Llogaria ime
AOL Portal Sport

Nga Ujkani te Kaēe e Xhaka, tė gjithė rebelėt anti-De Biasi


Dikush ka bėrė polemika, tė tjerė janė larguar pėr shkak se nuk kanė pasur hapėsira, por me njė tė pėrbashkėt: nuk kanė respektuar zgjedhjen e trajnerit kuqezi.

Nė pesė vite drejtim tė Kombėtares shqiptare nga Xhani De Biazi, janė jo tė paktė lojtarėt qė kanė pasur mosmarrėveshje dhe pėr njė arsye apo njė tjetėr nuk janė pėrfshirė mė nė skuadėr.

Gjithēka nisi nga portieri Samir Ujkani. Ky i fundit luajti titullar ndaj Islandės nė humbjen 2-1 nė Reikjavik, katėr vite mė parė, por De Biazi i besoi mė pas Etrit Berishės.

Nga ky moment, Ujkani zgjodhi tė largohej, duke polemizuar me De Biazin. Tashmė portieri ėshtė kapiten i Kosovės.

Ndėrkohė, njė tjetėr futbollist qė nuk gjeti hapėsira nė epokėn e italianit ishte Kristi Vangjeli. Nga njė titullar i padiskutueshėm nė mbrojtje, korēari u shpėrfill nga De Biazi pėr shkak tė njė mosmarrėveshjeje nė njė prej seancave stėrvitore.

Njė ēėshtje qė prodhoi polemika ishte edhe ajo e fantazistit Alban Meha. Fillimisht kosovari ishte titullar me De Biazin, por pas lėnies nė stol, lindi njė konflikt dhe trajneri nuk e pėrtypi faktin qė fantazisti i kėrkoi llogari pėr mosaktivizimin. Nuk e grumbulloi mė, derisa Meha zgjodhi tė largohej te Kosova.

E njėjta gjė edhe me mesfushorin Valdet Rama, i cili gjithashtu zgjodhi Kosovėn nė momentin qė De Biazi i mbylli derėn.

Disi mė ndryshe qėndron ēėshtja e tre lojtarėve tė lėnė jashtė Europianit, si Herolind Shala, Amir Rrahmani dhe Milot Rashica. Edhe pse ishin nė planet e De Biazit pėr eliminatoret e Botėrorit, vendosėn tė lėnė Shqipėrinė pėr Kosovėn.

Ndėrsa Ergys Kaēe dhe Shkėlzen Gashi janė ēėshtjet e muajve tė fundit, me lojtarėt qė nuk po grumbullohen.

Deklaratat e tė parit nuk i kanė pėlqyer trajnerit, ndėrsa i dyti po shijon suksesin nė Amerikė.

Tags:
Lexuar 770 here / Marre nga panorama.com.al


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?