Llogaria ime
AOL Portal Sport

Vettel rikthen Ferrarin te fitorja nė F1


Njė fitore e madhe, njė fitore e merituar dhe njė rikthim i Vettelit e Ferrarit nė majėn e podiumit tė njė Ēmimi tė Madh tė Formulės 1, e kėtė e kanė bėrė qė nė garėn e parė tė Australisė nė Melbourne.

Gjermani 4 herė kampion i botės i “kokėkuqes” ka mposhtur skuderinė gjermane tė Mercedesit dhe pilotėt Hamilton e Bottas, respektivisht i dyti dhe i treti, falė shpejtėsisė dhe strategjisė.

Raikkonen, shoku i skuadrės te Ferrari ka pėrfunduar vetėm i katėrti, pėrpara Max Verstappenit.

Njė sukses i Vettelit qė rikthen Ferrarin te fitorja pas mė shumė se njė viti e gjysmė mungesė, e qė shkėndijėn e parė e dha pikėrisht nė momentin kur Hamilton vendosi tė kryente “pit stop”-in e parė, kohė kur nga skuderia iu tha gjermanit tė vijonte edhe disa xhiro me gomat super tė buta, nė mėnyrė qė tė pėrfitonte falė strategjisė nė momentin qė do tė dilte nga ndalesa e tij e parė.

Pas njė viti 2016 pėr t’u harruar, Ferrari arrin mė nė fund qė tė zbresė nga froni njė skuadėr qė kishte monopolizuar jo vetėm titullin, por dy vendet mė tė larta tė podiumeve nė shumicėn e garave.

Njė fitore grinte dhe taktike kjo e Sebastian, i cili duket se po i lėshon sfidėn kampionėve tė botės Mercedes, qė nė fakt kėtė vit si rrallėherė janė pa kampionin e tyre nė pistė, me Rosberg tashmė tė tėrhequr nga F1.

Gara e radhės sė Formulės 1 do tė jetė pas dy javėsh, me Ēmimin e Madh tė Kinės.

Tags:
Lexuar 937 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?