Llogaria ime
AOL Portal Sport

Rio 2016, Majlinda Kelmendi mbulohet me ar


Majlinda Kelmendi ka hyrė nė histori e sportit mbarė shqiptarė duke marrė medaljen e parė tė artė pėr Kosovėn, por edhe personale nė njė Olimpiadė.

Kelmendi mundi nė finale italianen Odette Giuffrida, tė cilės i shkon medalja e argjentė.

Sytė e gjithė opinionit sportiv nė Shqipėri dhe Kosovė kanė qenė tė drejtuar sot nė Rio tek Majlinda Kelmendi, si sportistja me shanset mė tė mėdha pėr tė marrė medalje tė artė nė Rio de Zhaneiro.

Xhudistja e cila provon Lojėrat nė flamurin e Kosovės ka mposhtur zviceranen Evelyne Tschopp pas vetėm 25 sekondash, duke realizuar fitoren e saj tė parė nė karrierė nė njė Olimpiadė.

Majlinda tejkaloi rivalen me njė manovėr klasi qė i dha suksesin me 'ippon'.

Fati i vendosi Kelmendit nė ēerekfinale me Kristan Lezhontil, xhudiste qė kishte mundur kosovaren 4 vjet mė parė nė Londėr.

Majlinda sėrish hasi nė probleme tė mėdha ndaj kundėrshtares me ngjyrė, por pėrfitoi nga penalitetet nė dėm tė Lezhontil pėr tė kaluar mė tej.

Mė pas Majlinda mposhti nė gjysmėfinale xhudisten japoneze, Misato Nakamura.

Tags:
Lexuar 1191 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?