Historia e parė pėrmes disa kurioziteteve (Foto)
Publikuar me: Martė, 31 Janarė 2017 18:50
zoom

Ndonjëherë, një detaj shumë i vockël mund të ndryshojë tërësisht këndvështrimin tuaj për historinë. 

Janë si ato detajet që thuhet se bëjnë diferencën. Gjëra të vogla në dukje por që na japin një mundësi të madhe për të kuptuar të kaluarën dhe historinë. 

Më poshtë disa fakte mbresëlënëse që do ju bëjnë të zhyteni në kapitujt e paeksploruar të historisë, dhe ta shihni botën nga një tjetër pikëvështrim. 

Hitleri nje piktor i deshtuar ? Si ju duken këto piktura të bera nga ai...


Gra iraniane, përpara revolucionit islamik 


Teknologjitë e të ardhmes, në sytë e ilustruesve francezë në vitin 1924 (Smartfonet/Laptopet sot) 


Një unazë vikinge e shekullit 9, me mbishkrimin islamik: “Për Allahun!” 


“Le Coucher de la Mariée”, ose “Koha e gjumit për nusen” është filmi i parë erotik në historinë e kinemasë. Xhirimet janë zhvilluar në Paris, në vitin 1896. 


Në fillimin e shekullit 20, heroina përdorej për të kuruar kollën. 


Ja se si ndërtoheshin rrugët në Romën e lashtë. 


Dhe kështu bëheshin protezat e dhëmbëve. 


Hugo Boss, dizajneri i uniformave të nazistëve. 


Grusht hekuri që përdorej nga policia e Nju Jorkut. 


Argentavis është ndoshta zogu më i madh fluturues që ka ekzistuar ndonjëherë në Tokë. 


Përpara se të binte në duart e Hitlerit, svastika ishte simbol i fatit të mirë për më shumë se 3000 vite.


Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: panorama.com.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 856 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!