Llogaria ime
AOL Portal Sport

Shqipėria pėr herė tė parė nė ''Lojėrat Islamike''


Pėr herė tė parė nė histori Shqipėria do tė marrė pjesė nė kėtė vit, nė lojėrave islamike.

Si shtet anėtar i Konferencės Islamike qė nga viti 1992 vendi ynė ka marrė ftesė nė ēdo vit qė janė organizuar kėto lojėra, por vetėm nė 2017-n Komiteti Olimpik Kombėtarė Shqiptar ka vendosur tė marrė pjesė.

“Edhe ne si Komiteti Olimpik kemi marrė miratimin nga Ministria e Jashtme dhe nga Ministria e Sporti. Pa e paragjykuar do tė marrim pjesė e nė kėto aktivitete duke dėrguar sportistėt tanė nė mėnyrė qė t’i shėrbejė bashkimit midis popujve midis besimeve pavarėsisht se sporti ėshtė jashtė politikave fetare”, tha Stavri Bello sekretar i pėrgjithshėm i KOKSH.

Edhe pse mbajnė emrin e Lojėrave tė Solidaritetit Islamik, nė kėtė aktivitet nuk do tė ketė kritere fetare nė pjesėmarrje.

“Nuk duhet keqinterpretuar me fjalėn Islam. Nuk ka asnjė lloj kriteri mbi besimin fetar ėshtė e hapur tė marrin pjesė tė gjithė sportistėt qė dėshirojnė dhe pretendojnė pėr tė arritur rezultate pozitive. Ne deri tani mendojmė tė marrim pjesė nė 7 disiplina tė ndryshme sportive me njė delegacion modest sepse kaq na e lejojnė mundėsitė financiare, por do tė ēojmė sportistėt tanė mė tė mirė”, shprehet Stavri Bello.

Pėr herė tė parė Lojėrat e Solidaritetit Islamik janė zhvilluar nė vitin 2005 nė Arabinė Saudite, pas 5 vitesh edicioni i dytė qė ishte parashikuar tė zhvillohej nė Teheran u anulua pėr shkak tė konfliktit mes shteteve, ndėrkohė qė edicioni i fundit ėshtė zhvilluar nė vitin 2013 nė Palembang tė Indonezisė.

Nė kėtė vit kėto lojėra do tė organizohen nė Baku tė Azejrbaxhanit nga 12 deri nė 22 maj.

Tags:
Lexuar 1056 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?