Jump to content
Veriu Forum

Ina_84

Moderatore
 • Content Count

  483
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Reputation Activity

 1. Like
  Ina_84 got a reaction from Migena3 in A Besoni Ne Zot   
  Te besosh ne zot eshte e mrekullueshme sidomos kur ndodhin mrekulli te paimagjinueshme.
 2. Like
  Ina_84 got a reaction from Migena3 in A Besoni Ne Zot   
  A besoni ne fe,a besoni ne Zot???
   
   
 3. Like
  Ina_84 got a reaction from Arenxh in Xgatitja'' Tave peshku''&Tave kosi   
  Besoj se ne shume familje shqiptare tava e peshkut dhe ajo e kosit jane pjata te preferuara.
  Pergatitja e ketyre pjatave nuk ka aspak veshtiresi por shume kujdes...
  Per taven e peshkut mund te perdoret,;;;qejfulli,krap,,,ose peshk i madh.
  TAVE PESHKU
  Perberesit x 4 persona:
  peshk i madh,6 kokrra qepe,,,salse domate,,1 luge miell,,,,4 thelba hudhra,,,kripe,, 1 luge kafe sheqer+2 luge kafe uthull
  PERGATITJA::
  Skuqim qepen,leshojme salsen e domates per 5 min.Marrim pak miell(1 luge) e shkrijme me uje nje nje gote dhe e hedhim ne tepsi,leshojme edhe kripen.
  Marrim 4 thelba hudhre i ngrijme ne copa shume te vogla dhe i perziejme te gjitha bashke,leshojme dhe 2 gota uje dhe i perziejme per pak.
  Pastaj i hedhim ne tepsi siper vendosim peshkun te lare me kujdes dhe te prere copa-copa,i hedhim pak kripe siper.
  Dhe i fusim ne furre ne temp 250' per rreth 35 min duke e pare here pas here dhe duke e kthyer peshkun dhe nga ana tjeter qe te piqet mire.
  5 min para se ta nxjerrim nga furra marrim nje luge kafe me sheqer e shkrijme me uje e perziejme me 2 luge uthull dhe i hedhim ne tepsi dhe i leme jo me shume se 5 min.
   
   
  TAVE KOSI
  per tave kosi perdoret vetem mishi i qingjit ose i pules...
   
  Perberesit per 4 persona::
  600 g mish qingji,,5 kokrra veze...3 luge miell, ,,,1 tas me kos
  PERGATITJA::
  Ziejme mishin e qingjit per rreth 15 min,e veme ne tepsi.Marrim 5 kokrra veze dhe i tundim me 3 luge miell hedhim dhe 2 garuzhde(d,m,th luge e madhe) me lengun e mishit dhe 1 tas me kos.
  Te gjitha keto i perziejme dhe i veme ne tepsi me mishin.Hedhi dhe pak kripe e piper.
 4. Like
  Ina_84 got a reaction from Asqeri Saliaj in Zemra te njeriu   
  Zemra te njeriu eshte nje pompè shume e durueshme dhe besnike qe sposton nepermjet trupit me shume se 6000 litra gjak gjate gjithe jetes te nje individi.Semundjet e zemres eshte shkaku kryesor te vdekjeve ne shtetet industriale.
   
  Struktura normale
  Pesha normale e zemres varion ne baze te lartesise dhe te struktures skeletrike,afersisht ndermjet 250-300 ge tek grate dhe 300-350 gr te burrat.
  Vdekja kardiake e papritur vrte nga 300-400.000 individ çdo vit vetem ne USA.
  Vdekja kardiake e papritur quhet si nje infarkt,qe verifikohet brenda 1 ore nga zhvillimi i disa sintomave ose edhe ne mungese te ketyre sintomave.
 5. Like
  Ina_84 got a reaction from berti.prifti@yahoo.com in Piktori Ose Skulptori Me I Madh I Tere Koherave   
  Per mua mbetet Leonardo Da Vinci,me pikturen e tij te famshme ''La Gioconda''. Monna Lisa


×
×
 • Create New...