Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Studiuesit thirrje tė rinjve: Hashashi shkakton ērregullime mendore
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Fushatat globale të shëndetësisë duhet të ngrenë zërin për rrezikun që ka përdorimi i kanabisit dhe çrregullimet mendore që shkakton te përdoruesit.

Ky është edhe përfundimi i një grupi të rëndësishëm studiuesish nga Britania, Amerika, Europa dhe Australia.

Thirrja e tyre për veprim vjen në një kohë kur ekspertët thonë se, kryesisht të rinjtë nëpër botë po përdorin çdo ditë e më shumë kanabisin.

Në SHBA, kanabisi është kthyer në një drogë shumë popullore, numri i përdoruesve të tij në 8 vitet e fundit është rritur me 8 milionë, ndërsa në Britani 40 mijë të rinj më shumë sesa në vitin 2005, po kërkojnë rehabilitim nëpër qendra.

Sipas ekspertëve, përdorimi i shpeshtë i kanabisit mund të rrisë rrezikun e psikozës te njerëzit, si dhe të çojë në një sërë problemesh të tjera shëndetësore dhe sociale, ku të rinjtë janë më të ndjeshëm ndaj këtyre pasojave të drejtpërdrejta.

Psikozat përcaktohen nga haluçinacionet, iluzionet dhe sjelljet irracionale që shkakton tymosja e kanabisit. Ndërsa një pjesë e përdoruesve arrijnë të shkëputen nga varësia, pjesa tjetër është e ekspozuar ndaj skizofrenisë, thotë studimi.

Organizata e Kombeve të Bashkuara po ashtu po përgatitet për një sesion të veçantë që do të mbahet në Nju Jork për drogën, i pari takim për këtë kauzë pas vitit 1998, i cili synon të unifikojë përpjekjet e vendeve kundër përdorimit të substancave të paligjshme.


Imazhe nga ArtikulliTags:
Lexuar 1227 here / Marre nga top-channel.tv
Vlerësimi: 15 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Kush eshte heroi yne kombetar?(fillon me : sken). Pergjigju:=Pergjigja eshte: skenderbeu
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013