Llogaria ime
AOL Portal Sport

Klitschko - Joshua, tė shtunėn dueli historik


Boksieri ukrainas, Wladimir Klitschko dhe britanikut Anthony Joshua do tė masin forcėn nė Wembley, nė ndeshjen e boksit qė ėshtė pėrkufizuar si dueli i vitit.

41-vjeēari ukrainas vjen nė kėtė pėrballje pasi ka pėsuar disfatėn e tij tė parė nė 11 vitet e karrierės sė tij si profesionist nė nėntorin e 2015 pėrballė njė tjetėr boksieri anglez, Tyson Fury.

Joshua, kampion nė fuqi i versionit Ibf e mbrojti titullin prillin e vitit tė kaluar kundėr amerikanit Charles Martin dhe u shfaq disi nervoz nė konferencėn e shtypit nė vigjilje tė ndeshjes.

Joshua ėshtė ende i pamposhtur nė karrierėn si profesionist ku ka fituar 18 ndeshje radhazi me K.O dhe pyetjes nėse e mendonte disfatėn nuk ju pėrgjigj ndėrkohė qė Klitschko e cilėsoi nė kėtė mėnyrė kėtė duel.

“Do tė pėrballem me njė djalosh qė ka aq vjet sa unė kam kaluar nė boks. Pėr mua kjo ėshtė njė mundėsi e mirė. Ndihem ende i ri, i uritur, dhe i pėrqendruar nė objektivin tim pėr ti ngritur duart lart si fitimtar”.

Rivali i tij Joshua i lindur nė Londėr ashtu si Klitschko ėshtė i gjatė 1.98 metra. Tė dy kanė qenė kampionė olimpikė, anglezi qė ka fituar nė Londėr 2012 e pėrkufizoi kėshtu pėrballjen.

“Ky ėshtė njė hap drejt madhėshtisė dhe kam vetėm njė gjė nė mendje, tė fitoj! Nuk ėshtė e komplikuar , kjo nuk ėshtė shkencė, ėshtė thjesht njė duel. Unė nuk ka frikė, jam njė luftėtar dhe eci me moton, fito, mbrohu, ec pėrpara!.

Takimi qė do tė zhvillohet nė stadiumin londinez dhe qė do tė transmetohet drejtpėrsėdrejti nė Supersport kėtė tė shtunė duke nisur nga ora 19.30 paralajmėrohet si dueli mė i ndjekur nė Britaninė e madhe qė nga viti i largėt 1939.

Tags:
Lexuar 942 here / Marre nga Top-channel. Tv


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?