Trafikanti njofton policinė: Jam i lirė, ndaluat njė njeri pa faj
Publikuar me: Mėrkurrė, 23 Nėntor 2016 21:33
zoom Njė mesazh nė facebook i njė trafikanti tė qenieve njerėzore i publikuar nga ''The Guardian'' ka nxierr bllof policinė britanike.

Pak ditė mė parė policia britanike tha se kishte ndihmuar nė arrestimin dhe ekstradimin nė Itali tė njė trafikanti qeniesh njerėzore.

Por pėr ēudinė e tė gjithėve ishte vetė trafikanti qė deklaroi kėtė javė se ėshtė i lirė dhe se nė vendin e tij u ndal dhe u ekstradua njė i pafajshėm.

Sipas mesazhit privat nė Facebook, tė lexuara nga “The Guardian”, trafikanti Medhanie Yehdego Mered thotė se personi qė po gjykohet nė Sicili, ėshtė thjesht viktimė e identitetit tė gabuar.

Mesazhi i trafikantit tė njohur me nofkėn “Gjenerali”, thjesht shton provat se ai qė po gjykohet nuk ėshtė 35-vjeēari Mered, por njė 29-vjeēar nga Eritrea qė quhet Medhanie Tesfamariam Berhe.

Ky u fundit u dėrgua nė Itali me bujė tė madhe, ndėrsa autoritetet britanike, sudaneze dhe italiane mburreshin me kėtė super arritje.

Por tė dhėnat e radhės tregojnė se ato janė gabuar rėndė. “Ata kanė gabuar me emrin e tij, por te gjithė e dinė qė nuk ėshtė trafikant njerėzish. Shpresoj tė lirohet, sepse ai nuk ka bėrė asgjė”, shkruan “Gjenerali” nė mesazhin e tij nė Facebook.

“The Guardian” shkruan se ka prova tė ndryshme qė faqja e Facebook i pėrket vėrtetė trafikantit Mered, ku ajo mė bindėse ėshtė numri i telefonit qė sipas dokumenteve tė autoriteteve italiane ėshtė i tij.

Por pavarėsisht kėsaj, njė i pafajshėm duket se ėshtė nė burg dhe ekspertėt thonė se pas bujės sė madhe qė i dhanė operacionit, autoritetet e tre vendeve tė pėrfshira duket se nuk po gjejnė mėnyrėn si tė shpėtojnė nga ky gabim i sikletshėm pa u marrė vesh.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: Top-channel. Tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 806 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!