Obama: G8 e gatshme t’i japė fund krizės nė Europė
Publikuar me: Diele, 20 Maj 2012 17:07
zoom SHBA- Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Barak Obama, tha se udhėheqėsit e ekonomive mė tė mėdha tė botės kanė filluar tė bien dakord se mė shumė vende pune dhe njė rritje mė e madhe ekonomike do tė ndihmojnė pėr t’i dhėnė fund krizės ekonomike nė Europė.
Shefi i Shtėpisė sė Bardhe i bėri kėto komente nė pėrfundim tė takimit tė nivelit tė lartė tė G8-ės. Pas dy ditė bisedimesh nė Kemp Dejvid, vendpushimi presidencial jashtė Uashingtonit, Obama tha se tetė udhėheqėsit ishin dakord se vetėm shkurtimet buxhetore nuk janė tė mjaftueshme pėr tė rimėkėmbur ekonominė e Europės. Nė njė komunikatė tė pėrbashkėt tė udhėheqėsve tė G-8s, bėhet thirrje pėr vendosjen e balancės mes rritjes ekonomike dhe masave shtrėnguese pėr tė luftuar krizėn ekonomike.

Obama tha se udhėheqėsit diskutuan nevojėn qė vendet evropiane nė vėshtirėsi tė vazhdojnė tė ulin deficitin, ndėrkohė qė tė nxitin rritjen ekonomike. Udhėheqėsit e G-8s diskutuan gjithashtu edhe mundėsinė e mungesave nė tregjet e naftės, kur tė hynė nė fuqi sanksionet e reja kundėr eksporteve tė naftės muajin e ardhshėm. Presidenti tha se ai dhe homologėt e tij tė G-8s bėnė pėrparim nė disa ēėshtje tė tjera me rėndėsi ndėrkombėtare, mes tyre ishin Afganistani, Siria dhe Koreja e Veriut.
Tags:

Imazhe nga Artikulli


Burimi: balkanweb.com | Editor: ANTONIKAJ | Lexuar 968 here |
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 1 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!

Eshte dakort me artikullin!
denisa - komentuar me: 02 Nen 2016
Sa e bukur