Rrėfimi i Ledri Vulajt: Si mė rrahu nė 2012 i dashuri i Luana Vjollcės
Publikuar me: Diele, 26 Shkurt 2017 15:53
zoom Mediat e Kosovės kanė rikthyer vėmendjen tek sherri mė i bujshėm i vitit 2012 nė Prishtinė, kur menaxheri i VIP-ave, Krenar Ēoēaj, bashkė me njė djalė tjetėr tė quajtur Gazmend Mirena, u paraqitėn nė Gjykatė pėr t’u pėrballur me akuzėn e rrahjes sė reperit, Ledri Vula.

Nė padinė e hartuar nga prokurorja Besa Limani, natėn e 7 qershorit tė vitit 2012, Gazmend Mirena dhe Krenar Ēoēaj (ish-i dashuri i kėngėtares Dafina Zeqiri, dhe i dashuri aktual i Luana Vjollcės), sulmuan dhe rrahėn Ledri Vulėn.

Pas katėr vitesh nga ngjarja, ende nuk ėshtė mbyllur ēėshtja gjyqėsore qė pritet tė dėnojė fajtorin.

Reperi kosovar Vula dhe biznesmeni qė menaxhon disa nga kėngėtarėt e rinj tė Kosovės, Ēoēaj, u pėrballėn nė sallėn e gjyqit para pak ditėsh, ku Vulaj rrėfeu dhe njė herė natėn e horronit.

RRĖFIMI I LEDRI VULĖS: SI MĖ RRAHĖN KRENAR ĒOĒAJ DHE MIKU I TIJ NĖ PRANI TĖ GETOAR SELIMIT

Krenar Ēoēaj bashkė me Gazmend Mirenėn akuzohen se kanė sulmuar Ledri Vulėn duke e nxjerrė nga makina, nė njėrėn nga rrugėt kryesore tė Prishtinės.

Nga ky sulm, Ledri Vula kishte marrė lėndime trupore. Sipas aktakuzės, Gazmend Mirena e ka goditur Vulėn me dorezėn e revoles nė vetullėn e majtė dhe nė kokė, ndėrsa Krenar Ēoēaj me shufėr hekuri nė shpinė dhe nė kokė.

Tė akuzuarit, Mirena dhe Ēoēaj, kanė kryer veprėn penale “lėndim i lehtė trupor”, ndėrsa Mirena akuzohet edhe pėr veprėn penale tė pėrdorimit tė armės pa leje, mjet ky i cili shėrbeu pėr rrahjen e reperit. Nė seancėn e fundit gjyqėsore mes palėve, dy tė akuzuarit Mirena dhe Ēoēaj nuk e pranuan fajėsinė pėr asnjėrėn nga veprat penale.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i Vulės, Tomė Gashi, ėshtė i bindur se ka provat e duhura nė mėnyrė qė gjatė kėtij shqyrtimi gjyqėsor tė vėrtetohet fajėsia e tė akuzuarve, pasi sipas tij, nė bazė tė deklaratės sė Vulės, tė akuzuarit janė identifikuar si sulmuesit e tij. I dėmtuari Ledri Vula doli para trupit gjykues duke rrėfyer edhe njė herė ngjarjen e natės sė 7 qershorit tė vitit 2012.

Ai tregoi se nė natėn kritike kishte shkuar me Getoar Selimin nė studion e “BabaSstars” pėr tė dėgjuar incizimin e njė kėnge tė kėngėtares Ronela Hajati. Nė studio ishin takuar me Fidan Demollin, e mė pas qė tė tre sė bashku ishin larguar nga studio dhe kishin shkuar nė drejtim tė makinės, e cila ishte e parkuar te kompleksi “Qafa” nė Prishtinė.

Sipas Ledri Vulės, nė momentin qė kanė hyrė nė makinė, Getoar Selimi i kishte bllokuar dyert nė mėnyrė elektronike, ndėrsa kur Gazmend Mirena i kishte bėrtitur “Dil jashtė, dil jashtė”, ai “nga hutimi i kishte zhbllokuar dyert”.

“Arsyeja pse kam vendosur tė dal nga makina, tė them tė drejtėn, ėshtė sepse Gazmendin e njihja, dhe nuk ma kishte marrė mendja, qė do tė mė godiste me tė parėn”, tha Vula. “Kur mė ka goditur Gazmendi, e di qė mė janė errur sytė dhe instiktivisht i kam vendosur duart nė kokė”, tha Vula. Ai tregoi mė tej se Ēoēaj dhe shoku i tij nuk i kishin ndalur goditjet.

“Nė njė moment janė ndalur dhe unė jam ngritur nė kėmbė dhe kam tentuar tė largohem, por mė kanė goditur edhe njė herė nga pas. Pasi kam filluar tė vrapoj, ata mė kanė ndjekur. Por kujtoj qė mė ra telefoni nga xhepi, dhe jam kthyer tė marr telefonin, ndėrsa gjaku mė rridhte vazhdimisht. Pastaj e kam parė Getoarin duke tentuar qė t’i ndalonte, pasi ata tentonin qė tė mė sulmonin nga pas”, shtoi Vula.

LEDRI: KRENAR ĒOĒAJ MĖ RRAHU PĖR DAFINA ZEQIRIN, U BĖ XHELOZ QĖ ISHTE BĖRĖ E DASHURA IME

Nė pyetjen qė ju bė nė Gjykatė, se a ishte nė dijeni se ēfarė motivi kishte pasur Ēoēaj qė tė ushtronte dhunė ndaj tij, Vula pėrmendi kėngėtaren Dafina Zeqiri, si motiv xhelozie.

“Motivi i sulmit ishte Dafina, sepse pas Krenarit unė kam qenė nė lidhje me tė”, tha Vula. Nė kėtė seancė gjyqėsore si dėshmitarė okularė, ishin edhe Getoar Selimi dhe Fidan Demolli. Kėta tė fundit nuk u paraqitėn nė gjykatė pėr dhėnien e dėshmisė, pasi sipas informatave qė trupi gjykues kishte marrė nga stacioni policor, Getoar Selimi rezulton qė jeton nė Shqipėri, ndėrsa dėshmitari tjetėr, Fidan Demolli, gjendet jashtė vendit nė Gjermani.

Mospraqitja e tij nė gjykatė pėr tė dėshmuar ėshtė cilėsuar nga mediat thjesht njė pretekst, pasi nė fakt i shmanget dėshmisė, qė mund tė jetė kundėr mikut tė tij mė tė ngushtė, Krenar Ēoēajt, dhe me tė cilin, sipas mediave tė Kosovės, mund tė bėhen baxhanakė shumė shpejt.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: panorama.com.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 705 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!