Jump to content
Veriu Forum

Ina_84

Moderatore
 • Content Count

  483
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Ina_84

 1. Kuptohet qe ne çdo teme çdokush nga ne ka mendime te ndryshme .Une vete personalisht besoj dhe pranoj qe dashuria e madhe vjen vetem nje here ne jete.Dhe kjo eshte me D te madhe.
 2. Pershendetje MAHI,dhe,Mireseerdhe ne forumin tone.Te uroj t'ia kalosh sa me mire. Ina_84. :dance13fm0uv:
 3. hiELflGi0_Yg Me ne fund Milan po e tregon veten.... Me behet qejfi qe fitoi se me te vertete e meriton... APO JO ''''ANTONIKAJ????????????''''
 4. Ne nje lidhje duhet pak xhelozi. Te pakten ky é mendimi im.Une jam xheloze''pak'',sepse njeriun qe kam perkrah e dua me shume se gjithçka.Gjithashtu edhe ai eshte pak dhe mua pelqen.Edhe pse kjo pak xhelozi ne lidhjen tone nuk na kane dhene probleme dhe as sherr...
 5. Armenito ka mese te drejte,sepse ky eshte realiteti ne ditet e sotme. Pastaj ai çentrali qe duan te ndertojne ne Lezhe e degjova ne top channel,dhe mua personalisht nuk me pelqeu.Ndoshta e kam edhe gabim por ne çfare do fitojme ''asgje''.....
 6. MENDIMI IM ESHTE QE MJEKESIA KOHET E FUNDIT KA PERPARUAR TEJ MASE.DO ME DUHEJ SHUME PER TE TI PERMENDUR.. EDHE PUNA QE PO BEJNE AUSTRONAUTET,ESHTE ME TE VERTETE NJE ECJE PERPARA...
 7. Ina_84

  Fejese E Detyruar

  Eshte e vertete,sepse 3 kusherira te brezit te 2-te nga mami qe jetojne ne veri,perkatesisht ne Rreshen,ne Puke,dhe tjetra ne nje fshat te Shkodres qe nuk ia di emrin,dhe qe kane perkatesisht moshat 18,18,20 jane martuar me disa persona pa i dashur qe rrijne ne kurbet,qe kane leke...dhe qe kane nga 10 -15 vjet me te medhenj... çfare te them me teper,jemi ne 2008 dhe akoma ndodhin keto gjera,jam e sigurt dhe keto femra futen ne kete thes.Edhe pse me vjen shume keq per to por ne veri eshte veshtire qe nje pjese e atyre familjeve te ndryshojne.Me duket paksa e veshtire....
 8. Me vjen shume keq x mamin tend...Shpresoj dhe i uroj qe gjerat te rregullohen....''Sepse zoti na do te gjitheve''.
 9. Kur jeni te merzitur,çfare beni,e kapni me te tjeret apo me veten tuaj apo.. Beni rremuje,hani shume apo nuk hani fare...
 10. Perberesit; 1 kg karkaleca deti të pastruara+lengu nga zierja e tyre 1 lugë hudhra të grira avokado,e pastruar me kujdes dhe e ndare ne pjese te vogla 1/2 filxhan qepë të kuqe, të grirë hollë 1/4 filxhan majdanoz të freskët, të prerë hollë 1 1/2 filxhan domate të prera 1/4 filxhan të vogël ketchup 1/4 filxhan lëng limonash të freskët 1 lugë të vogël salcë të kuqe djegëse kripë piper kokërr Vendosim karkalecat e detit në një pjatancë të madhe. Përziejme qepët, hudhrat dhe majdanozin. Hedhim karkalecat. Përziejme në një tas të vogël domatet me lëngun e midhjeve, ketchup-in, lëngun e limonit, salcën djegëse dhe piperin kokërr.Hedhim kripë dhe e veme në pjatancën me karkaleca. Hidhim edhe copat e avokados dhe i xziejme me kujdes. Mbulojme pjatancën dhe e leme në frigorifer për 2-3 orë. Me deshire mund te vendosim edhe feta limoni... JU BEFTE MIRE.
 11. Kanceri i veshkave vazhdon të jetë një nga sëmundjet më vdekje prurëse, ndërsa vetëm 10 përqind të pacientëve mbijetojnë jo më shumë se 5 vjet. Çdo vit miliona njerez preken nga kjo sëmundje dhe mijera vdesin prej saj. Ndër format e trajtimit përfshihen, operimi, rrezet dhe kemioterapia, të cilat nuk janë treguar tepër të efektëshme, si dhe terapia biologjike përdoret më shpesh. Dy studimet e fundit rreth ilaçit të ri Sutent, arrijnë në përfundimin se ky ilaç në përgjithësi mund t’i ndihmojë pacientët me këtë sëmundje shumë më tepër sesa trajtimi standart me interferon. Jo vetëm kaq; ilaçi Sutent mund të ndalë rishfaqjen e kancerit në veshka pas operacionit për të paktën një vit. Në fakt, ilaçi Sutent nuk sulmon drejt përdrejt qelizat kanceroze, por bllokon kanalet e ushqimit të tumoreve, pra" parandalon furnizimin me gjak të qelizave kanceroze". Duke e pare çështjen nga pikëpamja se sot jetojmë në një kohë kur sëmundjet kanceroze përhapen me shpejtësi dhe gjetja e kurave të reja bëhet jashtëzakonisht e vështirë, një onkologjist thotë se rezultatet që tregojnë suksesin e ilaçit Sutent, janë të shkëlqyeshme.
 12. çfare eshte me e drejte,te ndjekesh zemren apo mendjen?
 13. JAM PLOTESISHT DAKORT ME MENDIMIN E GONNIT...
 14. Niveli i sheqerit në gjak tek grate shtatzëna Niveli i sheqerit në gjak tek grate shtatzëna është përcaktues për lindje normale e foshnje të shëndetëshme. Ekspertët thonë se nuk ka ndonjë nivel të caktuar të sheqerit në gjak, ku këto rreziqe shfaqen, por rreziqe shtohen në përpjestim me shtimin e nivelit të sheqerit. Foshnjet e lindur nga nëna me diabet janë në rrezik më të lartë për lindje të vështirë si me operacion cesarian. Këta fëmijë gjithashtu, ka mundesi të kenë në gjakun e tyre edhe nivele të papërshatëshme insuline. Një studim i ri lë të kuptohet se foshnjet e lindura nga nëna me nivel të lartë sheqeri në gjak, janë në të shumtën e rasteve njësoj në rrezik, edhe nëse nëna nuk preket mga sëmundja e diabetit. Mjekë të universitetit Northwestern së bashku me kolegë nga vende të ndryshme të botës, grumbulluan të dhënat e mbi 23 mijë grave shatzëna. Gjatë shqyrtimit, ata panë se grate me nivel të ulët të sheqerit në gjak, në 5 përqind të rasteve lindën foshnje me peshë trupore shumë më të madhe sesa pesha normale, në krahasim me 26 përqind për gratë me nivel të lartë të sheqerit në gjak. Niveli i lartë i sheqerit tek grate shtatzëna gjithashtu rrit mundësinë që lindja të kryhet me operacion ceserian. Tek grate me nivel të ulët sheqeri në gjak, mundësia e një lindjeje të tillë ishte 10 përqind. Ekspertët thonë se nuk ka ndonjë nivel të caktuar të sheqerit në gjak, ku këto rreziqe shfaqen, por rreziqe shtohen në përpjestim me shtimin e nivelit të sheqerit.
 15. Ina_84

  Tumoret

  Si shkaktohen tumoret? Studimet e kryera nga mjeket specialiste te onkologjise rendisin 12 faktore kryesore te cilët ndikojne ne shfaqjen e semundjeve te kancerit. Dy nga shkaktaret kryesore qe renditen si nxites te semundjes janë alkooli dhe duhani. Konsumimi i duhanit si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt sjell probleme te riparueshme për mushkerine, probleme te cilat kalojne deri ne semundje kancerogjene. "Duhani dhe drogat e ndryshme permbajne lende kancerogjene qe shkaktojne mutacione ne organizem, duke shkaktuar kancer" thuhet ne studimin e kryer nga specialistet e onkologjise. Sipas tyre, edhe vera dhe birra permbajne substanca paresore qe shkaktojne kancer, edhe duke konsumuar 10 mililitra alkool. Mjedisi dhe ajri i ndotur janë faktore te tjerë qe tregojnë rritjen e kancerit te mushkerive, sidomos ne zonat industriale ku ka edhe mbetje dhe substanca toksike. Ndërsa femrat qe jetojne pranë zonave me ndotje te tillë rrezikojne një menopauze te hershme. Ushqimi i zgjedhur te bën qe te mbash larg kancerin. Kjo është një nga keshillat kryesore te mjekeve onkologe te cilët rekomandojne mos përdorimin e ushqimeve qe permbajne elemente toksike. Kështu konservat, peshqit e rritur ne akuarium apo edhe qumështi industrial permbajne lende qe shkaktojne kancer te zorres se trashe apo edhe te aparatit tretes. Por edhe uji i ndotur mund te jetë një nga faktoret kryesore te shfaqjes se tumoreve të ndryshme. Studimet e viteve te fundit kanë treguar se femrat janë me te rrezikuara te preken nga kanceri për shkak te kimikateve qe gjendjen ne shtepi. "Boja e mureve, mobilieve, tapetet, veshjet. Por edhe produktet kozmetike, shampot e ndryshme, produktet për pastrim shtepiak mund te jenë shkaktare te shfaqjes se kancerit" thonë studiuesit evropiane. Ndërkohë qe edhe gazi, benzina dhe nafta sidomos për ata qe punojnë për nxjerrjen e tyre janë shkaktare te tumoreve. Sipas specialisteve, rrezik kanceri tek lekura shfaqin edhe prodhimet farmaceutike dhe ato kozmetike. Faktoret nxites: Duhani njihet si një nga faktoret kryesore për shfaqjen e tumoreve ne mushkri Mbetjet toksike dhe industriale shkaktojne kancer te mushkerive dhe menopauze tek gratë Pirja e alkoolit njihet si një nga faktoret kryesore te shfaqjes se kancerit te stomakut Elementet toksike te ushqimet perbejne rrezik për shfaqjen e kancerit te zorres se trashe Rrezet radioaktive mbeten një nga shkaktaret kryesore te shfaqjes se kancerit ne lekure Niveli i lartë i hormoneve sjell menopauze te shpejte tek gratë dhe tumor te qafes se mitres Konsumimi i ujit te ndotur bëhet shkak mutacione të ndryshme dhe shfaqje te tumoreve Kimikatet qe gjenden ne shtepi janë një nga faktoret kryesore te shfaqjes se kancerit ne mushkri Gazi, benzina, vajguri sidomos për punonjesit ne këto sektore janë shkaktar për shumë tumore Produktet farmaceutike nëse janë te pakontrolluara bëhen shkak i shfaqjes se tumoreve të ndryshme Produktet kozmetike te një cilesie te dobët nxisin shfaqjen e tumoreve te lekures
 16. Nuk e di nese keni pare e degjuar neper lajme,sidomos ketu ne IT qe problemi ''emigracion'' eshte ne vend te pare.shteti italian po nxjerr shume ligje te forta.. Ju çfare mendimi keni? Mos valle kane te drejte duke pare se ç'po ndodh apo po e ekzagjerojne ''si gjithmone''
 17. Vesi juaj me i keq? Me pak fjale....
 18. Dua te kujtoj 2 engjej qe prej 7 vitesh ndodhen ne qiell dhe qe mua dhe familjes time na mungojne shume. Dedikuar A & S.
 19. Faleminderit shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuume.e prisja urimin tend.....
 20. Faleminderit x urimin.! Te uroj mireseardhjen ne forumin tone...
 21. Gjithmone kam qene tifoze me HOLLANDEN,dhe,shpresoj te fitoje kampionatin europian.
 22. Eshte e vertete qe kisha Shen Ndoit,eshte nje vend i bekuar. Them se eshte e vertete se mua me sheroi kur isha ne moshe te vogel.Per 13 te marta me prindeirt e mi,nandajen dajat e tezet qe jetojne ne Laç shkoja me to ne kishe,me shpresen qe te permiresohesha.Dhe mrekullia ndodhi,diten e 13 qershorit isha 3 vjeçe dhe sapo kthehem ne shtepi te afermit e mi kuptojne qe une isha sheruar.Qe ate dite edhe pse isha e vogel,filloj te mesoj me nandajen lutjet dhe sot jam nje person qe beson ne zot.....
 23. Grazie HASAN :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
 24. Faleminderit Xhovi :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
 25. Faleminderit shume x urimin! :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
×
×
 • Create New...