Llogaria ime
AOL Portal Sport

Zyrtare, botėrori i 2026-ės me 48 skuadra


Ėshtė aprovuar nė mėnyrė pėrfundimtare revolucioni i kėrkuar nga presidenti i Fifas, Gianni Infantino, pėr Botėrorin me 48 skuadra.

Kėshtu nė Kupėn e Botės tė vitit 2026 nuk do tė marrin pjesė 32 por 16 skuadra mė tepėr plot 48, pėr njė kompeticion ku do pėrfshihen mė shumė vende dhe emocionet do tė jenė mė tė mėdha, duke e bėrė mė tė bukur kampionatin Botėror.

Nga 13 Europa duke filluar nga 2026-ta, do tė ketė 16 skuadra qė do tė marrin pjesė nė Botėror dhe nė kėtė mėnyrė rriten shanset e Shqipėrisė pėr tė siguruar njė pjesmarrje historike nė eventin mė tė rėndėsishėm nė rang kombėtaresh.

Kontinenti qė ka pėrfituar mė shumė ėshtė Afrika qė nga 5 skuadra qė ka aktualisht nė Botėrorin me 48 skuadra do tė ketė 9 pėrfaqėsuese qė do ta marrin pjesė.

Amerika e Veriut, ajo Qėndrore dhe Karaibet do tė kenė 6 vende, ashtu si Amerika e Jugut me Oqeaninė. Azia ndėrkohė do tė ketė, 8 vende qė do tė kualifikohen direkt nė Kupėn e Botės.

Nė kongresin e kėsaj tė Mėrkure, Fifa ka zyrtarizuar edhe dy vendet e fundit qė do tė pėrcaktohen nga njė miniturne, ndėrkombėtar nė tė cilin do tė marrin pjesė 6 skuadra dhe do tė zhvillohet nė verėn e vitit 2025 nė vendin mikėpritės tė Botėrorit.

Tags:
Lexuar 333 here / Marre nga supersport.al


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?