Llogaria ime
AOL Portal Sport

Prapaskenat/ Zbulohet e-maili qė ‘fundosi’ kandidaturėn e Dukės pėr nė UEFA


Njė individ apo grup i paidentifikuar nga Shqipėria ka bėrė anti-fushatė pėr presidentin e FSHF-sė, Armand Duka, duke u kėrkuar Federatave europiane qė tė mos e zgjidhnin nė Komitetin Ekzekutiv tė UEFA-s.

Sipas “Gazeta Lajm”, nė fundin e muajit mars, nė adresat e tė gjithė Federatave europiane ėshtė dėrguar njė e-mail me akuza tė ashpra kundėr Dukės, pėr sa u pėrket manipulimeve tė ndeshjeve, tolerimeve apo edhe ndikimit politik.

“Gazeta Lajm” bėn tė ditur se e-maili ėshtė shoqėruar me Incizime video dhe audio.

Teksti i e-mailit

Tė nderuar Zotėrinj,

Pėrzemėrsisht ju lusim tė lexoni kėtė porosi. Ėshtė me rėndėsi tė madhe pėr ardhmėrinė e futbollit Shqiptar dhe Evropian dhe me rėndėsi tė veēantė po ashtu edhe pėr Komitetet etike tė UEFA-s dhe FIFA-s.

Para disa javėve keni filluar fushatėn zgjedhore pėr UEFA ExCom. Mėsuam se nė mesin e kandidatėve pėr pozitė nė ExCom., gjendet edhe kryetari i Federatės shqiptare, Armand Duka.

Para disa muajve UEFA pėrjashtoi nga garat klubin shqiptar KS Skėnderbeu. Klubi u ankua nė Gjykatėn pėr Arbitrazh Sportiv (CAS) pak pasi iu bė ndalesa, por humbi. CAS pranoi vendimin e UEFA-sė, qė ishte i bazuar pjesėrisht nė motive tė parregullta bastesh. Bazuar nė raportin qė UEFA ia prezantoi CAS-it, sė paku 51 ndeshje ku kanė luajtur klube shqiptare janė manipuluar pėr qėllime bastesh. Dhe 41 prej atyre 51 ndeshjeve janė luajtur nė Ligėn e parė shqiptare! sa pėr informim tuajin, nė Shqipėri tė gjitha garat organizohen dhe varen nga federata.

Nuk ka pasur reagime nga federata shqiptare edhe pse gjithēka ka ndodhur para syve tė saj!!!

Emri i presidentit tė Federatės shqiptare vėrehet nė raportet investigative dhe nė kėtė raport shumė mirė ėshtė sqaruar relacioni i Dukės me kėtė klub dhe presidentin e tij. (Report KS Skenderbeu Korce/ September 2015 – see Page 8 & 9 – Senior Figures at Skenderbeu). Duka nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė ėshtė i involvuar nė kėtė klub qė ėshtė pėrjashtuar, por ēuditėrisht ai nuk ėshtė sanksionuar!!!)

Problem serioz paraqet fakti se 51 ndeshjet nuk janė asgjė… ka shumė, shumė mė tepėr ndeshje tė manipuluara pėr qėllime bastesh! Ėshtė futbolli mė i korruptuar nė Evropė. Ēdo javė, pa pėrjashtime, ka ndeshje tė manipuluara? Tė gjithė nė Shqipėri e dinė se ai ėshtė boss-i i tė gjitha manipulimeve, nė tė gjitha nivelet e futbollit shqiptar.

Gjatė kėsaj vere, Shqipėria mori pjesė nė Euro2016. U kualifikuan duke fituar ndeshjen e fundit nė Armeni 0-3 nė njė ndeshje mjaft tė dobėt tė armenėve, tė cilėt disa javė mė herėt luajtėn njė ndeshje tė shkėlqyer me Danimarkėn!!! Ēka ndodhi me armenėt??? …Lexojeni deklaratėn e presidentin tė Federatės Armene tė Futbollit dhėnė nė World Soccer – 26 Nėntor, 2015.

Duke folur pėr mediumet nė Armeni, Hayrapetyan deklaroi se ai gjithashtu beson qė “gjatė ndeshjes ka ndodhur tradhti” “Lojtarėt e kombėtares sonė thjeshtė sikur nuk dėshironin tė luajnė. Sa i pėrket ndeshjes me Shqipėrinė, kishte njė tradhti gjatė saj. Madje edhe nėse trajneri mė i mirė do tė udhėhiqte ekipin tonė gjatė ndeshjes kundėr Shqipėrisė, rezultati do tė ishte njėsoj”.

Prapė se prapė nuk pati hetime!!! (Ekzistojnė dėshmi tė shumta por nuk ka vullnet dhe dėshirė pėr investigime nga ana e autoriteteve)

“Zero tolerancė pėr kurdisjen e ndeshjeve”, deklaroi kryetari i UEFA-s para disa ditėve!!!

Gjatė kėtyre 15 viteve si president, ai ka krijuar njė grup mafioz me njė grup tė kryetarėve tė Superligės tė cilėt manipulojnė ndeshjet nė Shqipėri dhe UEFA. Thuajse ēdo javė ka ndeshje tė manipuluara. Po ashtu marrėdhėniet e tij tė mira me politikanėt dhe korrupsioni tepėr i lartė i gjyqėsorit nė vend, e lehtėsojnė punėn e tij. Dhe nuk ka nevojė pėr UEFA-n dhe FIFA-n tė presin informacionet tona sepse mund t’i shohin e reagimet e tifozėve, disa klubeve dhe njė pjese tė shtypit shqiptar.

Megjithėse ai tenton tė kontrollojė mediumet, ka gazetarė qė marrin guximin tė raportojnė, ndonėse nuk ėshtė lehtė nė njė vend si Shqipėria. Duke folur nė Konventėn Ndėrkombėtare Sportive nė Gjenevė, njė pėrfaqėsues i UEFA-s tha se ka bė disa udhėtime nė Shqipėri, por vitin e fundit “e kuptuam qė kemi shpenzuar mjaft kohė dhe para”. “Me tė vėrtetė ishte e vėshtirė tė bashkėpunohet me autoritetet lokale”, shtoi ai.

Deri sa udhėton me fluturime ēarter, nė business class, vetura dhe hotele luksoze pėr tė zhvilluar fushatėn e tij, ai ka vendosur tė mos paguajė rrogat e tė punėsuarve tė tij pėr muajin Janar!! A mundet dikush ta paramendojnė njė situatė tė tillė nė Evropė! Ky ėshtė skandal! Ky ėshtė kandidati “ynė” pėr ExCom”. TURP! TURP!

Akti i fundit i turpshėm ėshtė presioni qė ai ushtron ndaj tė punėsuarve dhe trajnerėve, tė ndihmojnė nė fushatėn e vėllait tė tij qė ėshtė kandidat pėr Parlamentin Shqiptar. Dhe tė punėsuarit nė federatė janė tė tmerruar pėr sepse nėse flasin publikisht, ai i nxjerr nė rrugė. Ai i kontrollon ata nga zyra e tij private me sistem kamerash tė instaluar nė zyrėn e federatės! TURP! TURP!

Veprimet e tij janė totalisht nė kundėrshtim me kodin e menaxhimit. Ēka janė duke bėrė Komitetet e Etikės nė UEFA dhe FIFA? Vetėm pėr emrat e mėdhenj?

Pse lejon UEFA njė president tė federatės tė jetė kandidat pėr Komitetin Ekzekutiv kur njėri prej klubeve tė tij ėshtė pėrjashtuar nga garat e UEFA-s pėr shkak tė kurdisjes sė 41 ndeshjeve nė ligėn vendore qė i takon federatės sė tij? Presidenti i cili njė ditė, pėr kėnaqėsinė e vetė, vendosi tė mos paguajė tė punėsuarit, ndonėse legalisht nuk ka kompetenca tė tilla? I keqpėrdor ato pėr interesa private?

Siē mund ta vėreni kandidati shqiptar pėr Komitetin Ekzekutiv tė UEFA-s ėshtė “pronar” i Futbollit Shqiptar. Ai ėshtė delikuent! Dhe kjo ėshtė TURP! TURP!

Tani, me miq tė tij tė afėrt, tenton tė bėhet mik i mirė me presidentin e UEFA-s, sepse ka votuar pėr tė dhe i kanė premtuar se do ta mbėshtesin pėrballė kryetarit tė Federatės Holandeze tė Futbollit i cili ishte kundėrkandidat i Ceferinit nė zgjedhjet e fundit nė UEFA!!! TURP! TURP!

Gjithashtu tentoi tė heshtė mediumet, por mundtė lexoni pėr ēdo ditė lidhur me skandalet nė futbollin shqiptar…”

Tags:
Lexuar 710 here / Marre nga panorama.com.al


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?