Francė, miratohet ligji ''Of Line''
Publikuar me: Shtunė, 07 Janarė 2017 13:47
zoom E drejta pėr tė mos u shqetėsuar nga punėdhėnėsi jashtė orarit tė punės, tashmė mbrohet me ligj nė Francė.

I pari ligj i kėtij lloji nė botė qė hyri nė fuqi nė 1 janar imponon kompanitė me mė shumė se 50 punonjės, tė lidhin marrėveshje tė brendshme qė respektojnė tė drejtėn e punonjėsve pėr tė qenė “offline”, apo i shkėputur, pas orarit zyrtar tė punės dhe gjatė pushimeve.

Ligji u prit me entuziazėm nga ata qė deri mė tani ishin tė detyruar ta kalonin tė gjithė ditėn pas “smartfonėve” tė tyre.

“Sot njerėzit kanė tendencėn tė jenė gjithė kohės tė lidhur pas telefonave. Ky ligj ėshtė i rėndėsishėm pasi synon tė ndihmojė ata qė kanė nevojė tė shkėputėn”, tha Caroline, njė shefe ekzekutive.

“Mendoj se ėshtė e nevojshme qė tė kėtė dallim mes jetės profesionale dhe asaj private, pasi nė shoqėrinė e sotme nuk ka njė kufi tė qartė”, tha Gregoire, tha arkitekt.

Ligji pasoi njė studim tė zhvilluar nė 2015-n me kėrkesė tė Ministrisė sė Punės, i cili nxori nė pah se vetėm ēereku i menaxherėve tė pėrfshirė nė studim i ndėrprisnin telefonatat e punės, apo kontrollet e postės elektronike gjatė kohės sė lirė. Kjo, sipas ekspertėve, ka pasoja negative pasi ndikon nė rritjen e niveleve tė stresit dhe nervozizmit.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: panorama.com.al | Editor: Redaksia Online | Lexuar 874 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!