Takimi 90 minutėsh/ Meta zbardh takimin me Ramėn
Publikuar me: Shtunė, 15 Prill 2017 13:35
zoom Ka pėrfunduar takimi Rama- Meta rreth orės 11:39, pas rreth 1 orė e 30 minutash diskutime nė Hotel Tirana.

Kreu i LSI ka dhene detajet per mediat, teksa kryeministri Rama eshte larguar pa dhene asnje deklarate.

“Dėshiroj tė theksoj se qėllimi i kėtij takimi ishte rritja e pėrpjekjeve pėr garantimin e paprekshmėrisė sė votės, njė angazhim kryesor dhe i marrėveshjes sė 22 Prillit, dhe i PS e LSI, dhe nė kėtė rast vullneti pėr tė nisur njė dialog pa kushte qė tani me opozitėn dhe drejtuesit e saj legjitim

Kėshtu kemi vendosur tė vazhdojmė procedurat kushtetuese pėr zgjedhjen e presidentit tė ri, por pa paraqitur asnjė emėr, por pa mbėshtetur asnjė kandidaturė, pa dialoguar dhe pėr tė arritur konsensusin dhe me opozitėn dhe pse kjo maxhorancė ka gati 90 vota nė Parlament.

Sė treti, duke e kuptuar vėshtirėsinė e opozitės pėr tė patur besim sepse cėshtja e mosbesimit ėshtė evidente dhe kjo ėshtė arsyeja pse dialogu ende s’ka nisur, kemi vendoosur qė ti drejtohemi zyrtarisht PPE, ku dhe PD ėshtė anėtare, qė tė asistojė sa mė shpejt tė jetė e mundur nė kėtė dialog nė mėnyrė qė ky ngėrc tė marrė fund sa mė shpejt dhe vendi tė shkojė nė zgjedhejt ė lira, demokrartike dhe procesi i integrimit dhe reformave tė vijojė tė jetė i suksesshėm.
Dua tė theksoj rolin shumė tė rėndėsishme qė PPE ka luajtur nė mbėshtetje tė integrimit europian tė Shqipėrisė. Shpresoj, dhe qė sot do t’i drejtohemi presidentit tė Partive Popullore dhe do tė njoftojmė komisionerin Hahn, i interesuar pėr zhbllokimin e kėsaj situate, nė mėnyrė qė dialogu tė nisė sa mė shpejtė.” tha Meta.

Sa i pėrket njė takimi tė mundshėm me Bashėn, Meta ėshtė shprehur:

“Unė jam gjithnjė i gatshėm por kam pėrshtypjen qė zoti Basha ėshtė nė njė moment mosbesimi, ndaj mendoj se njė angazhim i njė zyrtari tė PPE, do tė ishte rruga mė e mirė pėr tė filluar sa mė shpejtė dialogun”.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: panorama.com.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 882 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!