Jump to content
Veriu Forum

Ina_84

Moderatore
 • Content Count

  483
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Ina_84

 1. Nje mrekulli ka ndodhur ne Fushe-Arrez(rrethi i Pukes).çifti Nushi nga Fushe-Arrezi dhe Alma nga Burreli kane sjelle ne jete foshnjen e pare dhe te vetme ne vendin tone.Ndoshta kjo mrekulli ka ndodhur fale dashurise se çIftit.Edhe pse te varfer ne ekonomi,ne gezim jane prinderit me te pasur te kesaj bote.Sepse ZOTI ju dhuroi nje femije,gjeja me e shejte dhe me e bukur dhe me impenjative dhe pse kjo e fundit nuka ka shume rendesi.Sepse jam shume e sigurte qe Nushi dhe Alma do jene prinder te mire dhe do jene ne gjendje te bejne gjithçka per ti siguruar vajzes se sapolindur nje jete te lumtur... JETE TE LUMTUR,DHE JETE TE GJATE BEBES. ZOTI JU BEKOFTE. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 2. Ina_84

  Thenie e poezi

  Il bacio é un dolce,trovarsi dopo essersi a lungo cercati. Abbiamo parlato a lungo dell'amore,ora proviamo ad ascortarlo,Vuoi??????????? L'amore nn ha età,é sempre nascente.
 3. Ina_84

  Thenie e poezi

  Con i tuoi baci,ho disegnato il mio cielo stllato. L'amore é la poesia dei sensi. Nn dimenticare che dare gioia dà anke gioia. Amore,un' isola verde nel mare. E alla fine l'amore che prendi é uguale all'amore che hai dato. ama la vita e vivi per amore. Cio ke si fa x amore é sempre al di la del bene e del male.
 4. Si te gatuajme mishin e qingjit me specet....(SECONDO) Ingredienti; 1.5 kg mish qingji,80 gr gjalp,3 spece,2 hudhra,vaj,dafine,kripe,piper,uthull,vere te bardhe. Pergatitja; E presim mishin copa-copa dhe e veme ne nje tigan te gjere bashke me 50 gr gjalpe,pak dafine, dhe fillojme skuqjen me zjarr te vogel dhe pak e nga pak i leshojme veren.Mbas disa minutash hedhim specet e prere ne pjese,hudhren e grire,piper e kripe dhe i lagim me hudhra.Bashkojme mishin me sugon e ngrire dhe i leme te piqen per 15 min me 250 grade. KERPURDHA ME PROSHUTE(CONTORNO) Ingredienti; 200 gr proshute crudo,uthull,1 kg kerpurdha,2 qepe,vaj,ereza,gjalp,hudhra,kripe,piper. Pergatitja; Pastrojme me kujdes kerpurdhat dhe i presim ne copa-copa.I skuqim me vaj me zjarr te vogel per te mos lejuar djegien.Ne nje tigan tjeter shkrijme gjalpin proshuten dhe qepen te ndare ne pjese te vogla dhe kur fillojne te marrin ngjyre i bashkojme me kerpurdhat,kripen,piper,hudher dhe ereza.I leme te skuqen dhe disa minuta dhe pjata eshte gati. :lumturi: :lumturi: :lumturi:
 5. TAGLIATELLE AL SALMONE Ingredienti x 4 persona;500 gr tagliatelle,200 gr formaggio,salmone,piper,kripe,50 gr qumesht. Pergatitja; Pergatisim salsen duke perzire djathin me qumeshtin e nxehte,hedhim kripe e piper,dhe i bashkojme me salmonin.Ziejme tagliatelle ne uje te kripur,dhe i bashkojme me sugon e sapopergatitur. Dhe pjata eshte gati. :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
 6. SALMON ME PANNA Ingredienti; 4 feta salmon(600 gr),,30 gr gjalp,,1/2 gote vere e bardhe,,dafine,kripe,,piper i kuq kokerr.. Pergatitja: Shkrijme gjalpin dhe veme qe te skuqim pak salmonin,hedhim vajin,kripe dhe nje luge shume te vogel me piper,e mbulojme me panna dhe siper veme nga nje gjethe dafine.E veme ne furre per 15 min,me 200 grade. FILETTI DI PESCE Ingredienti: 800 gr filetti,,vaj,,hudhra,,3 qepe,,4 domate,,prezzemolo,,vere te bardhe,,2 limona,,origano,kripe,,piper,, Pergatitja: Ne ne pjate goxha te madhe veme filetat e peshkut me lengun e limonit,vaj,kripe e piper.I leme per 1 0re. Mbas ne ore ne nje tigan veme pak vaj dhe qepet te ndare ne pjese shume te vogla,pastaj hudhrat,kripe e piper,filetat,prezzemolo,origano dhe domatet e ndara ne pjese.siper ju leshojme veren e bardhe dhe e mbulojme me copa limoni tere pjesen e siperme.I leme te piqen per 30 min,me 250 grade. :P :P :P :P :P
 7. Guzhina Italiane mund te themi qe eshte me e preferuara nga te gjithe.Ne veçanti i primi,dhe antipastat. Sot do t'ju tregoj nje pjate qe eshte shume e preferuar nga te gjithe e ne veçanti nga une. I TORTELLINI Marrim nje qepe,e presim ne pjese shume shume te vogla.E veme ne tigan te skuqet me kunguj te prere ne pjese shume te vogla me pak vaj.Njekohesisht hedhim dhe pak mish te ngrire te fresket qe te mund t'i japi pak shije.I leme te skuqen per disa min duke ndenjur afer per te mos lejuar ngjitjen dhe skuqjen e tepert.Pasi te jene skuqur mire,i hedhim pak uje dhe i leme per 7 min te ziej.Pasi eshte gati,hedhim pana da cucina,e leme pak fare dhe i perzijme me tortellinit qe i kemi zier(5 min).Me deshire mund ti hedhim edhe parmigiano.Dhe pjata eshte gati. Ju befte mire. :P :P :P :P :P :P
 8. Shpesh na ka ndodhur te jemi te ftuar ne nje darke.Ne shqiperi jemi mesuar te shohim pjata te ndryshme dhe shume te shijshme.Nenat tona jane munduar te na mesojne si te gatuajme Byrekun,bakllavane,Gjellra te ndryshme dhe shume gatime te tjera.Mua me pelqen shume te gatuaj,si p.sh byrek me mish e qepe,me presh e mish,dhe me patate. Por kesaj rradhe do t'ju tregoj dy pjata secondo qe perdoren shpesh ne tavolinat italiane. KUNGUJ TE MBUSHUR. Marrim disa kunguj,i hapim ne mes,pastaj marrin mishin e kungullit pak qepe e mish te ngrire dhe i veme te skuqen bashke ne nje tigan me nje thellesi mesatare,pas 3 min hedhim pak domate,e leme dhe pak dhe ne fund hedhim nje filxhan oriz pak uje dhe e leme te ziej per 15 min.Pastaj bejme mbushjen e kungullit dhe e veme te piqet ne furre me 250 grade per afersisht 30 min. PATELLXHANE NE FURRE Per 4 persona;Marrim 3 patellxhane i presim ne forme rrethore.E marrim nje rrethore siper veme nje fete proshuto cotto,nje djath sottilete prap nje fete prosh cotto dhe nje tjeter patellxhan. Fillon te njejtin proçes me te tjerat.Per ti pjekur merr taven, siper saj ve carta al forno per te mos lejuar ngjitjen e patellxhanit dhe pa pasur nevoje per ti vene vaj.I ve ne furre 200 grade per 20 min.Sapo te jene gati ju leshon pak vaj ne menyre qe tu jape nje shije te embel. Dhe pjata eshte gati. Ju befte mire.
×
×
 • Create New...