Llogaria ime
AOL Portal Sport

Vendimi/ “Rusi 2018” nėn syrin e teknologjisė


Teknologjia pjesė e Boterorit “Rusi 2018”.

Presidenti i organit mė tė lartė tė fubollit botėrorė Fifa, Gianni Infatino ka deklaruar sė ne botėrorin “Rusi 2018” do tė apliokohet moviola nė fushėn e blertė.

Konfirmimi nga ana e numrit njė tė Fifa-s vjen pas njė sėrė testesh tė zhvilluara dhe rezultatet kanė qėnė mėse pozitive.

Kėshtu, eventi mė i madh i futbollit botėror qė do tė luhet vitin e ardhshėm do tė futet nė histori si i pari edicion futbollistik qė do tė asistohet edhe nga teknologjia.

Aplikimi i kėsaj metode do ti hyjė nė punė arbitrave, tė cilėt nė momentet e dyshimta ku ata do ta kėnė tė vėshitrė tė konstatojė rastet e dyshimta, qė mund tė pasohen me debate tė shumta dhe akuza, do tė jetė “Video Assistant Referee” metoda qė do tja lehtėsojė marrjen e vendimit kryesorit tė takimit apo edhe asistentėve tė tij.

Nė rang kampionatesh europiane, do tė jetė Seria A nė itali, qė duket nisur qė nga sezoni i ardhshėm do tė aplikojnė moviolėn nė fushėn e blertė.

Tags:
Lexuar 1209 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?