt zoti at ven e din genti se ku e kam fjalen une hahaha.....

Tash pa ofendim por Hollanda njihet per GAY e HASHASH . Ju lutem behuni me konkret se per cilet dege terhiqeni ma shume tie Gento????? :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

 

 

 

 

PS. GENT sma ha menja se e ke ndryshu pllaken moj bitch....

 

ti si qun i shkathet duhet ta dish se ka edhe arsye te tjera per me shku ne holland , nrysh si do ti blejm ne shqiptaret bmw audi e shpia neper bregdete. keshtu qe ne qofte se ke nevoje per naj gja ma ban nje zile . ok ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

rri mor ti poc.... une s kam ken najhere ne hollande per vete edhe s ma merr menja se shkoj.Audin e kam ble me borxh :P... per tjerat s di gja une... Notis as nuk pi hashash e as nuk jam nga Shqiperia e mesme une qe me ndrru pllake ashtu si mendon ti mor 'rrote makine amerikane' :D :D :D :D

 

Hajt qiao... silluni ka te doni se ne Shqiperi keni me shku....

drita.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

O cuna leni tregtine e barishteve se keni dale jashte teme... :tongue: un per mendimin tim eshte italija ka shume kushte qe i permenden ne pergjigjet e mesiperme. Por edhe ktu me ca shoh un po shkon e mbaron si argjentina... Shqiperia pa rikthimin e emigrantave nuk ec perpapra.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emigrantet shqiptare e kane vendin vetem ne Shqiperi heret apo vone, po ma mire heret tham un. Do vije nje dite dhe do te dhimbset jeta qe e ke kalu rrugeve te botes.

 

Shumica e emigranteve qe jetojne jashtetit, jetojne per inerci, dhe sepse kan frike te fillojne edhe nje here jeten prej fillimit ne shqiperi. Perderisa kishim guxim ta fillonim ne nje vend te huj, pse kemi frik ne vend ton?

 

Per te gjet justifikime mos me u kthy ne shqiperi, ka sa te dush por problemi asht se nuk te ndihmojn justifikimet. Shumica e emigranteve nuk e mbajn mend arsyen pse kan emigru dhe vazhdojn ne at rrjedhen e jetes pak a shum te pakuptimte ne dhe te huj.

 

Ka njerez qe bajn jete shum me te mire ne shqiperi se jashtetit, jo sepse jan te pasur (as jashtetit nuk jane emigrantat e pasur) po sepse e kan gjet ate ritmin e vet dhe kan hap nje biznes te vogel sa per familjen e tyne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E kush e tha se vendi ku lind asht vendi ma i mire per te jetuar?? Aftesia e njeriut per te gjetur nje jete me te mire nuk mendoj se duhet te kufizohet me mendime te tilla. Ajo qe thua ti VajZ duket ma shume si nje fryme nacionaliste se sa nje oportunitet per nje jete me te mire. Miqenia nuk ka atdhe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varet se ca qun ti "vend ma te mire per te jetu". Gjithsecili ka principet e veta, thjesht menoj se mireqenia mund te krijohet edhe ne shqipni.

 

Mungesa e nacionalizmit asht pikerisht nje ndër plaget e shoqerise tone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...