Llogaria ime
AOL Portal Sport

Menaxherėt/ UEFA, gati masat pėr ''fenomenin'' Raiola


Sistemi i transferimit tė futbollistėve duhet tė reformohet. Kjo ėshtė ajo qė ka deklaruar presidenti i FIFA, Gianni Infantino gjatė Kongresit tė 67 tė kėtij institucioni tė mbajtur nė Manama tė Bahreinit.

“Do tė bėjmė propozimet tona”, tha Infantino.

“Duhet tė rishohim rregullat pėr transferimin e futbollistėve dhe gjithēkaje tjetėr qė ka tė bėjė me kėtė proces pėr ta bėrė sa mė transparent.

Duhet diskutuar me futbollistėt dhe klubet. Duhet tė gjejmė mundėsinė sesi tė krijojmė njė proces mė tė mirė.

Nė ēdo sesion tė merkatos nė botė qarkullojnė mbi 3 miliardė dollarė, njė shifėr marramendėse parash”.

Kėtė deklaratė, kreu i qeverisė sė futbollit botėror e bėri vetėm 2 ditė pas kėrkesės sė bėrė nga FIFA pėr tė marrė informacione nga Manchester United pėr blerjen e Paul Pogba nga Juventus, qė ėshtė edhe blerja mė e shtrenjtė nė historinė e futbollit.

Mesfushori francez, u transferua tė “Djajtė e Kuq”, pėr njė vlere prej 105 milionė euro, njė lėvizje kjo nga e cila, agjenti i tij Mino Raiola pėrfitoi plot 48 milionė euro.

Diēka e tillė duket vėrtetė e drejtė, pasi menaxherėt po rendin gjithnjė e mė shumė pas transferimeve tė shpeshta tė futbollistėve pėr shkak tė bonusve tė majmė qė sigurojnė nė kėto raste.

Tags:
Lexuar 509 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?