Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Studimi, selfie-t mund tė sjellin shqetėsime psikologjike tek meshkujt
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Narēistė, egoistė dhe antisocialė. Meshkujt e obsesionuar nga tė bėrit foto vetvetes, ku ēdo justifikim ėshtė njė mundėsi pėr tė bėrė Selfie dhe ta publikojė atė nė rrjetet sociale, mund tė paraqesė tipare psikopatie qė lidhen me agresivitetin qė mund tė ēojė nė depresion dhe probleme me ushqimin. Ky ėshtė rezultati i njė studimi tė kryer nga hulumtuesit nė Ohio State University dhe botuar nė Journal Personality and Individual Differences.

Hulumtimi ka pėrfshirė 800 burra mes 18 dhe 40 vjeē, tė cilėt janė pyetur qė tė plotėsonin njė pyetėsor online. Subjektet u pyetėn se sa shpesh publikonin fotot e tyre nė Facebook apo Instagram dhe sa shpesh redaktonin imazhet para publikimit tė tyre. Mania pėr bashkėndarjen Selfie-ve online, sipas autorėve tė hulumtimit, fsheh mungesėn e ndjeshmėrisė lidhur me sjelljen impulsive dhe narcizmin.

Studimi tregon se publikimi i vazhdushėm i Selfie, ėshtė dukuri shqetėsuese, veēanėrisht mes fėmijėve, ėshtė njė burim i ērregullimesh tė lidhura me psikologjinė. Kush ėshtė i fiksuar ka njė problem kompulsiv qė duhet tė merret absolutisht nėn pėrkujdesje. Selfie-mania gjithashtu prodhon zbrazėti tė madhe tė brendshme pėr shkak se ajo ėshtė e bazuar nė pamjen e jashtme, dhe mund tė ēojė nė ērregullime mendore tė tilla si anoreksia dhe mungesa e kontrollit tė vetvetes.


Tags:
Lexuar 758 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 10 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013