Llogaria ime
AOL Portal Sport

Hidhet shorti i Europa League, ka debi gjerman dhe belg


Pėrplasje tė ethshme nė fazėn 1/8-ave tė Europa Leagues, kompeticionit qė po ofron spektakėl dhe emocione pa fund nėpėrmjet ekranit tė Supersport.

Shorti i hedhur nė Nion tė Zvicrės ka pėrcaktuar 8 ciftet e raundit tė radhės, me golat qė janė treguar tė pamėshirshme duke caktuar finale tė parakohshme apo edhe derbi mes skuadrave tė tė njėjtit kampionat.

Kėshtu Roma shangu pėrplasjen me Manchester United, por shorti nuk mund tė konsiderohet absolutisht favorizues pėr verdhekuqtė, qė do tė pėrballen me Lyonin.

Ekipi francez i uritur pėr kėtė trofe shpėrheu me njė lumė golash nė fazėn e 1/16 – ave ndaj Alkmarit, me rezultat tė pėrgjithshėm 11-2

Djajtė e kuq peshkuan Rostovin, me Mourinhon qė gjithsesi tregon respekt, duke kujtuar se tė gjithė kundėrshtarėt nė kėtė fazė janė shumė tė fortė. Schalke 04 pėr tė vijuar mė tej duhet tė eliminojė njė tjetėr gjermane, pikėrisht Borussiam e Moenshengladbahut.

Tė dyja skuadrat e Bundesligės kanė tė njėjtėn kuotė pikėsh nė kampionat, 26. Njė tjetėr derbi mjaft ineresant ėshtė edhe ai i kampionatit Belg mes Gentit dhe Genkut, ndėrsa Olimpiakos – Beshiktash pėrfaqėson denjėsisht derbin e Ballkanit.

Celta Vigo do tė ketė pėrballė Krasnodarit, ndėrsa Ajaksi i Amsterdamit u shortua kundėr Kopenhagenit. Cifti i fundit i fazės sė 1/8-ave ėshtė Apoel Nikosia – Anderlehtit.

Takimet e vajtjes do tė zhvillohen mė 9 mars, ndėrsa emrat e skuadrave cerefinaliste do tė mėsohen njė javė mė pas, pikėrisht mė 16 mars:

Ēiftet

Celta di Vigo-Krasnodar

Apoel Nicosia-Anderlecht

Schalke 04-Borussia Moenchengladbach

Lyon-Roma

Rostov-Manchester United

Olympiacos- Besiktas

Derby belga Gent-Genk

Copenaghen-Ajax

Tags:
Lexuar 864 here / Marre nga Supersport.al


Besoni se shqiperia do te kualifikohet per Nation League?